Van, akin egy apró vágás is hosszú ideig meglátszik, másokon pedig még egy császármetszést követő heg is szépen begyógyul. Ennek számos oka van: sokat számít a genetika, az adott seb mélysége és kiterjedése, de az életkor is: minél idősebb a műtéten áteső páciens, annál kisebb az esély a szinte láthatatlan hegekre.
Ennek oka lehet valamilyen életkorból adódó társbetegség, de egyszerűen az is, hogy a kor előrehaladtával bőrünk víztartalma csökken, rugalmasságát elveszti: ennek következtében szárazabb lesz, elvékonyodik és ráncok is kialakulhatnak, ezek a tényezők pedig a sebgyógyulásra is hatással vannak.
Jellemzően rossz a sebgyógyulás a cukorbetegek esetében, de a dohányzásnak, immunbetegségeknek és a sugárkezelésnek is lehet ilyen mellékhatása. Természetesen nem mindegy az, hogy megfelelően történik-e a sebkezelés, de
a műtét helye is befolyásolhatja a gyógyulást:
az ízületeknél ejtett vágások lassabban hegednek be, mivel a bőr itt a folyamatos mozgás következtében nagyobb terhelésnek van kitéve. Lassítja a gyógyulást, ha ugyanazon a területen több alkalommal keletkezik seb, de az életvitelünk – elhízás, kevés fehérje fogyasztása – is befolyásoló tényező lehet.
Megoldások a hegek ellen
Láthatjuk, hogy számos tényezőtől függ az, hogy mennyire lesz látványos a műtét nyoma: ezek közül van, amit befolyásolhatunk, de olyan is, amin sajnos nem változtathatunk. Szerencsére azonban számos módszer van, amivel elősegíthetjük a gyógyulást, esetleg eltüntethetjük a már kialakult hegeket.
1. Egy kis odafigyelés a gyógyulás során
A legjobb eredmény elérése érdekében nagyon fontos, hogy a sebgyógyulás a lehető legtökéletesebb legyen. Ehhez egy sebészeti beavatkozást követően alapvetően az orvos utasításait kell követni, de az alábbi tanácsok megfogadása mindenki számára hasznos lehet.
Próbáljuk elkerülni a seb kiszáradását:
nedves környezetben a gyógyulás is hatékonyabb, hiszen gyorsabban keletkezik új bőrszövet,
a varasodás során pedig nem képződik kéreg a seb alatt, ezáltal hátráltatva a gyógyulást. Fontos az is, hogy kerüljük el a napsugarakat, ha pedig a sérülést nem tudjuk eltakarni, használjunk magas faktorszámú fényvédő krémeket. Ez azért hasznos, mert a hegek gyakran hiperpigmentációval reagálnak az UV-sugarakra, így sokat ronthatunk saját helyzetünkön.
Természetesen figyeljünk oda arra, hogy a seb nehogy elfertőződjön: a kóros baktériumok bekerülése ahhoz vezethet, hogy a sérülés váladékozni, gennyezni kezd, így lassabban is gyógyul.
2. Hegek eltüntetése házilag
Léteznek olyan praktikák, melyeket a sebek elhalványítása érdekében kipróbálhatunk. Természetesen nem érdemes csodára számítani, az egyes páciensek bőrétől, adottságaitól függően azonban szép eredmények is elérhetők, attól pedig egyáltalán nem kell tartani, hogy heg állapotán rontanánk.
Ha a seb bezáródott,
használhatunk hidratáló krémeket, szilikonos géleket, körömvirágot tartalmazó termékeket, hialuronsavat, esetleg szedhetünk A-vitamint.
A hámréteg megújítása érdekében készíthetünk uborkapakolást, de egy félbevágott citromot, esetleg teafa-olajat is belemasszírozhatunk a bőrbe. A paradicsomlé világosító hatással rendelkezik, az A- és E-vitaminokat tartalmazó kamilla- és levendulaolaj pedig szintén segíthet a seb elhalványításában.
Az étkezés során figyeljünk oda arra, hogy sok fehérjét fogyasszunk, igyunk meg naponta 2-3 liter vizet, de ne feledkezzünk meg a jó minőségű kollagén beviteléről sem.
3. Lézeres kezelés
Amennyiben a műtéti heg nem esztétikusan gyógyul, és komolyabb önbecsülési problémákat okoz, érdemes átgondolni a lézeres hegkezelés lehetőségét. A villanófényes (IPL) technológia segítségével megszabadulhatunk a friss, de akár a régebbi hegektől is, hiszen azok szinte teljesen elhalványíthatók. A beavatkozás előnye, hogy felépülési idő gyakorlatilag nincs, a kezelés személyre – bőr- és hegtípusra – szabható és rendkívül gyors. A lézeres kezelés higiénikus, és kizárólag ott hat, ahol szükség van rá, így nem károsítja a környező szöveteket. Fájdalomra nem kell számítani, csupán egy kis kellemetlenségre, amit különböző módokon – például hideglevegős kontakthűtés segítségével – enyhítenek.
4. Hegkorrekciós műtét
Amennyiben az otthoni praktikák és a műtét nélküli hegkezelési technikák nem váltak be, lehetőség van plasztikai műtét elvégzésére is. A korrekció általában helyi érzéstelenítéssel történik, és következtében szabad szemmel szinte nem látható, észrevétlen heget kaphatunk. Amennyiben tökéletes eredményre vágyunk, természetesen ebben az esetben is rendkívül fontos a korábban már ismertetett utókezelés.
5. Tetoválás
A hegeket eltakaró tetoválások az utóbbi időben egyre népszerűbbek: ez egy kreatív megoldás azoknak, akik szeretnék megőrizni a műtéttel járó emlékeket, de egy tetoválást mégis esztétikusabb megoldásnak tartanak.
6. Fogadjuk el magunkat
Ha az adott műtéti heghez valamilyen különösen kellemetlen élmény fűződik, esetleg komoly önértékelési problémákat okoz, érdemes lehet azt valamilyen módon eltüntetni. Azt azonban senkinek nem szeretnénk javasolni, hogy az ilyen hegek felé szégyenérzettel forduljanak: fontos saját magunk és a múltunk elfogadása, így jó megoldás az is, ha büszkén vállaljuk, ami velünk történt, és a sebészeti beavatkozás helyett nyugodt szívvel felveszünk egy rövid nyári ruhát, a strandon egy bikinit, és megmutatjuk a világnak, hogy milyen akadályokat kellett már leküzdenünk.
Kiemelt kép: 123rf.com