- A globális felmelegedés miatt a trópusi betegségekkel fertőző szúnyogok Európában is megjelentek.
- Hogyan védekezzünk a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz ellen?
- A Dengue-láz magas lázzal, végtagfájdalommal, hányással, vérzékenységgel járó betegség, ami Afrikából ered.
Idén a korán berobbanó nyár miatt a szúnyogok is hamarabb megjelennek, és sajnos az irtásukra még sokat kell várnunk, tehát érdemes már most beizzítani az elektromos szúnyogriasztókat, és megvenni a rovarriszató spray-ket, krémeket is.
Tavaly a fertőzésveszélyre tekintettel olyan komoly egészségügyi intézkedések is voltak hazánkban, hogy az Országos Vérellátó Szolgálat korlátozta augusztusban a véradást azoknál, akik legalább egy napig a nyugat-nílusi vírus (Dengue-láz) szempontjából kockázatosnak minősített budapesti kerületekben tartózkodtak.
Ha idén is túl sok lesz az ázsiai tigrisszúnyog, akkor ezen a nyáron is számíthatunk ilyen szigorításra.
Az egész világon folyamatosan figyelik a fertőzést terjesztő szúnyogok megjelenését. A Guardian szakértője azt nyilatkozta, az eddig jól körbehatárolható területen élő maláriás és Dengue-lázas szúnyogok folyamatosan terjeszkednek.
Rachel Lowe professzor, a Barcelona Supercomputing Center kutatóintézet egyik vezetője arra figyelmeztetett, hogy a szúnyogok által terjesztett betegségek a következő évtizedekben Észak-Európa, Ázsia, Észak-Amerika és Ausztrália jelenleg érintetlen részein is el fognak terjedni.
A professzor az Európai Klinikai Mikrobiológiai és Fertőző Betegségek Európai Társaságának barcelonai világkongresszusán tartott előadásában arra figyelmeztet, hogy
a világnak fel kell készülnie a Dengue-láz és a malária erőteljes terjedésére.
Az éjjel támadó, maláriát terjesztő szúnyogokkal ellentétben a Dengue-lázzal fertőző tigrisszúnyogok főleg nappal csípnek, tehát napközben is folyamatosan használjunk rovarriasztó szereket a hajunkra, ruhánkra és minden bőrfelületre.
A szúnyogcsípés hónapokra megkeseríti a te életedet is? Olvasd el, hány féle reakciót válthat ki a szervezetből a szúnyogcsípés!
Milyen betegség a Dengue-láz?
Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) hivatalos közlése szerint ezekre a tünetekre kell számítanunk, ha Dengue-lázzal fertőződtünk:
„Hirtelen magas lázzal, izületi-, izom- és csontfájdalommal, hányással kezdődik, esetleg halvány kiütéssel jár. Mérsékelt vérzékenység (orr-, ínyvérzés) kísérheti a betegséget, mely 3-10 napig tart. A lábadozás lassú, hetekig tarthat, fáradékonysággal, izomgyengeséggel jár.
Ismételt fertőzés esetén, súlyos vérzéses formában lép fel.”
Az OEK javaslata a kezelésre: lázcsillapítás és ágynyugalom szükséges. Az acetilszalicilsav (szalicilát) tartalmú gyógyszerek adása kerülendő, mert fokozott vérzékenységet okozhat. Forduljunk orvoshoz, hiszen a szúnyogcsípés okozta fertőzést azonnal el kell különíteni a maláriától, ami azonnal speciális, gyógyszeres kezelést igényel.
Legyél része a megelőzésnek!
Magyarországon is elérhető már évek óta a Mosquito Alert nevű telefonos applikáció, amellyel az Európában felbukkanó, egzotikusan hangzó fertőzéseket terjesztő szúnyogokat lehet monitorozni. Ehhez minél több felhasználóra van szükség, ezért te is csatlakozz, és jelezd, ha találkoztál egzotikus szúnyogokkal. Terjeszd a családodban és a baráti, ismeretségi körödben az app hírét, hogy minél több felhasználó jelenthesse a bajt.
Jó, de hogy néz ki a veszélyes kórt terjesztő ázsiai tigrisszúnyog? – teheted fel jogosan a kérdést, ezért most megmutatjuk ezt a fekete-fehér rovart:
Az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus), a Dengue-lázat terjeszti, és 2023-tól 13 európai országban telepedett meg nagyobb számban: Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Málta, Monaco, San Marino, Gibraltár, Liechtenstein, Svájc, Németország, Ausztria, Görögország és Portugália már fertőzött. Sajnos Magyarországon is egyre több van ebből a veszélyes szúnyogból, de a déli országokhoz képest még elenyésző a számuk.
Az éghajlatváltozás végletei éltetik
A klímaváltozás okozta apály-árvíz váltakozás kedvez a leginkább a szúnyogok szaporodásának, hiszen a nedves, lápos talajban tudnak szuperül petéket rakni és szaporodni. Egy pár hetes esős időszak éppen elég neki, hiszen mindössze 21 napig él, ezalatt jó sok petét tud rakni.
A kisbabákat és legyengült immunrendszerű betegeket rendszeresen kenjük szúnyogriasztó készítményekkel, akkor is, ha csak a boltig vagy orvosig megyünk el velük. A csípések után jelentkező magas lázzal, furcsa tünetekkel azonnal forduljunk orvoshoz!
Idén próbáld ki a tippjeinket a „sima”, viszkető csípésekre! 7 természetes gyógyír szúnyogcsípésre.
Kiemelt kép: Getty Images