- Nem mindegy, hogy a legnagyobb forróságban mit eszünk és iszunk, hiszen lassul az emésztés.
- Egyes ételek könnyen romlanak, mások megterhelik a gyomrot a melegben.
- Ezeket a (nyáron) veszélyes ételeket és italokat érdemes elkerülni, hogy ne kapjunk az ételmérgezést.
Ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket, jó közérzetünket és vitalitásunkat, egész évben fontos, hogy jól étkezzünk, és egészségeset, táplálót együnk. Nyáron viszont a szokásosnál is nagyobb jelentősége lehet a dolognak.
Ha nem elég körültekintően választjuk meg, amit eszünk és iszunk, a mostanihoz hasonló kánikulában könnyen diszkomfort érzésünk lehet, és messze nem ez a legrosszabb: egyes ételekkel az ételmérgezést is kockáztatjuk, ha ilyen kánikulában eszünk belőle. Lássuk, melyek azok a melegben veszélyes ételek, amelyeket nyáridőben inkább kerülni érdemes.
Nyáron veszélyes: nehéz, zsíros
A zsíros és nehéz ételek, mint például a bő zsírban vagy olajban sült ételek, a gyorsételek, vagy a zsíros húsok lassan emészthetők, és jelentősen megterhelik az emésztőrendszert. Nyáron, amikor a szervezetünk egyébként is a forrósággal és a túlmelegedés ellen küzd, érdemes visszafogni a rántott dolgok, a zsíros húskészítmények, szalonnák, vagy a zsíros sajtok fogyasztását. Kerüljön a grillre sovány hús, zöldség, grillsajt, hozzá pedig sok-sok friss salátát együnk.
Nyáron veszélyes: tejtermék
A tejtermékek, különösen a teljes tej, a tejszín és a zsíros joghurtok viszonylag nehezen emészthetők, és nagyon sokaknak okoznak kellemetlen tüneteket: enyhébb esetben puffadást, súlyosabb esetben hasmentést. Felfúvódva lenni télen sem kellemes, de a negyven fokban érezni, ahogy ruhánk deréktájban fojtogat, kifejezetten kellemetlen érzés.
A tejes ételek nyári fogyasztása ellen szól az is, hogy könnyen megromlanak, ami viszont már komoly egészségügyi gondokat okozhat. Ha teheted, ilyenkor kerüld a tejszínes szószokat, süteményeket, nyári, hűsítő kávéitalaidat pedig idd növényi tejitalokkal.
Nyáron veszélyes: nagyon cukros
A magas cukortartalmú ételek és italok, a különféle sütemények, cukorkák, üdítők és gyümölcslevek nyáron veszélyes ételeknek számítanak, mert gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami rövid távon ugyan energianövekedést okoz, de később hirtelen visszaesést eredményezhet, ami fáradtságot és ingerlékenységet vált ki.
Emellett a nagy mennyiségű cukor vízhajtó hatású is lehet, amire nagy melegben megint semmi szükség.
Ja, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a cukros italok nem is oltják rendesen az ember szomját.
Nyáron veszélyes: túl sós
Biztosan te is tapasztaltad már, milyen kutya szomjas lesz az ember, ha túl sok sós ételt eszik. A sós ételek visszatartják a vizet a szervezetben, aminek egyrészt nagy szomjúság, másrészt ödéma lehet az eredménye, ami nagyon megterheli a keringési rendszert. Ha teheted, kerüld nyáron a túl sós ételeket (a nyilvánvalóan túl sós csipsz mellett a legtöbb készétel és zacskós ez meg az is, indokolatlanul sós). Arra viszont figyelj, hogy valamennyi sóra szükség van ahhoz, hogy a szervezet jól működjön.
A ritka, de létező vízmérgezés jelenségéről ebben a korábbi cikkünkben írtunk.
Nyáron veszélyes: nyers halételek
Sokan vannak, aki élnek-halnak a jó sushiért, esetleg már gyerekkorukban az asztal körül kergették őket, ha nem ették meg az osztrigát. Akármilyen nyers herkentyűért rajongjanak is, jobb, ha nyáron óvatosabban hódolnak ezen szenvedélyüknek, mert ezek a finomságok sokkal nagyobb kockázatot jelentenek ételmérgezés szempontjából, különösen meleg időben, amikor a baktériumok gyorsabban szaporodnak. Az ételmérgezés ismert tünetei, a hányás, hasmenés, láz és a hasi görcs télen is kellemetlenek, nyáron viszont pokoli kínokat okoznak.
Nyáron veszélyes: alkohol
Az alkohol dehidratáló hatású, ami különösen problémás lehet forró időben, amikor a szervezet már amúgy is több folyadékot veszít izzadással. Az alkohol emellett rontja a szervezet hőszabályozó képességét is, növelve a hőguta kockázatát. Nem azt mondjuk, hogy 1-2 sör nem fér bele, de ha lehet, napközben, a legnagyobb melegben még nyaraláson se nézz a pohár fenekére.
Nyáron veszélyes: koffein
Megértjük, ha tiltakozol. A napi 2-3-4 (fagyis jeges) kávé vagy frappé sokunk napi rutinjának része, és jól ismerjük azt a tompaságot, ami a legforróbb nyári napokon lepi meg az embert. Mégis azt mondjuk, legyél óvatos a koffeinnel a nagy melegben, mert
dehidratál és emeli a vérnyomást – pont, amire a szervezetednek egyáltalán nincs szüksége ilyenkor.
Emellett a koffein stimuláló hatása növelheti a szorongást és az ingerlékenységet is, ami hőségben még intenzívebb lehet. Senkinek sem hiányzik egy ökölrázós, koccanásos baleset, nem igaz?
Nyáron veszélyes: puffasztó zöldség, gyümölcs
Az olyan zöldségfélék, mint a káposzta, brokkoli és karfiol könnyen puffadást okozhatnak, tehát eleve nehezebben emészthetők, ráadásul nyáron alapvetően lassabb is az emésztésünk. Bár a gyümölcsök többnyire kifejezetten könnyen emészthetők és jól hidratálnak is.
Azonban néhány gyümölcs, mint például banán vagy a szőlő, magas cukortartalmuk miatt puffadást és emésztési nehézséget okozhatnak, és hirtelen dobják meg a vércukorszintet, ami megint csak kellemetlenségekkel jár.
Nyáron veszélyes: szénsavas
Bár vannak, akiknek szent meggyőződésük, hogy csak a szénsavas italok oltják jól a szomjat, ez nemcsak, hogy nem igaz, de ahhoz is vezethet, hogy nyáron nyakra-főre döntünk magunkba a szénsavas üdítőket. Pedig amellett, hogy ezek az üdítők kellemetlenül puffasztanak, sokszor magas cukor és koffeintartalúak is, így több szempontból is messze vannak az ideálistól.
Maradjunk a sima csapvíznél, ami például Budapest legtöbb részén kiváló minőségű.
Jó és akkor mi nem veszélyes nyáron?
Szerencsére a természet pontosan tudja, hogy milyen élelmiszerekre van szüksége nyáron embernek és állatnak: figyeljük a piac, a gazdák és vidéki rokonaink jelzéseit. Együnk annyi cukkinit, tököt, lecsófélét, amennyi belénk fér, és tömjük magunkba a szezon legfinomabb gyümölcseit és zsenge zöldségeit.
Fogyasszunk minél több vizet vagy más, cukormentes innivalót, mert annál semmi nem hidratál jobban. Válasszuk a könnyed fehérjeforrásokat, a csirkehúst, a hőkezelt halat, és étrendünket igyekezzünk kiegészíteni a nyár jellegzetes fermentált élteleivel (helló, kovászos uborka!), mert ezek olyan fontos probiotikumokat tartalmaznak, amelyek jótékony hatással vannak az emésztésre és az általános egészségre is.
Nyáron nemcsak a veszélyes ételekből lehet baj. Így nyaralj biztonságosan!
Kiemelt kép: Getty Images