- Népszerűek a házi kencék, és jelen gazdasági helyzetben sokan naptejet is otthon szeretnének készíteni.
- A házilag készült naptejekkel igen sok probléma van, és hamis biztonságérzetet adhatnak.
- Először azt kellene megtanulnunk, hogy egyáltalán mikor és mennyi naptejre lenne szükség a védelemhez.
A napvédelem nem olcsó mulatság, pláne akkor, ha jól szeretnénk csinálni. Valóban komoly ezreseket hagyhatunk egy-egy jó fényvédő krémért, de ez pont az az eset, amikor nem szabad spórolnunk, ugyanis az egészségünk múlhat azon, megfelelő terméket választunk-e.
Házi naptej? A boltit sem tudjuk használni
Először is meg kellene tanulnunk, hogyan kell használni bármilyen fényvédő krémet. Ez főként annak köszönhető, hogy a mostani negyvenesek és idősebbek számára a naptej egyfajta luxuscikk volt, valamiféle nyugati furcsaság. Gyerekkorunkban még nem szaladtak utánunk flakonokkal, sőt még különféle olajokkal kentük magunkat napozás előtt, hogy még erősebb legyen a színünk.
Boldog tudatlanságunkban foglamunk sem volt arról, hogy az UV-sugarak milyen komoly károkat okoznak a bőrünkön. Ez nemcsak azokra igaz, akiket fehérebb, érzékeny bőrrel áldott meg a sors, hanem mindenkire, kortól és nemtől függetlenül.
Túl keveset kenünk, túl ritkán
Még ma is, amikor tudjuk, milyen szinten öregíti a bőrt a napsütés (a bőröregedés jeleinek több mint 80%-áért felelős az UV-sugárzás), milyen gyakran okoz bőrrákot, nem használjuk megfelelően a különféle termékeket. Legyen akár bolti, akár házi (de ez inkább ne) a naptejünk,
sokkal gyakrabban kell kennünk, mint azt kényelmesnek tartjuk.
És sokkal többet: a fényvédő termékeket 2 mg/cm2 mennyiségben kellene alkalmazni, amely egy átlagos felnőtt test esetében 6 teáskanálnyi napvédő terméknek (kb. 36 gramm) felel meg. Ha ezt elmulasztjuk, a napvédelmünk negyven százalékot is veszíthet az ígért hatékonyságából.
Ebben a cikkben bőrgyógyászokkal és szakértőkkel szedtünk össze minden fontos tudnivalót a fényvédelemről.
Minden alkalommal, amikor kijövünk a medencéből, tóból vagy folyóból, vagy megizzadtunk, szárítkozás után pótolnunk kell a víz által lemosott napvédőt. Ha nem mentünk vízbe, akkor is pár óránként vastagon be kell kennünk minden porcikánkat.
Ezeket nézd a csomagoláson!
Az UVA- és az UVB-sugárzás ellen egyaránt védekeznünk kell, ha megóvnánk magunkat a ráncoktól, foltoktól, de legfőképp a gyorsan áttétet adó melanómától. Nem árt észben tartani, hogy a napégés, a kivörösödés az UVB-sugárzástól jelentkezik az emberi bőrben,
az UVA-sugárzás azonban, amit nem veszünk észre, sokkal veszélyesebb:
ez nem okoz rögtön észrevehető problémát, ám ez felelős a bőr öregedéséért is, illetve a rákos elváltozásokért. Ezért aztán nagyon fontos, hogy széles spektrumú, tehát UV-A ellen is védő naptejet kenj magadra.
Az UVA elleni védelemről Európában egy körben elhelyezett UVA felirat árulkodik – az előírások szerint pedig az UVA-védelemnek legalább az UVB-védelem egyharmadának kell lennie. Az UV-sugárzással szembeni védelemre használják még az UVA-PF (UVA Protection Factor) és PPD (Persistent Pigment Darkening) jelölést is. Az ázsiai országokban pedig a PA jelölési rendszer az általános, ami a +-tól a ++++-ig terjed: értelemszerűen a ++++-t adja a legmagasabb védelmet. Ez egyébként nem számít nagyon magasnak, az európai termékekben is minimum ennyi van, legyen szó 30-as vagy 50-es faktorról.
A növényi olajok nagy része igen csekély, nagyjából öt faktoros védelmet nyújt a napsugárzás ellen, tehát semmire sem megyünk azzal, ha kizárólag ezeket használjuk napvédelem címszó alatt. Hidratáláshoz, hajpakoláshoz kiválók, naptejként egyáltalán nem állják meg a helyüket.
Az illóolajok, növényi olajok nem valók napvédőnek
Ha jól védő házi naptejet akarnánk készíteni, akkor szinte vegyésszé kellene átlényegülnünk, méghozzá steril környezetben. Egy külföldi tudományos kutatás szerint a neten fellelhető házi receptek nem igazán megbízhatóak, emellett mi magunk sem vagyunk szakértők, hogy garantáltan hatásos keveréket állítsunk elő. Bár a házi naptejbe valóban csak az kerül bele, amit beletettünk, korántsem biztos, hogy működik is. Letesztelni csak magunkon és családtagjainkon tudjuk, így
mi vagyunk azok is, akik a negatív következményekkel szembenézünk, ha mégsem válna be a tuti recept.
Nem biztos, hogy megéri kockáztatni.
Ha félünk a bolti termékektől, és a kémia szótól már az iskolában is rettegtünk (bár ez esetben miért akarnánk otthon vegyészkedni?), akkor keressük a fizikai napvédőket. Természetesen választhatunk kémiai fényvédőt is, illetve olyat is, amelyben mindkét védelem megtalálható.
Próbáltuk! A legjobb fényvédők érzékeny bőrre
Figyelnünk kell a lejárati időre
A bolti naptejeket évente újra kell vásárolnunk, akkor is, ha ez pazarlásnak tűnik. Minél tovább áll a flakonban a napvédő, annál hamarabb bomlanak le a benne található, védelmet nyújtó anyagok, és annál többet romlik a keverék vízállósága is. Nem kell megvárnunk, míg a megváltozott szín, illat, állag vagy éppen a penész figyelmeztet a cserére: minimum évente váltsuk le a napvédőnket.
A házi naptej pedig még ennél is gyorsabban romlik, védenünk kell a napsugárzástól, a melegtől, a párás környezettől, és kiemelten figyelnünk az összetevők szavatossági idejére. Hacsak nem vagyunk valódi szakértők, nem éri meg a sok bizonytalan tényezővel számolni, inkább válasszunk tehát hipoallergén, parfümmentes, bőrgyógyászok által hitelesített bolti termékeket.
Rengeteg veszélyes tévhit van a naptejekkel kapcsolatban, igen fontos volna megdönteni ezeket.
Kiemelt kép: Getty Images