- A menopauza során a kellemetlen tünetek mellett új egészségügyi kockázatok is megjelennek.
- Az életmód egyértelműen befolyásolja a koleszterin mennyiségét.
- Szokatlan tünetek jelezhetik a problémát, érdemes odafigyelni rájuk.
A változókor önmagában megterhelő egy nő számára, hiszen számos testi tünet és változás jelentkezik, emellett jellemző lehet a lelki instabilitás vagy akár depresszió is. A szervezetben kialakuló hormonkáosz ugyanis nem csupán a testi folyamatokat, hanem az érzelmi életet is befolyásolja.
Észrevétlenül jelenik meg a koleszterin
Ha nem lenne elég a hőhullám vagy a test mindenhol érezhető kiszáradása, a menopauza új típusú egészségügyi kockázatokat is magával hoz, főként a szívbetegségekre vonatkozólag. Mi áll a háttérben? A koleszterin.
Amint a nők belépnek a menopauzába, megugrik a koleszterinszint. Ez a változás azonban gyakran észrevétlen marad az egyéb tünetekre való fókuszálás miatt.
A magas koleszterinszint viszont a szívbetegségek egyik vezető oka, és minél tovább él azzal valaki, annál nagyobb az esélye, hogy felhalmozódik az artériákban, és szívrohamot vagy szélütést okoz.
Az ösztrogén koleszterinvédő hatása
Több tényezőnek is köszönhető, hogy az ötvenes évekre megugrik a koleszterin szintje, a mozgásszegény életmód, a kevésbé egészséges táplálkozás és a súlygyarapodás mind hatással vannak a vérzsír emelkedésére.
Az elmozdulás egyik oka, hogy menopauza idején az ösztrogénszint hirtelen elkezd csökkenni, ami magával vonja a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának növekedését. És mire a nők elérik a hatvanas, hetvenes éveiket, gyakorlatilag kiegyenlítődik a nemek aránya a kardiovaszkuláris betegségeket illetően.
A menopauza váratlan tüneteket is tartogat a nők számára.
Mi a koleszterin?
A koleszterin a test minden sejtjében megtalálható zsírszerű anyag, melyet a máj termel, de táplálkozás során is bevisszük. A koleszterin segíti a sejtmembránok, a hormonok, a D-vitamin és az epesavak termelődését.
A koleszterin a véráramban kisméretű, fehérjével borított részecskékben, úgynevezett lipoproteinekben halad át. Háromféle fehérje szerint osztályozható:
- nagy sűrűségű lipoprotein (HDL), ami a koleszterint a májba szállítja, és eltávolítja a felesleget a szervezetből
- alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), ami hajlamos az artériák belsejéhez tapadni, és idővel számos szív- és érrendszeri problémát okoz
- nagyon alacsony sűrűségű lipoprotein (VDL), ami a szívbetegség kockázatát növelő trigliceridet hordozza
A hétköznapokban rossz koleszterinnek hívott LDL-koleszterin az, ami lerakódásokat képez az érfalakon.
A hivatalos álláspont szerint az össz-koleszterinszint 5,2 mmol/l alatt tekinthető normálisnak, az LDL-koleszterin értékének 4 mmol/l alattinak, a HDL-koleszterinnek pedig 1 mmol/l felettinek célszerű lenni. Ideális kombináció a minél magasabb HDL és minél alacsonyabb LDL.
A magas koleszterinszint okai
Az alábbi tényezők járulhatnak hozzá a megemelkedett koleszterinszinthez:
- egészségtelen táplálkozás: magas telített- és transzzsír-, cukor- és nátriumtartalmú ételek fogyasztása
- túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás
- mozgásszegény életmód, elhízás
- egyéb egészségügyi állapotok: cukorbetegség, pajzsmirigy alulműködés, epeproblémák
- veleszületett zsíranyagcsere rendellenességek.
Szokatlan tünetek jelezhetik a bajt
A szemhéj bőrén látható koleszterin-lerakódás kivételével a magas koleszterinszint nem jár látható tünetekkel. Az alábbi jelenségek viszont figyelemfelhívóak lehetnek.
1. Nyugtalan láb szindróma
A nőknél nagyobb arányban jelentkező probléma tönkreteheti az alvást, ami kihat a nappali teljesítőképességre, a figyelemre és a memória működésére is. Jellemző tünete, hogy nyugalmi helyzetben a végtagokban, leggyakrabban a lábakban kellemetlen, furcsa érzés jelentkezik, ami a végtag megmozgatására megszűnik.
Az esti órákban válnak intenzívvé a tünetek, kellemetlen lesz az ülés, fekvés és különösen az alvás.
Több korábbi tanulmány is kimutatta, hogy a szindrómában szenvedőknek szignifikánsan magasabb volt a koleszterinszintje, mint azoknál, akiket nem érintett a szindróma.
2. Lábzsibbadás
A főleg éjszaka jelentkező bizsergő vagy zsibbadó érzés a lábban ugyancsak figyelmeztető tünet lehet, ami összefüggésbe hozható a magas LDL-szinttel. A szúrósszerű érzés a rossz vérkeringés jele lehet, azaz hogy például felhalmozódott az erekben a koleszterin.
3. Izomgyengeség
Maga a tünet nem számít ritkaságnak, de ötvenes nőknél sűrűn előfordulhat. Akinek nehezére esik a lépcsőzés vagy akár rövid távolságok megtétele, gyanakodjon a koleszterinre is. A laboreredményekből azonnal megtudható a válasz, ezért érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.
4. Lábgörcs
Az éjszakai lábgörcs is könnyedén lehet a magas koleszterinszint egyik tünete, ami károsítja az érfalak állapotát az alsó végtagokban. A görcsös epizódok nagyon zavaróak és főleg fájdalmasak, jelentősen befolyásolják az alvás minőségét. Ha gyakran jelentkezik a görcs, javasolt megmérni a koleszterinszintet.
5. Hideg láb
A fagyott láb érzés minden évszakban kellemetlen, de ha nyáron is jelentkezik, lehet, hogy ezúttal is a magas LDL-szintre kell gyanakodni. A koleszterin felhalmozódása az erekben korlátozhatja a véráramlást, a rossz keringés következtében pedig úgy érezzük, hogy lefagy a lábunk.
A magas koleszterinszint a menopauza után nem szűnik meg, hiszen szoros kapcsolatban áll az ösztrogénszinttel.
Ezért különösen fontos a korai felismerés, a tünetek beazonosítása. A magas koleszterinszint életmódbeli probléma, így a megoldást is itt kell keresni.
A legfontosabb a mozgás, a dohányzás abbahagyása, valamint az étrend megváltoztatása. Javasolt a rostban és egészséges zsírban gazdag élelmiszerek fogyasztása, például a diófélék, magvak, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök, zöldségek, zsíros halak és olívaolaj.
A női egészség támogatói: ezeket együk, például koleszterin ellen!
Kiemelt kép: Getty Images
Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók!