Szakértők szerint ezzel a trükkel gyerekjáték a csuklás elmulasztása.

Mindenki másra esküszik. A legnépszerűbb csuklás elleni tippek között szerepel az ugrálás, a levegő visszatartása, a fejjel lefelé helyezkedés, az apró kortyokban történő vízivás, illetve néhányaknak az is beválik, ha mások megijesztik őket. Egyik módszer sem hoz azonban mindig tökéletes eredményt. Tudósok szerint viszont létezik egy megoldás, amire bármikor támaszkodhatunk.

Így lesz gyerekjáték a csuklás elmulasztása

Ha semmi másban nem is, abban bizonyára mind egyetértünk, hogy a csuklás igen utálatos dolog. Főleg, ha az ember hosszú órákig benne ragad, és, ahogyan a rekeszizma egyre csak rángatózik, akár még a hasa is megfájdul, vagy hányingere lesz. 

csuklas-elmulasztasa

A csuklás jó esetben szimplán kellemetlen, de néha akár fájdalmas is lehet (Fotó: Getty Images)

Minden bizonnyal évezredek óta keresi az ember a tökéletes módszert a csuklás megfékezésére – néhány tudós viszont most azt állítja, ők valóban rájöttek a titok nyitjára. És hogy mégis hogyan csináld? Szerintük így:

  1. Fújd ki az összes levegőt a tüdődből!
  2. Vegyél egy nagy, mély levegőt, és tartsd bent 10 másodpercig!
  3. Anélkül, hogy kilélegeznél, próbálj meg még egy kis levegőt beszippantani!
  4. Miután ezt lent tartottad 5 másodpercig, ismételd meg az újabb, apróbb levegővételt!
  5. Újabb 5 másodperc után fújd ki az összes levegőt!

Szakértők szerint, ha ezt megcsinálod, egy csapásra elmúlik a csuklás.

Mégis micsoda a csuklás?

A csuklás az egyik leggyakoribb reflex, a rekeszizom görcsös, akaratlan összehúzódása, mely jelentkezhet önállóan vagy rohamként. A csuklás teljesen természetes jelenség, kiválthatja puszta köhögés, félrenyelés, nevetés, levegő nyelése, ha túl gyorsan eszünk vagy iszunk, de az intenzív érzelmek, így akár félelem, izgatottság vagy öröm is.

Az esetek túlnyomó részében a csuklás ártalmatlan (hiába kellemetlen, fájdalmas, vagy kínos számunkra) és néhány perc alatt magától elmúlik.

Néhány esetben azonban a csuklás súlyosabb betegségre is utalhat, például arra, hogy valami irritálja a rekeszizmot, vagy az agyból a hasig húzódó, úgynevezett bolygóideget, esetleg reflux tünete is lehet – írja a HáziPatika. A csuklást akkor nevezhetjük krónikusnak, ha több mint 48 órán át fennáll, de tudni olyan esetről is, hogy valaki több mint egy hónapig folyamatosan csuklott. Bármeddig tart is, amennyiben a csuklást egyéb tünetek is kísérik, például láz, fájdalom, szédülés vagy légszomj, azonnal forduljunk orvoshoz!

Kiakaszt a csuklás? Képzeld el a férfit, aki 70 éven keresztül csuklott…

Kiemelt kép: Getty Images