- A természetes vízhajtók egyre népszerűbbek, hiszen mellékhatás nélkül szüntetik meg a vízvisszatartást.
- Nem kizárólag tea formájában vehetjük magunkhoz ezeket a jótékony gyógynövényeket.
- Mutatjuk, melyek a leghatékonyabb vízhajtó gyógynövények a méregtelenítéshez.
Vízhajtó gyógynövények: így alkalmazd őket
A nyár közeledtével egyre többször merül fel a vízhajtás kérdése, s bár az úgynevezett diuretikumokat – vagyis olyan készítményeket, melyek a vesére hatva eltávolítják a szervezetből a felesleges vizet – már évszázadok óta alkalmazzák gyógyászati célokra, vannak természetes megoldások is, úgynevezett vízhajtó gyógynövények, melyek esetében nem kell tartanunk a mellékhatásoktól.
A vízhajtó gyógynövények stimulálják a veséket, ezzel fokozzák a vizeletáramlást
és támogatják a szervezetet a felesleges folyadék, valamint a nátrium eltávolításában, továbbá hozzájárulnak a pangásos szívelégtelenség, a magas vérnyomás és az ödéma megelőzéséhez.
Számos gyógynövény rendelkezik vízhajtó tulajdonságokkal, de vannak például olyan ételeink is, melyek hasonlóképp hatnak az emberi szervezetre. Ilyen például a gyömbér, az uborka, a spenót vagy a sárgarépa, de ha tudatos táplálkozásunkat vízhajtó gyógynövényekkel egyaránt kiegészítjük, támogathatjuk a hormonális egyensúlyt, a könnyed emésztést, illetve a fogyást is felpörgethetjük.
Természetesen nem csupán tea formájában vihetünk be szervezetünkbe a jótékony vízhajtókból, hanem főzet, koncentrált kivonat és kapszula formájában, vagy akár frissen is tehetünk belőlük salátákhoz, turmixokhoz keverve.
Ezek a leghatékonyabb vízhajtó gyógynövények
1. Pitypang
A hagyományos gyógyászatban a klasszikus zöld tea mellett a pitypang számított és számít ma is aduásznak a diéta során, tekintve, hogy segíti a máj méregtelenítő funkcióját, növeli a vizeleletürítés gyakoriságát és javítja az emésztést is.
A pitypang leveleinek fogyasztása stimulálja a vesékben található nefronokat, melyek tulajdonképpen a vese működési alapegységei,
a növény pedig rajtuk keresztül fokozza a kiválasztás folyamatát. A pitypangot teaként vagy étrendkiegészítőként is bevihetjük, az ajánlás egy-két teáskanálnyi szárított levél, melyet naponta legfeljebb háromszor forró vízbe áztatva fogyaszthatunk.
2. Boróka
A boróka bogyóit ugyancsak gyógynövényként alkalmazzák már a középkortól kezdődően, méghozzá természetes vizelethajtó és vesetisztító hatása miatt. Az egyik leghatékonyabb természetes diuretikum, ami a hasonló hatóanyagú gyógyszerekkel ellentétben nem csökkenti a szervezetben a káliumszintet.
Sőt, a vizelethajtás mellett még fertőtlenítő hatású is. Védi a vesét, segít a vesekőképződés megakadályozásában és a húgyúti fertőzések kezelése során. Gyakran alkalmazzák bőrproblémák, ekcéma vagy fagyási sérülések esetén, de a konyhában például húsok ízesítéséhez is kiváló.
Leadnál néhány kilót még nyárig? Ezek az egyszerű reggeli szokások is segítenek a fogyásban.
3. Hibiszkusz
Teák alapanyagaként találkozunk leggyakrabban ezzel a hatékony vizelethajtó és vérnyomáscsökkentő gyógynövénnyel, melynek vegyülete támogatja a vese méregtelenítő folyamatait. Gyakran alkalmazzák felfázás vagy hólyaggyulladás esetén, de visszatérő fertőzéseknél a megelőzésben egyaránt számíthatunk rá. A hibiszkusz erős gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású, továbbá a virágából készült tea gazdag C-vitaminban és antioxidánsokban is, melyek támogatják az immunrendszert.
4. Mezei zsurló
A vízhajtó gyógynövények másik kihagyhatatlan képviselője a mezei zsurló, melynek jótékony vegyületei, a flavonoidok hozzájárulnak a vizelettermelés fokozásához, ezáltal tisztítják a vesét és megszabadítják a szervezetet a felhalmozódott toxinoktól.
A mezei zsurlót gyakran használják olyan vese- és húgyúti problémák kezelése során, mint a vesehomok vagy a vesekő, de a benne található kovasavnak és szilíciumnak köszönhetően valódi szépségkoncentrátum, az egészséges haj, a szép körmök és a ragyogó bőr természetes támogatója.
5. Petrezselyem
Bár a petrezselyemre elsősorban, mint élénkzöld, illatos fűszerre gondolunk, valójában gyökerét és leveleit természetes vízhajtóként ugyancsak hasznosíthatjuk. Magas kálium- és rosttartalmának, jótékony vegyületeinek hála a petrezselyem nem csupán segít megszabadulni a felesleges felhalmozódott víztől, de a vércukorszintet is csökkenti, valamint enyhíti a puffadást, vagyis tökéletes fogyókúrás gyógynövény. Arról már nem is beszélve, hogy salátákhoz és levesekhez is mennyei.
Kiemelt kép: Getty Images