Ha bizonytalan vagy, és nem súlyosak a tüneteid, akkor ez a teszt megadhatja a választ.
  • A magyar lakosság 15-20%-a küzd a titokzatos emésztési problémával.
  • A tünetek nagyon vegyesek, éppen ezért kizárásos alapon tudják megállapítani az orvosok, hogy irritábilis bél szindrómáról van-e szó.
  • Fermentált ételekkel, egészséges étkezéssel és gyógyteákkal enyhíthetsz a kellemetlen tüneteken.

Az irritábilis bél szindróma (IBS) igen különös betegség, melynek hátterét a mai napig nem ismeri pontosan az orvostudomány. A betegek rendszerint sokféle, ám nem specifikus panaszokról számolnak be, legtöbbjüknél hasmenés, székrekedés, fokozott puffadás, hasfájás, hányinger, hányás, hirtelen fogyás formájában jelentkeznek a tünetek.

Felmérések szerint a magyar lakosság 15-20%-a érintett, a fiataloktól egészen az idősebb korosztályig, ráadásul az is megfigyelhető, hogy az IBS többségében a nőknél jelentkezik – minél súlyosabbak a tünetek, annál magasabb a női betegek aránya. Az orvosok sejtése szerint a fokozott stressz és a nem megfelelő táplálkozás együttesen is okozhatja a tüneteket, de ha hasfájás és a többi tünet tartósan fennáll, akkor nagy kivizsgálásra van szükség.

teszt-irritabilis-bel-hasfajas

Az irritábilis bél szindróma a gyakori hasfájás mellett járhat hasmenéssel és székrekedéssel is (Fotó: Getty Images)

Lehet, hogy IBS-től fáj a hasad?

  • Már hosszabb ideje, hónapok óta tartanak a hasi panaszaid?
  • Étkezéstől függetlenül jelentkezik görcs, puffadás, hasmenés, székrekedés, gyomortáji diszkomfort?
  • Az elmúlt időszakban megváltozott a székleted állaga (hasmenés, székrekedés), gyakorisága?
  • A stressz, illetve a munkahelyi és magánéleti problémáid kapcsolatba hozhatók a tünetekkel?
  • Ha a fenti kérdésekre igennel válaszoltál, valószínűsíthető az irritábilis bél szindróma megléte. 

Ha ezekre igennel válaszolsz, akkor valószínű, hogy IBS-ed van.

4 tünet, ami indokolja a vastagbéltükrözést. Derítsd ki, hogy szükséged van-e erre a vizsgálatra!

Lelkileg is megterhelő

Bár a tünetek egyike sem életveszélyes, és az enyhe bélirritáció nem jár komoly szövődményekkel, hosszú távon igencsak megkeserítheti a betegek mindennapi életét. A szűnni nem akaró székelési problémák, a gyakori hasmenés és a gázképződés miatt sokan nem szívesen utaznak, kerülik a társaságot, súlyosabb esetben pedig a munkahelyükön is kellemetlenül érzik magukat, ami munkaképességüket is csökkentheti.

A fizikai panaszok előbb-utóbb a közérzetre, kedélyállapotra is negatívan hatnak – az IBS-ben szenvedők gyakran tapasztalnak lelki problémákat, nyugtalanságot, alvászavarokat és szorongást. A visszatérő tünetekkel érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, hogy a panaszok csillapításával újra teljes életet élhessünk.

1. Írj táplálkozási naplót!

Az idült bélműködési rendellenesség leggyakrabban a bél mozgászavaraival és fokozott érzékenységével hozható kapcsolatba, ám

a szakemberek dolgát igencsak megnehezíti, hogy nincs kimutatható szervi oka a hasfájásnak, így a betegség csak kizárásos alapon diagnosztizálható.

Ha például nincsen fekély, polip vagy daganat az emésztőrendszer egyik szakasznán sem, de a laboreredményből kiderül, hogy vitamin- és ásványianyag-hiány van a szervezetben, akkor ez árulkodó jel lehet, hogy valami bántja a beleket, hasmenést okoz, és emiatt a tápanyagok nem tudnak felszívódni. 

Érdemes felkészülten érkezni a rendelőbe és előre összegyűjteni a lehető legtöbb információt, emléket, panaszt, amivel megkönnyíthetjük a kivizsgálást. Az orvos várhatóan rákérdez majd a hasfájás jellegére, intenzitására, gyakoriságára, a székletürítési szokásokra, valamint a hasi panaszok és a stresszes élethelyzetek kapcsolatára.

A cél, hogy kizárhassanak minden hasonló tünetegyüttest okozó betegséget, például gyulladást vagy allergiát, különös tekintettel a lisztérzékenységre, mely szinte ugyanilyen emésztési panaszokkal jár. A laboratóriumi vizsgálatok segítségével kizárható a fekély és az epebetegség, a vérvétel során megfigyelt vérsejtsüllyedés, valamint a fehérvérsejtek és vörösvértestek jellemzői pedig megerősíthetik az IBS gyanúját.

2. Törődj a bélflórával!

Tartós, beazonosítatlan emésztési panaszok esetén mindenképp gondoskodj arról, hogy a jótékony baktériumok mindig jól érezzék magukat és szaporodjanak, hogy a kórokozóktól megvédjék a beleidet. Minden nap egyél olyan ételeket, amelyek erjesztettek (fermentáltak), lehet tejtermék (joghurt, kefír), savanyított zöldség, kimchi, kombucha, miso. 

A pre- és probiotikus ételek mellett kúraszerűen vesd be a gyógynövényeket is: a kamilla-, citromfű-, a menta-, a körömvirág- és a cickafarkfűtea remekül enyhíti az emésztési panaszokat, ha langyosan vagy hidegen fogyasztod. Ez utóbbi azért fontos, mert a forró folyadék is irritálhatja a gyomrot és a beleket.

Kerüld a nagyon cukros ételeket, italokat, az alkoholt, a fehér lisztből készült élelmiszereket és a túl sok tartósítószert tartalmazó finomságokat, hogy védd a beleidet!

Különös tünet figyelmeztethet a vastagbélrákra, éppen ezért minden egyes furcsaságról számolj be te is az orvosodnak!

Kiemelt kép: Getty Images