- A demens betegek egyharmada a halála előtti napokban visszanyeri memóriája egy résztét.
- Valószínűleg ez az agy utolsó erőfeszítése a túlélésért.
- A hospice-osztályokon gyakran tapasztalt jelenséget egyelőre még az orvosok sem értik, csak sejtik, mi állhat az ideiglenes javulás hátterében.
Nagyon sokféle demencia létezik, de közös bennünk, hogy az agy bizonyos része kisebbé és kevésbé aktívvá válik, amitől a beteg fokozatosan elveszíti az emlékeit. Valamelyik betegnek a hosszú távú memóriája kopik meg és csak a közeli emlékeit tudja felidézni, míg másoknál éppen fordítva van. A súlyos memóriazavar olyan szomorú következményekkel is járhat, hogy a beteg nem ismeri fel a legközelebbi családtagjait sem, nem emlékszik élete legfontosabb mérföldköveire, sőt, a demens beteg ébredéskor azt sem tudja, hol van, vagy épp miért kezelik kórházban.
A felborult vagy hanyatló agyműködés jelei már egészen fiatalon is megjelenhetnek, éppen ezért érdemes minél előbb megváltoztatnunk életmódunkat, ha sokáig ép elmével és egészségesen szeretnénk élni. Azoknak, akiknek van a családjában demens beteg, ők maguk is hajlamosak lehetnek a demenciára. Ám, az öröklés mellett több tényező is szerepet játszhat a memóriavesztés kialakulásában.
A korai demencia megelőzhető (felnőttkori) tanulással, sok mozgással, az alkoholfogyasztás csökkentésével, de arra is rájöttek már a neurológusok, hogy bizonyos személyiségtípusokat nagyobb arányban kerül el a demencia.
A pozitív gondolkodású, nyitott, együttműködő, érzelmileg stabil emberek mentálisan tovább maradnak épek,
elkerüli őket a demencia – vagy legalábbis nem lesz olyan súlyos, mint azoknál, akik borúsabban látják a dolgokat, befelé fordulnak és sokat szoronganak.
Demencia jele lehet, ha gyakran elfelejtjük ezeket a dolgokat. Teszteld le, milyen állapotban van a memóriád!
Demencia: Hamis remény ébredhet az utolsó napokban
Az életük utolsó napjait élő demens betegek egyharmadánál azt figyelték meg, hogy kitisztulnak a gondolataik. Ideiglenesen visszatér emlékeik egy része, és megismerik azokat a rokonokat is, akiket esetleg már évek óta nem.
Ezt a furcsa, ám pozitív változást az orvosok terminális luciditásnak, vagyis végső éleslátásnak (az elme kitisztulásnak) nevezik.
Ilyenkor a demenciában szenvedő beteg elkezdi felidézni a család régi közös poénjait, újra a nevén szólítja a szeretteit és még a távoli rokonokat is felismeri. Ez persze hihetetlen annyi év szellemi homály után. Sok hozzátartozó ilyenkor azt hiszi, valamilyen csoda folytán javulást, gyógyulást tapasztalnak, miközben a beteg szervezete csak az utolsó, tartalék erejét veti be.
Az orvosok azt feltételezik, hogy a szervezet a végső stádiumban rejtett tartalékokhoz nyúl. Az agynak is vannak ilyen területei, főleg demens betegeknél, amelyeknek egy része nem működik megfelelően, ám a halál előtt a szervezet ezeket a tartalékokat is felhasználja a túlélés utolsó kísérleteként.
A halál közeledtét jelezheti
Amikor az ember agya kevés oxigént és tápanyagot kap az elgyengülés utolsó fázisában, akkor úgy reagál az elme, hogy a fékeket elengedi, hogy az utolsó tartalékokhoz is hozzáférjen. A memória egy része is ebben a zónában van, tehát, amikor küszködik a testünk, hogy teljes leállás előtt még az utolsó energiáit felhasználja, akkor előkerülnek az emlékek is.
Tanulmányok kimutatták, hogy a tisztánlátási roham utáni egy hétben a betegek mintegy 90%-a elhalálozik.
Egy brit hospice ápoló, Julie McFadden arról számolt be nemrég, hogy demencia esetén nemcsak a memória területén látnak betegeknél javulást a végstádiumban: „Ezt a jelenséget hullámzásnak vagy rallynak nevezzük, ami a haldokló betegek körülbelül egyharmadánál fordul elő. A betegek ilyenkor már nagyon rosszul vannak, lefelé tartanak a lejtőn, és úgy tűnik, hamarosan meg fognak halni. Aztán hirtelen jobban lesznek… Elkezdenek beszélni, újra megcsillan a személyiségük, talán járni kezdenek vagy újra esznek.
Ez általában csak néhány óráig vagy napig tart, és aztán hirtelen elhunynak.”
Ezek az utolsó emlékbetörések azonban nagyon sokat adhatnak lelkileg mind a betegeknek, mind a családtagoknak. Sokat segíthetnek ugyanis a végső elbúcsúzásban. Az orvosok igyekeznek megértetni a hozzátartozókkal, hogy ebben az utolsó, javulást mutató szakaszban egyszerűen csak értékeljék a szeretetteljes pillanatokat, és próbáljanak meg élni az emlékekkel teli búcsú lehetőségével.
Van 4 közkedvelt fűszer, ami élesítheti az elmét. Demencia ellen is beválhatnak.
Kiemelt kép: Getty Images