Hajunk fontos jelzőrendszer: ha valami nem jól működik odabenn, kihullással és ritkulással figyelmeztet!
  • Az egészséges hajkorona férfiak és nők megjelenésének éke. 
  • A haj rengeteg dolgot elárul egészségi állapotunkról. 
  • Jó, ha odafigyelünk a jelekre, amiket hajunk küld. 

Rengeteget elmond rólunk hajunk. Nemcsak az beszédes, hogy milyen frizurát választunk, milyen színre festetjük, vagy mennyire ápoljuk a hajunkat. Hajkoronánk megjelenése egészségi állapotunk hű tükre is. A haj kinézetének, textúrájának, rugalmasságának, vastagságának és színének változásai mögött az általános egészségi állapot változása állhat, ezért nem szabad elhanyagolni a jeleket.

Ha rendszeresen figyeled a hajkoronádat, megtudhatod, hogy hajad állapotváltozásai egészségi problémára, stresszre vagy táplálkozási hiányosságra vezethetők-e vissza, esetleg egyszerű genetikus okuk van. Lássuk, mi mindenről mesél a haj, ha tényleg odafigyelünk rá. 

Haj és stressz

Bár az egy éjszaka alatt megőszült történelmi személyiségek példája ellenére sokan kételkednek abban, hogy ilyesmi lehetséges, egyre több tanulmány utal arra, hogy a krónikus stressz valóban hozzájárulhat a haj őszüléséhez, mivel olyan DNS-károsodást okoz, ami csökkenti a szőrtüszők pigmenttermelő sejtjeinek ellátottságát. Ha hirtelen nagyobb mennyiségű ősz hajszálat veszel észre, lehet, hogy rögtön be is tudsz azonosítani egy megrázó eseményt, de az is lehet, hogy nem a hirtelen jött, hanem a krónikus stressz az ok.

Sőt, van egy harmadik, az őszülését felelős stresszor is! Az oxidatív stressz (amikor a sejtkárosító szabad gyökök gátolják a szervezet megújulási folyamatait) hatással lehet a pigmenttermelő sejtekre. Az oxidatív stressz ellen vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrenddel, sporttal és megfelelő mennyiségű és minőségű alvással védekezhetsz, és ez segíthet át (legalábbis fizikailag) az egyéb megrázkódtatásokon is.

A haj korai őszüléséről nemrég ebben a cikkünkben írtunk.

Haj és kortizol

Azt vetted észre, hogy a hajad hirtelen töredezni kezdett? Ez egyrészt előfordulhat egy bizonyos hossz elérésekor: sokan tapasztalják, hogy amint hajuk elér a vállukig, törni kezd. Előfordulhat, hogy hajápoló termékeid, vagy túlzó hőkezelés az oka. Egyik sem? Ebben az esetben a törékeny haj az úgynevezett Cushing-szindróma egyik tünete is lehet.

Ez egy igen ritka állapot, amelyért szintén a stressz, és az általa megemelt kortizolszint tehető felelőssé. Persze ne gyanakodj rögtön ilyesmire, már csak azért se, mert a Cushing-szindrómának számos más, sokkal nyilvánvalóbb tünete is van, például magas vérnyomás, fáradtság és hátfájás, és ha ilyesmit tapasztalsz, jó eséllyel úgyis kivizsgálást kérsz. A töredezésért akár vitaminhiány is felelhet, így ebben az irányban is érdemes lehet elindulni. Mindenesetre vedd komolyan, ha a hajad megmagyarázhatatlan okból töredezni kezd!

Haj és pajzsmirigy

A hajhullás bizonyos fokig természetes jelenség, gyakran előfordul például terhesség után vagy vitaminhiányos állapotokban. Azok az emberek, akik pajzsmirigy-alulműködésben szenvednek, szintén fokozott hajhullást tapasztalhatnak és azt is észrevehetik, hogy hajuk textúrája is átalakul. A felnőtt lakosság akár 4–5%-át érintő rendellenesség az elvékonyodó haj mellett olyan egyéb tüneteket is okozhat, mint a fáradtság, hidegérzékenység, ízületi fájdalom, izomfájdalom, duzzadt arc és súlygyarapodás.

haj-allapota-egeszseg

Vigyázzunk hajunkra mosáskor is! (Fotó: Getty Images)

A pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) vizsgálata nagy pontossággal diagnosztizálhatja az állapotot. A haj elvékonyítása mellett bizonyos pajzsmirigyzavarok az alopecia areata nevű, hajhullást okozó autoimmun betegség kockázatát is emelik. Ebben az esetben kerek foltokban kezd hullani a haj. Nem is kérdés: irány az orvos!

Haj és vérszegénység

Ha hirtelen sokkal több hajat veszel észre a hajkefén vagy a zuhanyzó padlóján, az annak a jele is lehet, hogy a szervezetedben kiürültek a vasraktárak, így indokolt lehet egy a vérszegénység kimutatását célzó vérvizsgálat. Különösen fontos lehet egy ilyen vérvizsgálat azoknál, akik vegán életmódot folytatnak, vagy olyan nők esetében, akiknek erős menstruációjuk van, mivel mindkettő növeli annak az esélyét, hogy kevés legyen a vasunk.

Nem teljesen egyértelmű, hogy az alacsony vasszint miért okoz hajhullást, de a vas számos biológiai és kémiai reakcióhoz kritikus fontosságú. Ha orvosod megállapítja, hogy valóban vashiányos vagy, akkor több vasban gazdag étel fogyasztása vagy vaskészítmény szedése segíthet a hajhullásodon. Hajhullás emellett az ösztrogénszint hirtelen változása esetén is előfordulhat (átmenetileg), és gyakran terhesség vagy a fogamzásgátló tabletták abbahagyása után észlelhető.

Haj és fehérjehiány

A fehérje elengedhetetlen a haj egészségéhez és növekedéséhez, ezért a fehérjehiányt összefüggésbe hozzák a haj elvékonyodásával és kihullásával. A fehérjehiány kezelésére emeld meg a fehérjefogyasztásod napi legalább 1,5 gramm/testsúlykilogrammra. A jó fehérjeforrások közé tartozik a zsírszegény görög joghurt, a tilápia, a csicseriborsó, a tojás vagy épp a csirkemell. Hacsak nincs valamilyen, a fehérje felszívódását befolyásoló emésztési zavarod,

a fehérjebevitel megemelésével orvosolhatod a problémát és 1–2 hónap alatt látni fogod a változást. 

Haj és korpa

A korpásodást hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, vagy higiénés kérdésként kezelni, pedig a fejbőr krónikus betegségéről van szó. A korpásodás egyik leggyakoribb oka a seborrheás dermatitisz nevű állapot. A seborreás dermatitiszben szenvedők bőrét vörös, zsíros, hámló fehér vagy sárga pikkelyek borítják.

Egy élesztőgombaszerű gomba, a Malassezia szintén irritálhatja a fejbőrt, és szintén felelős lehet a korpásodásért, emellett az elégtelen hajmosás (ha nem mossuk ki alaposan a sampont a hajunkból), a hajápolási termékekkel szembeni érzékenység, és a száraz bőr szintén okozhat korpásodást. Mielőtt lekapod az első korpásodás elleni készítményt a polcról, keress fel egy bőrgyógyászt, hogy megállapíthassa, neked melyik típusú korpásodással kell megküzdened!

A haj sérülései

A túl erős hőhatás (például hajvasaló, hajszárító napi használata) jelentősen károsíthatja a hajat, ami száraz, törékeny és nehezen karbantartható lesz. Naponta legfeljebb egy forró eszközt használj, hogy óvd a hajad, és alkalmazz hővédő készítményt! Ügyelj arra is, hogyan fogod össze a hajad, mert a túl szoros kontyok, a különféle gubókba gyűrt hajviseletek komoly kárt is okozhatnak. 

Hajunk állapota rengeteget elmond életmódunkról is. Ha azt szeretnénk, hogy mindig egészséges és fényes legyen, igyekezzünk megadni a számára a legfontosabb tápanyagokat! Együnk változatosan (azaz szénhidrátokat, zsírokat és fehérjéket is), ne feledkezzünk meg a megfelelő folyadékpótlásról, és

kérjük fodrászunk vagy kozmetikusunk segítségét, amikor a saját haj- és bőrtípusunknak megfelelő készítményeket választjuk ki.

Ha így teszünk, nemcsak a hajunk lesz szebb, de azt is hamarabb észrevesszük, ha az idilli állapottól eltér, és ez esetleg valamilyen betegségre utal. 

Na és azt tudtad, hogy mi a tökéletesen ápolt haj titka? 

Kiemelt kép: Getty Images