- Az emberi evolúció története több millió évre nyúlik vissza.
- Az emberi test az életmódhoz alakulva sokat változott.
- Vannak olyan emberi testrészek, amik ma már egyre inkább feleslegesnek tűnnek.
A mai ember elődei körülbelül hárommillió évvel ezelőtt jelentek meg a Földön, az azóta eltelt időben pedig sok változáson ment keresztül a testünk. Később, a társadalmak fejlődésével életmódunk is gyökeresen átalakult, ez pedig már néhány testrészünket egészen feleslegessé tette. Lássuk, melyek azok a testrészek, amelyek nélkül ma már tulajdonképpen vígan ellenénk!
Fület mozgató izmok
Füleinket egy sor, a koponyán tapadó izom mozgatja, de a legtöbben nem vagyunk képesek azok akaratlagos mozgatására. Nincs is igazán szükségünk rá, szemben őseinkkel, akiknek a vadászathoz kifejezetten fontos lehetett, hogy a hangokat a lehető legjobban lokalizálják.
A füleinket mozgató izmoknak ma már nem sok szerepük van.
Testszőrzet
Őseinket még testszerte sűrű szőr borította, ami elsősorban védelmi funkciót töltött be: szigetelt hideg és meleg időben egyaránt. Ma már ruhánk végzi el ezt a feladatot, szőrzetünk pedig testünk néhány részén összpontosul csak: fejünk tetején, illetve nemek szerinti elrendezésben testünk néhány egyéb részén. Legalábbis szemmel jól látható mértékben csak ott: apró pihék nők és férfiak egész testét, még arcát is borítják.
Kislábujjak
Lábunkat ma már egészen másképpen használjuk, mint őseink, akik hosszú ideig kapaszkodtak is vele, ehhez pedig kifejezetten hasznos volt az öt lábujj. Ma meg: kisujjunk nem sokkal több szolgálatot tesz, mint hogy beakad a nyári szandál zsinórjaiba.
Bölcsességfogak
Nem véletlenül kell sokunknak végül eltávolítani a bölcsességfogait: egyszerűen nincs rájuk szükségünk, és az evolúció során kisebbé vált állkapcsunkban nem is férnek el kényelmesen. Paleontológus szakértők szerint az evolúció során az embereknek a mainál több fogra volt szükségük, mert nagyon sok kemény, vagy épp inas, nyers ételt fogyasztottak, ahogy azonban az állkapcsunk kisebb lett, és az étrendünk finomabbá vált, ezek a fogak feleslegessé váltak.
Farokcsont
Nevének megfelelően a farokcsont egy csökevényes farokmaradvány. Mivel az emberen már körülbelül 25 millió évvel ezelőtt megszűnt a valóban funkcionális farok (vélhetően azért mert két lábra állva már nem volt szükség az azzal való egyensúlyozásra kapaszkodásra), farokcsontra ma már nem nagyon van szükségünk, és legfeljebb akkor jut eszünkbe, ha korcsolyázás közben fenékre esünk. Az ugyanis nagyon tud fájni.
Vakbél
Egy másik testrész, amelyet a bölcsességfoghoz hasonlóan gyakran eltávolítanak, a vakbél: bizonyított, hogy jól tudunk élni nélküle, ami még akkor is, ha egyre többet tudunk arról, hogy szerepe van a szervezet immunitásában is, mert jó baktériumokat tárol, azaz nem koránt sem haszontalan szerv.
És íme 10 dolog, amit bizonyára rosszul tudtál az emberi testről.
Kiemelt kép: Getty Images