- Ha a szemölcs gyulladt, viszket vagy lehorzsolódik, akkor nézessük meg orvossal.
- Egyes szemölcsök teljesen ártalmatlanok, mások pedig komoly fájdalmat, kényelmetlenséget okozhatnak.
- Többféle lehetőség is van arra, hogy leszedjük vagy leszedessük a szemölcsöket, erről mindig egyeztessünk orvossal.
A szemölcs valójában vírusfertőzés következménye. A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) főleg a tenyéren, talpon, de a test bármely területén jelentkezhet, vaskos szaruréteg jellemzi. Ezek a szemölcsök be tudnak gyulladni, tenyéren és talpon annyira kellemetlen lehet, hogy akadályozza a fogást, járást, ilyenkor érdemes orvossal minél hamarabb leszedetni.
Ne várjuk meg, hogy megnőjőn, mert az eltávolítás után nagyobb sebet hagy maga után.
A lapos szemölcsök, vagy futószemölcs (veruca plana juvenile) gyerekeknél, fiatal felnőtteknél arcon, kézfejen megjelenő pár milliméteres lapos bőrkinövések. A lapos szemölcsök általában csoportosan jelennek meg, ezt a típust a HPV okozza, és könnyen elszaporodik a testen. Ezt a szemölcsöt azért kell minél hamarabb leszedetni orvossal, hogy ne terjedjen el az egész testen.
Az uszodaszemölcsök (molluscum contagiosum) főleg gyermekek bőrén fordulhat elő, 1-4 mm-s fehéres, vagy bőrszínű kiemelkedő, olykor közepükön behúzódó, félgömbszerű göbcsék, gyakran pattanásnak nézik. Ezt a szemölcsöt a molluscipoxvírus okozza, és ahogy a neve is jelzi, a legtöbb gyerek uszodában kapja el. Ez is szemölcstípus is könnyen szaporodik, minél hamarabb vetessük le.
Bőrbetegséggel a strandon – Melyik bőrelváltozással nem jó strandra menni?
Intimszemölccsel mi legyen?
Szemölcsök a nemi szerveken is megjelenhetnek, ezek lapos vagy rücskös felszínű bőrszínű növedékek. Van olyan szemölcs, amely kezelés nélkül valóban elmúlik magától, ám ez akár hónapokig is eltarthat, a várakozás pedig gyakran többet árt, mint használ.
A szemölcs ugyanis ez idő alatt is fertőz, így elképzelhető, hogy mire az elsőtől megszabadulunk, addigra több másik is megjelent helyette.
A bőrgyógyászok ezért azt tanácsolják, hogy a szemölcsöt lehetőleg távolítsuk el. De miből is áll a szemölcseltávolítás?
A szemölcsök kezelésére ma már több otthoni ecsetelő készítmény is kapható. Ezekről fontos tudni, hogy terhesség idején és cukorbetegség esetén nem használhatóak! Ilyen esetben, illetve ha a szemölcs problémás helyre nőtt – például a nemi szervek területére, vagy mell alatt, ahol folyamatosan dörzsöli a melltartó –, keressünk fel bőrgyógyászt! A kezelés folyhat ecseteléssel, fagyasztással, de a szakember eltávolíthatja Volkmann-kanál segítségével, kaparással vagy rádiófrekvenciás készülékkel is.
Egyes szemölcsöket például csak kanalazással, helyi érzéstelenítéssel érdemes eltávolíttatni, hogy semmiképp ne nőjön vissza.
Más szemölcsöktől például fagyasztással is meg tudunk szabadulni, ha a patikai ecsetelők nem bizonyulnak hatékonynak. De sokáig ne húzzuk az orvosi konzultációt, mert ha egy ecsetelő néhány hét kezelés után nem teszi a dolgát, akkor már nem is fogja.
A rendszeres anyajegyszűrés életet menthet. Ne csak a szemölcsöket ellenőriztesd, ha már bőrgyógyásznál jársz!
Kiemelt képek: Getty Images