Az edzés eredménye számos összetevőtől függ, de mindenkinél eljöhet az az időszak, amikor egyszerűen hatástalan a mozgás. Mit lehet ilyenkor tenni?

Gyakran felmerülő probléma, hogy miért nem látjuk az eredményeket az edzés hatására, miért mutat még mindig ugyanannyit a mérleg, miért nem feszesebb a combunk, és miért buggyan ki még mindig az a fránya úszógumi.

Persze, tudjuk jól, hogy a táplálkozás, hidratálás, alvás és a stressz nagyban meghatározza a kilókat és a centiket, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mit edzünk, mennyit és hogyan.

Aki huzamosabb ideje végzi ugyanazt a mozgásformát, előbb-utóbb szembesül a kérdéssel: szükséges-e váltani másik mozgástípusra vagy tartson ki az eredeti mellett?

A megoldás, mint általában, itt is az egyensúly megtalálásában rejlik. Először tisztáznunk kell a céljainkat, és csak azután eldönteni, hogy iktassunk be másfajta tevékenységet is a napi rutinba.

Mi az előnye, ha változtatunk?

Nem érdemes túl sokáig leragadni egyféle mozgásnál, a változtatás jótékony hatásait szinte azonnal érezhetjük. Az edzés módosításának az alábbi előnyei vannak:

1. Frissítés

Mint minden területre, a mozgásra is igaz, hogy az új gyakorlatok vagy mozgásformák bevezetése frissítőleg hat a testre és az elmére egyaránt. Fel se merül, hogy unatkozzunk vagy hogy feladjuk az edzést, az új dolgok kipróbálása pedig garantáltan szórakoztató, főleg ha teljesen más edzésbe fogunk.

edzés eredmény változtatás

A gyakori fájdalom jelezheti, hogy edzést kell váltani (Fotó: Getty Images)

2. Más izomcsoportok felébresztése

Nyilvánvaló, hogy a különböző gyakorlatok különböző izomcsoportokat dolgoztatnak meg, ráadásul elkerülhetjük, hogy egyoldalú legyen a terhelés, vagy hogy mindig ugyanazokat a részeket erősítjük az edzés során. Nem véletlenül javasolják a szakértők, hogy minél többféle mozgást próbáljunk ki.

3. Sérülések megelőzése

A repetitív edzés egyoldalú terhelést jelent, amellett fokozott sérülésveszélynek tesszük ki az ízületeket.

Ha például a felsőtestet kizárólag fekvőtámasszal, az alsó testet pedig guggolással fejlesztjük, számos apró izomcsoport nem jut a szerephez,

amelyek amúgy nélkülözhetetlenek lennének a mozgásszervrendszer kiegyensúlyozott működéséhez. Utóbbi az ízületi egészség szempontjából különösen fontos.

Az edzés időpontja sem elhanyagolható szempont, ha hatékonyak szeretnénk lenni. 

Amikor már nincs hatása az edzésnek

Az edzésalkalmazkodás elmélete írja le a folyamatot, hogy a test miképpen alkalmazkodik az új fizikai ingerekhez, legyen szó kardióról, jógáról vagy súlyzós edzésről.

Az edzés kezdetén az első körülbelül három hét az úgynevezett ébresztési szakasz, amikor a szervezet felismeri, hogy új ingerrel van dolga. A 4-16. hét közötti időszak során a szervezet alkalmazkodik az edzés során tapasztalt impulzusokhoz, és egyre hatékonyabban tolerálja azokat.

Végül következik a kimerültségi fázis, ahol az ingernek már nincs olyan jelentős hatása. Ezért érezhetjük úgy, hogy az első néhány alkalom pokoli fájdalmakat okozhat, de aztán egyre könnyebbé válnak a gyakorlatok, hiszen egyre erősebb, rugalmasabb a testünk, tehát alkalmazkodtunk az edzéshez.

edzés eredmény változtatás

Jó ötlet az edzés váltásra, ha a teremből kimegyünk a szabadba (Fotó: Getty Images)

Mikor érdemes edzést váltani?

Íme, néhány egyértelmű jel arra vonatkozóan, hogy valami újat kell bevezetnünk az edzési rutinunkba.

1. Nem jönnek az eredmények

Abbamarad a fogyás, nem fejlődnek az izmok, általánosságban nem érezzük, hogy erősebbek lennénk. A sportolásra is igaz, hogy nem várhatunk eltérő eredményeket, ha minden alkalommal kizárólag ugyanazokat a gyakorlatokat ismételjük. A testnek ez már nem jelent kihívást, így egyértelmű, hogy változtatni kell  a mozgásforma típusán.

2. Untat az edzés

A motiváció elvesztése az edzés halála. Ha a jól bevált rutin helyett valami teljesen más tevékenység után nézünk, nyilvánvalóvá válik, hogy váltani kell. A hasznossága mellett az is fontos, hogy az edzés szórakoztató legyen, ezért is célszerű olyan mozgásformát választanunk, amit nagyon szeretünk.

Lehet, hogy már egy apró változtatás is elegendő: ha például állandóan súlyzókat használunk, próbáljunk kizárólag saját testsúllyal dolgozni, ha unjuk a csoportos gyakorlatokat, menjünk például táncolni, ha pedig túl dinamikus a zsírégető torna, akkor irány a pilates.

3. Fájdalom

Akár újonnan jelentkező, akár állandóan felbukkanó fájdalomról, sérülésről van szó, ne feledjük, a fájdalom nem jelent jót. Talán túlzásba vittük a mozgást vagy túlterheltük az adott izomcsoportot. Ez akkor is előfordulhat, ha az edzés során nem tartunk elég pihenőidőt vagy túl sok ismétlést végzünk. Változtathatunk akár a súlyokon, az irányokon vagy az ismétlésszámon. A fájdalommal nem kell együtt élni, ha továbbra is fennáll, érdemes orvoshoz fordulni.

Ha nincs sérülésünk vagy huzamosabb ideje fennálló komoly fájdalmunk, akkor is az a legfontosabb, hogy figyeljük a testünk jelzéseit.

Pontosan érezni fogjuk, hogy aznap egyszerűen csak alacsony az energiaszintünk, vagy arról van szó, hogy a szervezetünk tényleg besokallt az eddigi edzéstől.

A mozgásnak nincs alternatívája, így ha kimerültek vagyunk vagy elégedetlenek az eredményekkel, kezdjünk el másfajta mozgást. Jó ötlet lehet például, ha évszakonként változtatunk az edzésen, ez körülbelül akkora időszakot ölel fel, amely alatt hozzászokik a test az adott mozgáshoz. Télen súlyzózzunk többet, nyáron pedig menjünk a szabadba!

Érdekel, melyik mozgásforma égeti a legtöbb kalóriát? Utánajártunk. 

Kiemelt fotó: Getty Images