inzulinrezisztencia 5 jele

5 alattomos jel, amiről nem gondolnád, hogy inzulinrezisztenciára utal

Az inzulinrezisztencia a már kialakult cukorbetegséggel ellentétben alattomos állapot, főleg, hogy árulkodó jeleit könnyű összetéveszteni más egészségügyi problémák tüneteivel. Lássuk csak, melyek ezek!

A cukorbetegség mára globális népegészségügyi problémává nőtte ki magát. Egyes becslések szerint 2045-re világszerte 700 millióra emelkedhet a cukorbetegséggel élő felnőttek száma, míg 1-es típusával jelenleg több mint 1,2 millió gyermek és serdülő él napjainkban (Magyarországon ez a szám 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyerek).

Két közismert változatán, az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegségen túl egyre többször hallhatunk a magas vércukorszinttel járó tünetcsoport különféle kórfolyamatairól is, így például a hiperinzulinizmusról és az inzulinrezisztenciáról.

A krónikus anyagcserezavar az inzulin hormon hiánya vagy hatékonyságának csökkenése miatt alakul ki,

a szervezet így nem képes megfelelően szabályozni a vércukorszintet, mely kezeletlenül súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Ez bekövetkezhet egészségtelen életmód, hozzáadott cukrok, finomított gabonák, gyümölcslevek, cukros italok túlzott fogyasztása miatt, de fokozza a stressz, a mozgásszegény életmód, az alváshiány és a genetikai hajlam is.

Az inzulinrezisztencia a cukorbetegséghez vezető kórfolyamat

Az 1-es típusú diabétesszel ellentétben azonban a 2-es típusú cukorbetegség progresszív állapotnak tekinthető, melyben a vércukorszint-problémák, és az ezekből adódó jellemző tünetek fokozatosan súlyosbodnak.

A stációk a vércukorszint enyhe emelkedésével kezdődnek, melyet inzulinrezisztenciának nevezünk, majd – mivel kompenzálni próbál – szervezetünk még több inzulint termel. Ezt nevezzük hiperinzulinizmusnak, ami már a hasnyálmirigy kimerüléséhez, valamint szív- és érrendszeri panaszokhoz vezethet.

Az inzulinrezisztencia tehát az egyik előfutára a szintén magasabb vércukorszinttel járó prediabétesz, valamint a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának.

Ez esetben a vércukorszint még nem elég magas ahhoz, hogy cukorbetegséget diagnosztizáljanak, de már kívül esik a normál tartományon, az egyensúly felborulása pedig a cukorbetegségre jellemző panaszok enyhe megjelenését is maga után vonja. 

Ám az inzulinrezisztencia a már kialakult cukorbetegséggel ellentétben alattomos, ugyanis akár éveken át tünetmentesen is jelen lehet, sőt, árulkodó jeleit könnyű összetéveszteni más egészségügyi problémák tüneteivel.

Mivel nem egyértelmű, sok esetben egyszerűen nem is gondoljuk, hogy furcsa panaszaink hátterében valójában inzulinrezisztencia állhat. Például az alábbi megtévesztő tünetek esetében sem, melyekre nem árt ár jobban odafigyelni, akár egyszerre, akár specifikusan tapasztaljuk a jellegzetes problémákat.

inzulinrezisztencia 5 jele

Az állandó éhségérzet, különösen a cukor iránti vágy az inzulinrezisztencia egyik jele lehet (Fotó: Canva)

5 megtévesztő tünet, ami inzulinrezisztenciára utalhat

1. Bőrproblémák

Sokan nincsenek vele tisztában, de a nem múló gyulladásos aknés bőrelváltozások, különösen az áll vonalában és az arc alsó részén inzulinrezisztenciára utalhatnak. Egyeseknél a test más részein is megjelenhetnek bőrproblémák, kiváltképp a nyakon és a hónaljban, melyet a túlzott inzulintermelés okoz. 

2. Megmagyarázhatatlan hízás

Az indokolatlan súlygyarapodás is az inzulinrezisztencia számlájára írható, főleg, ha a felszaporodott zsír hasi tájékon jelenik meg. Ez a tünet egyébként két irányból is okozhat problémát, egyrészt az inzulinrezisztencia eredményezhet elhízást, másrészt a túlsúly, az egészségtelen életmód is vezethet inzulinrezisztenciához. 

3. Állandó éhségérzet

Amennyiben gyakori éhségérzetet, cukor iránti vágyat vagy falási rohamokat tapasztalunk, akkor gyanakodhatunk, hogy inzulinrezisztenciánk van. Ezt amiatt érezzük, mert folyamatosan magas a vércukorszintünk, melynek egyik tipikus tünete az erős éhségérzet. 

4. Fáradékonyság

Sejtjeink folyamatos kimerültséget élnek meg, hiszen a glükózból nem kapják meg a működésükhöz szükséges energiát, ezért állandóan levertnek, fáradtnak és kimerültnek érezhetjük magunkat. Ezt azonban más betegségek is okozhatják, ezért mindig érdemes komplex vizsgálatnak alávetni magunkat és konzultálni egy szakértővel. 

Néhány apró változtatás jelentősen lecsökkenti annak az esélyét, hogy valamikor cukorbetegség alakuljon ki nálunk. 

5. Agyköd

Szénhidrát-anyagcserénk mentális egészségünkre is kihatással van. Az inzulin hatékonyságának csökkenése miatt a sejtek nem képesek felvenni a működésükhöz elegendő glükózt, ami megakadályozza, hogy az agyunkhoz is elegendő energia jusson. A folyamat eredménye az agyköd, vagyis egy olyan állapot, amikor kognitív teljesítményünk lecsökken, és úgy érezzük, képtelenek vagyunk fejben ellátni azokat a tevékenységeket, melyek korábban nem okoztak gondot.

Így kezeld az inzulinrezisztenciát!

Noha rendkívül alattomos egészségügyi probléma, az inzulinrezisztencia a cukorbetegséggel ellentétben még visszafordítható, kezelhető, méghozzá leginkább életmódváltással. Mivel a mozgás fontos szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében, ezért nem elhanyagolható a rendszeres sportolás, ám emellett az étkezésre is nagy hangsúlyt kell fektetni.

Csak akkor lesz 70-80%-os a gyógyulási esély, ha kerüljük a finomított szénhidrátokat (fehér rizs, burgonya, fehér lisztből készült élelmiszerek, tészták és péksütemények), cukrokat, utóbbiakat folyékony formájukban is (az üdítők, szörpök, koktélok stb. szintén tiltólistásak).

Fogyasszunk teljesértékű gabonákat, teljes kiőrlésű liszteket, barna rizst, bulgurt, kölest, hajdinát, quinoát.

Ha lehet, csökkentsük a nassolást, hagyjunk elegendő időt két étkezés között a hasnyálmirigyünknek (de 5 óránál ne többet). Ügyeljünk a kellő rost- és fehérjebevitelre, a vitaminban gazdag zöldségek, alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsök fogyasztására, a megfelelő pihenésre és a napi legalább fél óra mozgásra. 

Amennyiben viszont a diagnózist követően nem figyelünk oda a bevitt tápanyagokra és a rendszeres testmozgásra, az évek előrehaladtával 50%-os eséllyel kialakul a 2-es típusú diabétesz. Ráadásul a folyamatos többletinzulin nem kizárólag a vércukorszintben okoz problémát, de stresszhormonként a szervezetben keringve folyamatos stresszválaszt vált ki a sejtekben, ezért hosszú távon érdemes mielőbb belevágni az életmódváltásba. 

Kíváncsi vagy, mennyire vagy hajlamos a cukorbetegségre? Töltds ki tesztünket!

Kiemelt kép: Getty Images