- Az allergia az immunrendszer rendellenes védelmi válaszából ered.
- Eláruljuk, hogyan okoz szezonális allergiát a hisztamin.
- Az antihisztaminok a hisztamin blokkolásával fejtik ki a hatásukat – mutatjuk, hogyan juthatunk hozzájuk természetes forrásból!
Szervezetünkben a hisztamin egy fehérvérsejtből, úgynevezett hízósejtekből szabadul fel. Tehát attól függően, hogy mire vagyunk allergiásak, ezek a sejtek riadóztatják az immunrendszert, ha valamilyen allergént észlelnek a szervezetben – azaz hisztamint termelve próbálnak védekezni.
Ha viszont a hízósejtek által kibocsátott kémiai anyagokból – köztük a hisztaminból – túl sok szabadul fel, olyan tüneteket is tapasztalhatunk, mint az orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés és fejfájás, melyek adott esetben az asztma súlyosbodását is előidézhetik. Vagyis a hisztamin szezonális allergiát okozhat azáltal, hogy gyulladást idéz elő az orrmelléküregben és orrjáratokban.
A napallergia-szezon is elérkezett – a linkre kattintva megtudhatod, hogy milyen tünetekre érdemes odafigyelni!
4 természetes antihisztamin, ami enyhítheti az allergia tüneteit
Ekkor lehetnek nagy segítségünkre az antihisztaminok, amelyek a hisztamin blokkolásával fejtik ki a hatásukat. Ma már egyre több kutatás bizonyítja, hogy bizonyos élelmiszerek antihisztaminként is működnek allergia esetén – mutatjuk, milyen természetes módszerekkel enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket!
1. C-vitamin
Egy 2018-as és egy 2023-as tanulmány is kimutatta, hogy gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása révén a C-vitamin kiváló társunk lehet az allergiák elleni harcban, hiszen erős antioxidánsként az allergiás betegségekben kulcsszerepet játszó oxidatív stressz ellen is hatásosnak bizonyult.
Természetesen étrend-kiegészítőként is szedhetjük, de gyümölcsök, zöldségek és gyógynövények (citrusfélék, kakukkfű, csalán, gyömbér, spenót, kivi, paradicsom, paprika, brokkoli, kelbimbó) formájában fogyasztva mérföldekkel hatásosabb.
2. Kvercetin
A kvercetin egy számos növényfélében megtalálható antioxidáns, ami kutatások szerint az öregedési folyamatok lelassítása, daganatmegelőző hatása, illetve a mikrobiom támogatása mellett a hisztamin felszabadulását is képes lehet blokkolni a véráramban.
A kvercetint szerencsére rengeteg élelmiszerben és növényfélében megtaláljuk – többek között a vöröshagymában, kapribogyóban, fodros kelben, édesköményben, kaporban, oregánóban, csilipaprikában, áfonyában, spenótban, zöld teában, almában, cseresznyében és a spárgában –, így bőven van miből válogatni, ha olyan étrendet folytatnánk, ami az allergiás tüneteket is enyhíti.
De legyünk résen, hiszen várandósság, szoptatás és vesebetegség esetén nem ajánlott a fogyasztása, és soha ne lépjük túl az étrend-kiegészítő doboz hátoldalán lévő ajánlott adagot sem!
3. Spirulina
A spirulina egy algafajta, amely nagy mennyiségben tartalmaz fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat, így aligha akad valami, amiben ne lenne segítségünkre.
Többek között csökkenti a gyulladásokat, támogatja a szem egészségét, jótékonyan hat az emésztésre, méregteleníti a szervezetet, egy 2020-as kutatás szerint nagyobb dózisban pedig a szénanátha tüneteit is enyhítheti.
4. Vörös acsalapu
A vörös acsalapu egy Európában, Ázsia egyes részein, illetve Észak-Amerikában is őshonos cserje. Gyógyhatásait már a középkorban is ismerték, ahol gyomorpanaszok, fejfájás és nátha ellen is bevetették.
Ami az allergiát illeti, egy 2021-es tanulmány szerint szárított formában a C-vitaminhoz hasonló módon csökkenti a gyulladásokat, illetve a gyulladások által kiváltott allergiás tüneteket; az orrváladékozást és szemkönnyezést.
De legyünk körültekintőek és óvatosak, hiszen vannak, akik erre a növényre is allergiásak, a szakemberek pedig azok számára sem ajánlják a használatát, akik a boglárkára, a parlagfűre, a krizantémra, a körömvirágra és a százszorszépre is érzékenyek.
Mielőtt bármit kipróbálnál, mindenképp beszélj a kezelőorvosoddal, és bizonyosodj meg arról, hogy egészségi állapotod, étrended, illetve az általad szedett gyógyszerek mellett biztonsággal szedhetőek-e a fenti kiegészítők!
Nem kizárólag a tüsszögés és az orrfolyás számít tipikus tünetnek – kattints a linkre, és tudj meg mindent a szezonális allergiák 7 szokatlan jeléről!
Kiemelt kép: Getty Images