- Mindennapi testi működéseinket érdemes rendszeresen megfigyelni.
- Vizeletünk színe mellett a pisilés időtartama is árulkodó.
- Kutatók most másodpercre pontosan meghatározták a kívánatos időtartamot.
A rendszeres önmegfigyelés és önvizsgálat egészségünk megőrzésének egyik legfontosabb eleme. Arról, hogy miért érdemes székletürítés után visszapillantani a kagylóba, nemrég már írtunk, és sok szó esett arról is, mi mindenről árulkodik a vizeletünk színe. És ha már vizelet: nemcsak annak színét érdemes nézni, de pisilési szokásaink megfigyelése is sokat elmondhat egészségünkről. Hallottál már a 21 másodperces szabályról?
Pisilés időtartama
Ezt a szabályt a Georgia Institute of Technology gépészmérnök-hallgatóinak egy csoportja által végzett tanulmány ihlette. A tanulmány során a kutatócsoport videókat elemzett különböző testméretű állatok vizeletürítéséről, és megállapította, hogy a három kilogrammnál nagyobb állatok egységesen körülbelül 21 másodperc alatt ürítik ki a hólyagjukat, míg az annál kisebb állatoknak, nagyságrendileg kevesebb kell. Ebből a kutatók arra következtetnek, hogy
a pisilés időtartama nemcsak a hólyagra nehezedő nyomással vagy annak űrtartalmával függ össze, hanem a gravitációval is.
A kutatók érdeklődését az keltette fel, az egyes állatok nagyon eltérő méretű hólyagjai (0,5 kg-os és a 100 kg-os hólyagok) közel azonos idő alatt ürülnek ki, azaz az ürülési sebességben nemcsak annak van szerepe, hogy milyen mennyiségű folyadék ürül ki. A nagyobb állatoknak hosszabb a húgycsöve, és így nagyobb gravitációs erő hajtja az áramlást.
Ezek a hosszú húgycsövek növelik a nagyobb állatok áramlási sebességét, lehetővé téve számukra azt a bravúrt, hogy közel azonos időtartam alatt ürítsék ki a jelentős méretű hólyagjukat.
Te is alkalmazod, vagy a gyerekeidet tréneled a biztonsági pisilésre? Urológussal beszéltük át, hogy ez miért rossz ötlet.
Ennyi ideig egészséges pisilni
A tanulmány ott kapcsolódik az emberhez, hogy bennünket is orientálhat azzal kapcsolatban, hogy mennyi ideig is normális vizeletet ürítenünk.
Körülbelül 21 másodperc a megfelelő időtartam,
ha ennél sokkal tovább vagy sokkal gyorsabban pisilünk, az azt jelezheti, hogy vagy túl gyakran könnyítünk magunkon, vagy túl sokáig tartjuk vissza a vizeletünket. Sem a pisilés visszatartása sem a túl gyakori pisilés nem tesz jót a hólyagjának.
Ha túl gyakran pisilsz, az úgynevezett túlműködő hólyag szindrómához vezethet, míg ha túl sokáig tartod magadban a vizeletet, az húgyúti fertőzés kialakulásához vezethet. A vesebetegség kockázata is megnő, ha ritkán jársz vécére, emellett a hólyagszakadás és a hólyag megnagyobbodása is előfordulhat.
Kiemelt kép: Getty Images
Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók