Ezeken a meglehetősen zajos eseményeken az elmúlt években egyre több egy újfajta vendég, történetesen a kisgyerek. Ő persze nem önszántából érkezik, mint a kamaszok, hanem szülei viszik a legnagyobb jóindulattal ezekre a programokra. Igen ám, de egy nagyobb fesztivál vagy egy hatalmas show keretében zajló stadionkoncert még a felnőttek számára is túlstimuláló, kimerítő és időnként idegesítő élmény. Nem véletlenül – ezeket szándékosan úgy tervezik, hogy a sokat látott fesztiválozó számára is wow-élményt jelentsenek.
Hangos, hangosabb, még hangosabb
A fülünk rendkívül érzékeny a hangos zajokra, a nagy erejű hangoknak (132 decibel) való kitettség pedig már rövid időn belül is maradandó halláskárosodást okozhat. Egy fesztiválon 90-100 decibel is lehet a hangerő kültéren (ekkora zajnak csak hét és fél percig biztonságos kienni a fülünket), egy beltéri koncerten vagy egy sátorban nagyjából 110-120 decibel közötti, közvetlenül a hangszórók előtt pedig a 140-et is elérheti.
De nem kell a hangforrás közelében ennünk, hiszen már az alacsonyabb, a 85 decibel körüli hangok is károsíthatják a hallást, nem véletlenül 80 decibeltől írja elő törvény a fülvédő használatát zajos munkahelyeken, ez az a szint, ami alatt biztonságos nyolc órán keresztül kitenni magunkat. Egyébként bizonyított, hogy már az alacsony hangerejű, de állandó zaj is, ami halláskárosodást még nem okoz, a stressz szintet már emelheti, magas vérnyomást eredményez, ami szorongást, fáradtságot is okozhat. Felnőtteknél.
És akkor még csak a zajról beszéltünk, de ezek mellett ott vannak a villódzó fények, stroboszkópok is. Utóbbiak kapcsán egy holland kutatás 2015-ban például bebizonyította, hogy háromszorosára növeli az epilepsziás roham kockázatát az arra hajlamosaknál.
Egymilliárd fiatalra vár halláskárosodás
Két évvel ezelőtt az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) kiadott egy új nemzetközi ajánlást, amely azokra a helyekre és tevékenységekre vonatkozik, ahol erősített (hangosított) zenét játszanak.
A szervezet közleménye szerint több mint egymilliárd 12 és 34 év közötti embert fenyeget a hallásvesztés veszélye a hangos zenének és egyéb szabadidős hangoknak való tartós és túlzott kitettség miatt. (A Journal of the American Academy of Pediatrics már 2001-ben úgy becsülte, hogy a 6 és 19 év közötti amerikai gyermekek 12,5%-ának volt valamilyen mértékű zaj okozta halláscsökkenése.)
Ez pedig súlyos következményekkel járhat fizikai és mentális egészségükre, oktatásukra és foglalkoztatási kilátásaikra nézve is. Mindez egybecseng a Hallás Társasága Alapítvány honlapján megjelent 2019-es írással is, amely azt állítja, hogy az 1990-es évek óta harminc százalékkal nőtt a hallásproblémákkal küzdő fiatalok érintettsége.
Csak hang legyen és fény?
– Egyre több úgynevezett szenzitív gyerek van, akik különlegesen érzékenyek a különböző ingerekre. Sok szülő azt gondolja, hogy ha egyszer-egyszer elviszi a gyerekét egy hangos programra – mert végtére is a kedvenc együttesük játszik, vagy épp, mert nincs hova tenni a kicsit – azzal semmilyen problémát nem okoz. Az ilyen eseményeken azonban
nemcsak az a 100 decibel erősségű hang okozhat problémát az idegrendszer számára, hanem a fények is – ezeket egy ember sem képes megszokni.
Nem véletlenül szirénáznak és villognak a rendőr-, mentő- és tűzoltóautók – magyarázza dr. Donauer Nándor neuropszichológus.
– Egy kisgyerek, legyen akár fesztiválon, légibemutatón, gyakran nem is érti, mi történik. A váratlan hang- és fényeffektusok lehet, hogy elvarázsolják, valójában azonban szinte lebénítják, tulajdonképpen hipnotikus állapotba kerül tőlük.
A gond pedig az, hogy ezek traumák, amik ráadásul utólag derülnek ki. Lehet, hogy a gyerek például félni fog a hangos kipufogóktól, a szülő pedig össze sem tudja rakni, hogy mi alakíthatta ki benne ezt a félelmet. Többek között ezért sem szerencsés az a filozófia, hogy egyszer egy évben azért elmehetünk ilyen helyre.
A szakember két másik fontos aspektusra is felhívja a figyelmet:
– Aztán ott van a reflektogén epilepszia esete. A gyerekek egy meghatározott százalékának van erre hajlama. Ha van ilyen gyanúnk, az epilepszia centrumban ezt meg is tudjuk nézni, ki tudjuk deríteni, hogy mi az a frekvencia, amire ez generálódik. Az epilepszia nem más, mint az idegsejtek kóros mennyiségű, egyszerre történő kisülése, így kifejezetten nem szerencsés, ha élesben, mondjuk egy koncerten próbálja ki a szülő, hogy van-e erre hajlama a gyereknek. És akkor a muzikogén epilepsziát még nem is említettük…
Az ingereket muszáj kipihenni
A fesztiválok közismertek arról, hogy az infrastruktúrájuk nem követi az igénybevétel mértékét. Egy nagyobb zápor után „tenger” van mindenhol, a kánikulában pedig legtöbbször felvert por, vagy egyenesen porvihar. Gyakran az emberek egymást sem látják az ilyen giga rendezvényeken, nemhogy a színpadot… A zaj- és a fényhatásokon túl és az egyébként ilyen közegekben jelen lévő por sem a gyerekek barátja.
Ha a gyereknek asztmája van, esetleg fulladásos tünetei, légzési nehezítettsége, parlagfűre, fekete ürömre allergiás, akkor megint csak bánjunk óvatosan a fesztiválokkal.
Ráadásul nyáron sok családban egy újabb probléma is felmerül, történetesen, hogy a gyerek nem tudja magát kipihenni. Egyik este szabadtéri koncert, a következőn mozi, a harmadikon kerti parti, és máris napokig később fekszik le, mint amit megszokott, és mint amire szüksége volna.
– Sok gyerek szenved nyáron tartós alváshiánytól – magyarázza dr. Donauer Nándor. – Ez azt jelenti, hogy az idegrendszerének nincs lehetősége feldolgozni az őt ért ingereket, nincs lehetősége a gyermeki agynak regenerálódni. Ami pedig nagyon-nagyon fontos volna. Ne bízzunk abban, hogy „majd hétvégén, vagy holnapután kialussza magát”. A gyermeki agynak naponta kell kipihennie magát, és a megnövekedett élményhalmazokat alaposan feldolgozni.
Hogyan tehetjük biztonságossá?
Természetesen nem azt mondjuk, hogy mindennemű zenei programtól óvjuk a gyerekeket. Dr. Donauer Nándor maga is elviszi olykor az unokáit kicsiknek szóló koncertekre, de mint mondja, mindig ügyel rá, hogy lehetőleg hátul foglaljanak helyet. Mit tehetünk tehát, ha mégis ellátogatnánk a gyerekkel egy rendezvényre, de óvnánk a túlstimulációtól?
- Hangmérő alkalmazások: ezek segítségével megbecsülhetjük, hogy milyen hangos a környezet, és ezután eldönthetjük, hogy kell-e védeni saját vagy gyerekeink hallását.
- Fülvédő: kicsik számára mindenképpen szerezzünk be (megbízható helyről) egy jól illeszkedő fülvédőt, ideális esetben 27-es vagy annál magasabb SNR besorolásút. A füldugók felnőtteknél jól működhetnek, de bizonyos életkor alatt a hallójárat nem elég nagy hozzájuk.
- Tartsunk biztonságos távolságot: annak érdekében, hogy csökkentsük a halláskárosodás kockázatát, maradjunk a hátsó sorokban mind koncertek, mind például légi bemutató esetében.
- Pihentessük a fülünket: ha egymás után több koncertre is elmennénk, ezek között mindenképpen tartsunk szünetet, vonuljunk félre a hangos zajoktól.
Gyerekeket lehetőleg csak nappali rendezvényre vigyünk magunkkal, hogy kíméljük őket a villódzó fényektől. Amennyiben tudjuk, hogy a gyerek nehezen viseli a hangos zajokat, semmiképp ne tegyük ki a koncerttel járó traumának – nem fogjuk hozzászoktatni ezzel, csak tovább árthatunk vele.
Ha egy program után a gyerek fülcsengésről, fülzúgásról panaszkodik, haladéktalanul vigyük el hallásvizsgálatra!
Unatkozik a gyerek nyáron? Kifejtettük, hogy ez miért nem baj, sőt, örülni kell neki!
Kiemelt kép: Getty Images