A divatipar a vékony modelleket szereti. Méghozzá a nagyon vékonyakat. A probléma nem újkeletű, széles körben ismert és jól dokumentált. Könyvek, filmek, dokumentumfilmek készültek róla, petíciók és kampányok hívták fel rá a figyelmet.
Az elmúlt néhány évben úgy tűnt, hogy a testpozitivitás nemcsak egy üres sallang lesz, és magával húzza a divatipart is: egyre több plus size modell tűnt fel, voltak ügynökségek, amelyek csak bizonyos testtömegindex fölött alkalmaztak modelleket.
Közben a szórakoztatóipar is szintet lépett:
a filmekben valós nőalakok kaptak főszerepeket, egy túlsúlyos karakter már nem a gúny tárgya.
(Emlékezzünk csak A nagyon nagy Ő című filmre Gwyneth Paltrow-val a főszerepben, amelyben a fő poén a kövérség volt – ma már elképzelhetetlen lenne, hogy a belső szépség ellentételezésére a túlsúlyt hozzák fel egy filmben.)
Túl szép, hogy igaz legyen?
Visszatértek a 90-es évek filmcsillagai is, akik immáron 50 pluszosan mutatták meg a világnak, hogy igenis a középkorú nők is számítanak, az ő történeteik is széles rétegeket érdekelnek.
A folyamat sokszor túloz, a politikai korrektség jegyében sokszor átesni látszunk a ló túloldalára, de nem nagy ár ez azért, hogy a főleg a nőket érintő, igen káros fiatalság- és soványságideállal leszámoljunk.
Igen ám, de ahogy teltek az évek, világosan látszott, hogy a divatipar mégsem hagyja magát. Ugyan sok márka növelte a méretválasztékát, és a divatbemutatókon is feltűnik egy-egy „plus size” modell (a néhát a statisztikák mondatják), de mintha csak mutatóban lennének. A 2022-es téli szezonban például 247 divatbemutatóból 90-en léptek kifutóra az átlag modellnél kerekdedebb idomokkal rendelkezők.
A modellek továbbra is gyakran éheztetik magukat a bemutatók előtt, még mindig jellemző, hogy azt mondják nekik, hogy néhány nap alatt fogyjanak egy ruhaméretet.
Magyar kutatás világít rá, hogy a probléma velünk maradt
Ezt látszik alátámasztani a Semmelweis Egyetem új, világszinten is egyedülálló nemzetközi kutatása, mely szerint a divatmodellek csaknem 90 százaléka vélekedik negatívan a testéről, és több mint kétharmaduk szigorúan kontrollálja, mit és mennyit eszik. Ez volt az első ilyen mélységű kvalitatív felmérés a témában, melyben a válaszadók 88,7 százalékáról az is kiderült, hogy amellett, hogy így vélekednek magukról, valójában a sovány vagy kórosan sovány kategóriába tartoznak.
A megkérdezett modellek 78,6% mondta, hogy szigorúan kordában tartja az ételfogyasztását, gyakran kihagyja az étkezéseket, vagy nagyon keveset eszik.
27,4%-uk csak napi három almát evett, míg 40,5% extrém módon redukálta a kalóriabevitelt. Kb. 22,6 százalékukkal fordult elő, hogy elvesztették az étkezés feletti kontrolljukat, gyakran tapasztalva falási rohamokat, önhánytatást, extrém diétát követve vagy éppen túlzott testmozgást végezve. Gyakran említették az evészavarokat is, és nagyobb valószínűséggel jártak pszichoterápiára.
„Azok a fiatal modellek, akik ennyire szigorú diétákat követnek, túl sokat sportolnak, önhánytatást gyakorolnak vagy hashajtókat használnak, komoly egészségügyi veszélynek teszik ki magukat.
Például emésztési problémák, hajhullás, a hormonális egyensúly megborulása, csontritkulás és szívproblémák is kialakulhatnak náluk”
– nyilatkozta dr. Bogár Nikolett, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének PhD-hallgatója, a Frontiers in Psychiatry című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány első szerzője az egyetem közleményében. Korábban ő maga is évekig modellkedett a divatipar legnagyobb szereplőinek kifutóin szerte a világban.
Mi közünk van ehhez? Több, mint gondolnánk
A modellek 63,1 százaléka arról is beszámolt, hogy már nagyon alacsony testtömegnél is túlsúlyosnak érezte magát (például 45 kg-nál kövérnek). Körülbelül 37% említette, hogy jelenleg vagy korábban evészavarokkal küzdött, az anorexia és a bulimia klinikai vagy szubklinikai tüneteit egyaránt megjelenítve.
Pszichológiai problémákat, mint például szorongást, depressziót és öngyilkossági kísérleteket a modellek 48,8 százaléka említett, 16,7 százalékuk pedig pszichoterápiára járt. Emellett 25 százalékuk számolt be arról, hogy átélt már valamilyen fizikai vagy pszichológiai bántalmazást.
A kutatás a szélsőséges szépségideál mentálisan és fizikailag is káros hatásaira hívja fel a figyelmet.
Ez az elvárás pedig evés- és testképzavarhoz vezethet, és nem csupán a modelleket, de bizony a rájuk példaképként tekintő fiatal lányokat is érinti.
Különösen, hogy a soványságkultusz tovagyűrűzik a divatvilág berkeiből: amióta megjelent az a bizonyos gyógyszer, amelyet eredetileg cukorbetegeknek írtak fel, de erős fogyasztó hatása miatt egyre többen használják annak érdekében, hogy karcsúak legyenek, egyre több híresség jelenik meg vékonyabban, mint valaha. Hiszen a soványság divatos, és ebből ők sem szeretnének kimaradni.
A közösségi média veszélyei
Azt már több kutatás is bizonyította, hogy a depresszió, az alacsony önértékelés, a testtel kapcsolatos szorongás és elégedetlenség mind összefüggésbe hozható a közösségimédia-használattal.
A közösségi médián keresztül terjedő szépségelvárások pedig szintén a soványságkultuszt erősítik.
A valóságshow-sztárból milliárdossá vált Kim Kardashian és testvérei, akiket épp kerekded idomai tettek híressé, már inkább hasonlítanak modellekre, mint egykori önmagukra. Lehet őket nem szeretni, de azt feltétlenül el kell ismerni, hogy a 2010-es évek óta ők talán a legnagyobb hatással bíró celebritások, így amit ők csinálnak, az előbb-utóbb saját gyerekeinket is érinteni fogja.
Amikor a leghíresebb nővér, Kim a két évvel ezelőtti Met-gálára 10 kilót fogyott, hogy beleférjen Marilyn Monroe egykori ruhájába, egyértelműen kijelölte az új irányt: soványnak lenni menő, már a divatvilágon túl is. Nővére, Khloé, aki korábban mindig arról beszélt, hogy a súlyával küzd, harmincas éveinek végére már úgy néz ki, mint egy Barbie baba.
Kaia Gerber és Mica Argañaraz modellek:
És ők csak egy példa. Az Instagram és a TikTok „sztárjai”, a hipergazdagok, és most már egyre több színésznő is egyre soványabb alakkal jelennek meg, követőik pedig újabb elérhetetlen ideált kapnak. A feltűnő fogyások mögött egyébként legtöbbször nyílt titok van, a már említett szemaglutid tartalmú gyógyszer, amelynek egyébként egy sor kellemetlen mellékhatása van, illetve akár hasnyálmirigy-gyulladást is okozhat.
De mindez nem ár annak érdekében, hogy belesimuljanak a trendbe, és ezzel fiatalok százezrei felé mutassanak hamis elvárást. A hírességek persze tagadnak, azt mondják, hogy hajnalban kelnek, és a rengeteg sporttól és az egészséges étkezéstől fogynak. (Nesze újabb elérhetetlen ideál, keljünk 5 előtt minden nap, hogy legyen több időnk edzeni!)
Ahogy pedig dr. Bogár Nikolett is fogalmazott a modellekkel foglalkozó kutatás kapcsán, mindez közvetve népegészségügyi problémákat is felvet, hiszen a közösségi médián keresztül fiatal lányok milliói tekintik a kórosan sovány manökeneket, illetve hírességeket „normának” és egyben példaképüknek.
Természetesen olyanok is vannak, akik alkatilag valóban soványak, őket gyakran ugyanígy megszégyenítik, mint a túlsúlyos embereket. Ezt nevezzük skinny shamingnek.
Kiemelt kép: Isabel Marant Ready to Wear 2024-es tavaszi/nyári divatbemutatója a 2023 szeptemberi a párizsi divathéten – Fotó: Victor VIRGILE/Gamma-Rapho via Getty Images
Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók!