Szervezetünk természetes reakciója a köhögés, ami inger hatására jelentkezik. Célja a tüdő és a légutak váladéktól, irritáló anyagoktól vagy idegen testektől való lökésszerű megtisztítása, ugyanakkor olyan kísérő tünetekkel is járhat, mint a torokfájás, rekedtség vagy gyomorégés.
Akut köhögésről akkor beszélünk, amikor a panasz néhány hétig érzékelhető, ezt többnyire valamilyen légúti megbetegedés okozza, viszont a nyolc, gyerekeknél négy hétnél tovább tartó tünet már krónikus állapotot jelez, aminek magyarázata az asztmától a szívproblémákig többféle betegség is lehet. Hat pontban gyűjtöttük össze dr. Pápai-Székely Zsolt pulmonológussal, hogy a köhögés mint tünet esetében mire lehet gyanakodni.
1. Felső légúti betegségek által okozott köhögés
„Leggyakrabban valamilyen gyulladásos felső légúti betegség következtében jelentkezik, mint például a torok-, gége-, légcső-, hörgő- és tüdőgyulladás vagy a megfázás és az influenza. Ezeket általában fertőző vírusok vagy baktériumok okozzák, ennek megfelelően igényelnek gyógyszeres kezelést is. Minden vírus okozta légúti gyulladással járó betegségnél jelen van a köhögés mint tünet, de ebbe a kategóriába tartozik az asztmás köhögés és a dohányosok köhögése is, ami külső tényezők (cigarettafüst és más káros anyagok) hatására lép fel, és ami mögött szintén a légutak hosszan tartó gyulladása áll.
Elhúzódó köhögéses panaszok háttere mellkasi daganatos betegség is lehet,
a figyelemfelhívó első tünet a tüdőben, a gégében, a mellhártyában vagy a mellüregben kialakuló daganatra is utalhat. Ugyancsak súlyos betegség, és okozhat hosszan tartó köhögést a mellhártyagyulladás vagy a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség), ami szintén a gyulladásos típusú tüdőbetegségek körébe tartozik. Ez egy krónikus gyulladásos folyamat, ami hörghurutot, légszomjat és a tüdő léghólyagjainak károsodását is okozhatja. De köhögést allergia is kiválthat, a különféle allergének hatására a tünet bizonyos évszakokban, illetve évszakváltáskor erősödhet fel.”
2. Fül-orr-gégészeti betegségek
„A második leggyakoribb okhalmaz a köhögés hátterében a különféle fül-orr-gégészeti betegségek, amelyek megfázás vagy egyéb felső légúti megbetegedés során alakulhatnak ki. Mivel ezek a területek is az egységes légút részei, így az itt jelentkező problémák is kiválthatnak köhögéses panaszokat. Tipikusan ilyen a krónikus orrmelléküreg-gyulladás, ami garati váladékcsorgást, ennek következményeként köhögést idézhet elő, kísérő tünetként pedig krákogás és torokköszörülés figyelhető meg. Érdemes minél előbb kivizsgálásra menni, hiszen orrpolip, orrsövényferdülés és allergia is lehet az ismerős panasz okozója.”
3. Emésztőszervi okok miatti köhögés
„A harmadik nagy csoportba a tápcsatornai problémák tartoznak, amelyek leginkább a refluxbetegséget jelentik. Az emésztési probléma kifejezetten gyakori oka a köhögésnek, a zömében lefekvés után, fekvő testhelyzetben jelentkező panaszok egyértelműen refluxra utalnak. A gyomorsav nyelőcsőbe jutása irritációt vált ki, és köhögési reflexet kelt, ehhez pedig nem feltétlenül kell jelentkeznie savas érzetnek és gyomorbántalmaknak. Ha minden egyéb vizsgálati eredmény negatív, és a köhögés mégsem múlik, akkor érdemes gasztroenterológushoz vagy belgyógyászhoz fordulni.”
4. Kardiológiai gondok
„Egyes szívbetegségek is tudnak köhögést okozni, például a szívbillentyű-betegség vagy a szívelégtelenség, amikor a szívpumpa funkció ja romlik, nem jut elég vér a testbe, emiatt pangás alakul ki a tüdőben is. A pangásos szívelégtelenség miatt folyadék kerülhet a tüdőbe, ami hurutos köhögést, nehézlégzést, rózsaszínes habos köpetet is eredményezhet.”
5. Stressz és pszichés eredetű tünetek
„Előfordul, hogy nincs testi oka a tünetnek: köhécselés, ideges köhögés pszichés tünetként vagy rossz szokásként jelenik meg. Ha semmilyen szervi probléma nem derül ki, javasolt pszichológushoz fordulni, többek között azért is, hogy elkerüljük a további felesleges vizsgálatokat és gyógyszeres kezeléseket.”
6. Orvosság okozta köhögés
„Vannak olyan gyógyszerek, amelyek mellékhatásként kiválthatnak tartós köhögéses panaszokat. Ilyenek a magas vérnyomás vagy szívelégtelenség kezelésére alkalmazott ACE-gátlók, amik lecserélésével szinte azonnal meg lehet szüntetni a panaszokat.”
Fontos kezeltetni, ha…
„Amennyiben a tünetek 2-3 hétig vagy akár egy hónapig is megfigyelhetőek, és mellette egyéb riasztó tünetek is jelen vannak, például vér jelenik meg a köpetben, akkor a lehető leghamarabb forduljunk orvoshoz – javasolja a tüdőgyógyász. – Ha nem olyan súlyosak a panaszok, de nehezen szakad fel a váladék, akkor használjunk váladékoldó készítményt, amit addig érdemes szedni, amíg fel nem jön a váladék. Ám ez a köhögést sajnos nem csökkenti.
Köhögéscsillapítót abban az esetben szedjünk, amikor nagyon zavaró a tünet, és ha néhány napnál tovább tart, illetve tartósan száraz a köhögés,
de ilyenkor szintén kérjünk szakértői segítséget. Elhúzódó, akár egy hónapon túli köhögés esetén mindenképpen szükséges mellkasröntgent, CT-vizsgálatot csináltatni.
Bármilyen köhögéses panaszunk van is, célszerű elsőként a háziorvost megkeresni, aki tökéletesen fel tudja mérni a helyzetet a tüdő meghallgatásával. Ha zörejeket észlel, amik számára informatívak, vagy gyulladást állapít meg, akkor ezeknek megfelelően ír fel gyógyszert, vagy végez el további vizsgálatokat. Mint elsődleges ellátó ő küldi majd egyéb kivizsgálásra, illetve irányítja a megfelelő szakorvos felé a pácienst, például a tüdőgyógyászhoz, fül-orr-gégészhez vagy allergológushoz.”
Fotó: Unsplash
A köhögés típusai
Produktív/nedves
A váladékkal járó, hurutos köhögést leginkább a tüdőgyulladásos betegségek idézik elő. A váladék lehet átlátszó vagy fehéres, bakteriális gyulladás esetén sárgás vagy zöldes is. A véres köpettel járó köhögés figyelmeztető tünet, hisz a tüdődaganat első jele lehet, de utalhat szívelégtelenségre és tüdőembóliára is.
Improduktív/száraz
A száraz, ugató vagy ingerköhögést a nyálkahártya irritációja okozza például por, füst vagy valamilyen külső anyag. Mivel ilyenkor nincs mit felköhögni, az inger kínzó köhögésrohamokat is okozhat.
Tévhitek és cáfolatuk
- Nem minden köhögés fertőzés következményeképpen alakul ki, így nem minden köhögés ragályos.
- Mivel a legtöbb (például megfázásos és influenzás) köhögést vírus okozza, az antibiotikum nem segít enyhíteni a tünetet, bakteriális fertőzés esetén azonban hatásos.
- A Covid abban az esetben okoz köhögést, amikor elsősorban a légutak és a tüdő érintett, de ilyenkor is leginkább nehézlégzés érzékelhető.
- A köhögés nem múlik el minden esetben magától, még ha a tünetek enyhülnek is egy időre, elhúzódó köhögésnél fontos szakemberrel konzultálni.
- A meleg folyadékok, mint a tea és a leves nyugtatják a torkot, csökkenthetik az irritációt, és enyhíthetik a panaszt, de nem mulasztják el a köhögést.
- A köhögés elleni szirupok gátolják ugyan a köhögési reflexet, de nem szüntetik meg véglegesen a panaszt.
- A tünetet a legtöbb esetben nem kell csillapítani, hiszen ennek a reflexnek köszönhetően a szervezet természetes úton szabadul meg a váladéktól.
Fotó: Unsplash, a cikk a Nők Lapja Egészség 2022. márciusi számában jelent meg.