Aki dohányzik, jól tudja, hogy a kávézáshoz vagy a borozáshoz egyidejűleg a cigaretta is hozzátartozik. A tunéziai Sahloul Egyetemi Kórház májusban publikált tanulmánya szerint sokan bármennyire is szeretnek ebben a formában kikapcsolni, dohányzás esetén csak megnehezíti a leszokást, ha a cigaretta, a kávé és az alkohol kéz a kézben járnak. Mi nehezíti még, illetve mi teszi könnyebbé? Utánajártunk.
  • Évente több mint ötmillió ember hal meg a világon a dohányzás következtében.
  • Mint kiderült, a manapság népszerű alternatív dohánytermékek hatása bizonyos esetekben nem különbözik a hagyományos cigarettáétól.
  • Ennyi minden játszódik le a szervezetünkben, ha abbahagyjuk a dohányzást. 

A Sahloul Egyetemi Kórház kutatói 450 aktív, de leszokni vágyó dohányos mindennapjait követték nyomon több mint 5 éven át. A vizsgált alanyok 61%-a többször is megkísérelt leszokni ez idő alatt, ám 27%-uk rendre kudarcot vallott, és többször is visszaesett.

A résztvevők átlagos napi cigarettafogyasztása 20 szálat, a maximális pedig napi 80 szál cigarettát jelentett – de nem ez volt az egyetlen ok, ami megnehezítette a leszokást. Bár a kudarc elsődleges okáért a mindennapos stresszt jelölték meg, a kutatók más összefüggéseket (vagy megszokásokat) is találtak:

  • A visszaeső alanyok több mint fele szabadon dohányzott az otthonában is.
  • 12,7%-uk ülőmunkát végzett, illetve egyáltalán nem sportolt.
  • A napi kávéfogyasztás mennyisége 2 és 10 csésze között mozgott.
  • A többszörösen visszaeső dohányosok 17,6%-a rendszeresen fogyasztott alkoholt is.

A kutatók tehát „statisztikailag szignifikáns” kapcsolatot találtak a mozgásszegény életmód, az otthoni dohányzás, a kávé, az alkohol és a sikertelen leszokási kísérletek között. A számok alapján világossá vált, hogy azok, akik több kávét isznak, és megszokásból, illetve az élvezetek fokozása miatt rá is gyújtanak mellé, esetleg otthon, a szobában is rendszeresen dohányoznak, körülbelül 20%-kal kisebb eséllyel szoknak le a dohányzásról, az alkoholt fogyasztók pedig csaknem 75%-kal kisebb valószínűséggel hagyják el a cigarettát.

 

Ami viszont jó hír, hogy a leszokás valószínűsége 83%-kal volt magasabb azon résztvevők esetén, akik legalább három dohányzásellenes konzultáción részt vettek, akik pedig nikotinpótló terápiára jelentkeztek, 53%-kal kevesebb eséllyel nyúltak újra cigarettához.

Összevetve a kutatók szerint tehát akkor lehet nagyobb valószínűséggel sikeres a leszokás, ha nem félünk külső segítséget kérni.

Mi kell a leszokáshoz?

Nemdohányzóként könnyen feltételezhető, hogy a leszokás csupán akaraterő és elhatározás kérdése. Ez részben persze igaz, a dohányzástól, a köré épült megszokásoktól (például a „cigikávétól”) és

a nikotintól való búcsú azonban nem könnyű, hiszen majdhogynem ugyanolyan függőséget okoz, mint a heroin és a kokain.

És máris kialakult a nikotinfüggőség ördögi körforgása, amiért a lehető legtöbb segítségre, támogatásra van szüksége a leszokni vágyó érintetteknek. A segítségkérés pedig nem a gyengeség jele, sokkal inkább egy bátor lépés az egészségesebb, anyagilag is felszabadultabb élet felé.

dohányzás, leszokás, cigaretta

A leszokást sohasem késő elkezdeni! (Fotó: Getty Images)

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint a dohányzással összefüggő szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás a fiatalabb korosztály köreiben fordul elő magasabb számban. Magyarországon évente harmincezer ember halálát okozzák a dohányzás következtében kialakuló betegségek, ebből nyolcezren tüdőrák következtében vesztik életüket, melynek kilenctizede a dohányzás következtében alakult ki – hívja fel a figyelmet a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Onkopulmonológiai Szekciója.

Tüdőrák: a nemdohányzó nők is veszélyben?

Az alternatív dohánytermékek tényleg jobbak?

A legeredményesebb megoldás kétségkívül a dohányzás abbahagyása. De mi a helyzet a manapság népszerű alternatív dohánytermékekkel? A szakértők szerint minden dohány- és nikotintermék egészségügyi kockázattal jár, ráadásul a klasszikus cigarettához hasonlóan függőséget is okozhatnak.

Sőt, a Semmelweis Egyetem legújabb kutatása szerint a nemdohányzókkal összevetve minden dohánytermék károsította a fogimplantátumok körüli szövetet, legnagyobb mértékben a vízipipa és a snüssz, míg az elektromos cigaretta esetében tapasztalták a legkisebb eltérést a nemdohányzókhoz és a többi dohánytermékhez képest.

A kutatók különös figyelmet fordítottak az alternatív dohánytermékekre, melyek népszerűsége folyamatosan nő, részben azért, mert a hagyományos cigarettánál kevésbé tartják őket károsnak – holott mint kiderült, az alternatív dohánytermékek fogágyra gyakorolt hatása nem különbözik a hagyományos cigarettáétól, esetenként rosszabb is annál.

„Tévhit, hogy a füstmentes termékek vagy a vízipipa kevésbé ártanak, ugyanis komolyan károsítják az implantátum körülötti szöveteket”

 – mondja dr. Kispélyi Barbara, a Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikájának docense, a tanulmány egyik szerzője. Így a dohányzás akár kizáró ok is lehet, ha valaki implantátumra szorul, a füstben található vegyi anyagok ugyanis károsítják a beültetett fog körüli szövetet, illetve lassítják annak gyógyulását is – derül ki a Semmelweis Egyetem közleményéből. 

Ez történik a testeddel, ha abbahagyod a dohányzást

  • A pulzus, a vérnyomás és a keringés nagyon hamar, mindössze 20 perccel a dohányzás abbahagyása, illetve a nikotin kiürülése után normalizálódik.
  • A dohányzás abbahagyása után egy nappal a szívroham kockázata is csökken.
  • 8-12 óra múlva a vér oxigén- és szén-monoxid szintje is normalizálódik.
  • 24 füstmentes óra elteltével a tüdő tisztulni kezd, egyre könnyebbé válik a légzés.
  • 2 nappal később fokozódik a szaglás és ízlelés érzése.
  • 1 hét múlva megemelkedik az energiaszint.
  • 2 hét múlva az immunrendszer ellenállóbbá válik.
  • 1 hónap elteltével a bőrráncok is halványulnak.
  • 3 hónap után nő a tüdőkapacitás, csökken az ínybetegségek, fogvesztés és alvászavarok kockázata.
  • 10 év elteltével felére csökken a rákos megbetegedések és csontritkulás kockázata.
  • 15 év múlva már nincs különbség a leszokott dohányzó és a nemdohányzó között. 

Úgy érzed, hogy segítségre van szükséged? Leszokással kapcsolatos hasznos információkat az eljtisztatudovel.hu, a leteszemacigit.hu vagy a leszokastamogatas.hu weboldalakon találsz, de az Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központ ingyenes telefonos leszokástámogató tanácsadási programja (06-80-44-20-44), illetve a tüdőgondozók és az egészségfejlesztési irodák egyéni és csoportos tanácsadási programjai is segítséget nyújtanak azoknak, akik meg szeretnének szabadulni káros szenvedélyüktől.

Mutatjuk, milyen hatással van a dohányzás a termékenységre, a szexualitásra, a várandósságra, valamint a szív- és érrendszerre!

Kiemelt kép: Getty Images