- Ha tiszta, egészséges arcbőrt szeretnénk, nem elég ar arcmosásra ügyelni, a párnánkra is figyelmet kell szentelni.
- A koszos párnahuzat, illetve maga a párna egy sor kellemetlen tünetet okozhat.
- A párnát többször kellene mosni, mint gondolnád… Eláruljuk, hogyan és hányszor volna ezt ideális megtenni.
Sokszor elmondták már, és mi is pontosan tudjuk, hogy milyen fontos alaposan megtisztított és hidratált bőrrel ágyba bújni. Hiszen az éjszakai sejtregeneráció segít a bőrnek is megújulni, felfrissülni. Mit sem ér azonban a legteljesebb szépségápolási rutin, ha piszkos párnára hajtjuk le a fejünket.
Téved, aki azt hiszi, hogy a heti ágyneműcsere biztosítja a tiszta felületen történő alvást. Az arcbőr ugyanis minden éjszaka folyamatosan érintkezik a párnahuzattal, ami rövid időn belül baktériumteleppé válik.
De ne álljunk meg a huzatnál, amit ugyan lecserélünk, bár nem olyan gyakran, ahogy azt bőrünk igényelné.
Magával a párnával viszont nem foglalkozunk, pedig összegyűlik benne a por, izzadtság, zsír, nyál, elhalt bőrsejtek és egyéb baktériumok.
A párna milyensége tehát befolyásolja a bőr és a haj állapotát. Mégis, ha takarításról van szó, a párna az egyik leginkább elhanyagolt felület.
Milyen bőrproblémákat okozhat a párna?
Lehet, hogy nem is sejtjük, de a párna, illetve a párnahuzat tehető felelőssé egy sor bőrproblémáért.
1. Eltömődött pórusok
Amikor a huzat koszos lesz, lényegében minden esti lefekvéskor olajra és koszra tesszük le az arcunkat. Ez akár eltömítheti az arcbőr pórusait, és előjöhetnek a pattanások. Mosással karban tarthatjuk a huzatot, de ne feledjük, hogy a párnát is meg kell tisztítani az összegyűlt szennyeződésektől.
2. Verejték
Mindannyian izzadhatunk éjszaka, de a párnahuzat anyaga befolyásolhatja a verejtékezést. Az izzadás idővel pattanások és egyéb bőrproblémák kialakulásához vezethet, az elégtelen mosás pedig ronthat a helyzeten. Válasszunk hűsítő párnahuzatot, és tartsuk tisztán.
3. Irritáció
A párnahuzat típusától függően előfordulhat, hogy alvás közben irritációt tapasztalunk. A ráncok vagy az érdes anyagok irritálhatják a bőrt, és megnehezíthetik a jó éjszakai alvást. Olyan párnahuzatot használjunk, ami tökéletesen illeszkedik a párnához.
4. Kiütések
Ritkán, de előfordulhat, hogy a párna vagy a huzat kiütést okoz az arcon.
Allergiát okozhat a huzat anyaga, de még a párnában lévő töltelék is képes allergiás reakció kiváltására,
ezért érdemes körültekintően párnát választani, hiszen napunk egyharmadát azon fekve töltjük. Arról se szabad elfelejtkezni, hogy alvás során a párna és a huzat is szivacsként funkcionálnak, azaz felszívnak minden, a bőrön lévő terméket, ideértve a lemosót, az arckrémet vagy a sminket.
A bőr védőgátja sem mindig működik
Ha jó állapotban van, a normál bőrnek van egy védőgát funkciója, ami megvéd minket a baktériumokkal való érintkezéstől. Érzékeny vagy pattanásos bőr esetében azonban megváltozik a védőfunkció, így természetes, hogy a párnán lévő szennyeződések, baktériumok és poratkák gyulladást okozhatnak.
A haj esetében ugyanez lejátszódhat, hiszen a párnán felhalmozódott faggyú és olajmaradék visszakerül a hajra és a fejbőrre. Ahogy a pórusok, úgy a szőrtüszők is eltömődhetnek, a haj pedig fénytelenné, törékennyé válhat. A fejbőr is irritálódhat, elkezd viszketni, hiszen a szennyeződés remek táptalajt biztosít a gombák és baktériumok számára.
Hányszor kell kimosni a párnát?
„Évente minimum kétszer érdemes kimosni a párnát, ha valaki izzadósabb, netán háziállatokkal alszik, akkor pedig még gyakrabban” – mondta el Logan Foley, a sleepfoundation.org igazgatója.
A párna sárgás elszíneződése az első jele annak, hogy ideje azt kimosni, de aki allergiával küzd, annak érdemes gyakrabban tisztítani, esetleg több párnát használni.
Egy idő után pedig egyszerűen ki kell dobni a párnát, mert gondos és alapos tisztítás mellett sem lehet fenntartani a kezdeti minőségi szintet.
Honnan tudjuk, mikor kell végleg megszabadulni a régi párnától?
Egyszerű trükkel: hajtsuk félbe a párnát, majd engedjük el, ha nem nyeri vissza az eredeti formáját, ideje kidobni.
A szag is árulkodó, ha csak egy kicsit is dohszagú, nem érdemes bajlódni a mosással.
A védőhuzat használata meghosszabbíthatja a két tisztítás közötti időszakot, de a legideálisabb, ha két-három havonta kimossuk a párnát.
Mosáskor több szempontra kell figyelni
Mosógépi mosás során használjunk finom programot, és figyeljünk a terhelésre is. Jobb, ha két párnát mosunk, mert így jobban kiegyensúlyozható a dob. Akár teniszlabdát is be lehet vetni, ha szükséges.
Ha a párna nem mosható gépben, marad a nedves ruhával történő megtisztítás, de ha például már foltos a párna, a kézi mosás eredménye nem lesz túl hatékony.
A párna anyaga meghatározza a tisztítást. Általában a toll- és pehelypárnáknál vegytisztítást kell alkalmazni. Bizonyára sokaknak van egy története az összeugrott, becsomósodott párnáról, amit bevágtak a mosógépbe. Ezért jobb, ha szakértőre bízzuk a kényes párnák tisztítását.
Bizonyos hab- és viszkoelasztikus párnák esetében nem használható se mosógép, se szárítógép, mert a centrifugálás megváltoztathatja a párna alakját, megtörheti az anyagot.
A szintetikus anyagú párnákat általában lehet mosógéppel tisztítani, és a szárítógépet is jól tűrik.
Láthatjuk tehát, hogy a bőr egészsége érdekében nagyon fontos a párna és a huzat karbantartása. Mindig kövessük a gyártó javaslatait, de elsősorban figyeljünk a bőrünk jelzéseire.
A párna mosása mellett az arcmosás is fontos, de vajon tényleg minden reggel szükséges?
Kiemelt kép: Getty Images
Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók!