Az ételmérgezés sokszor nem várt helyről érkezik: biztonságosnak hitt csomagolásból vagy a kedvenc, megbízható zöldségesünktől. Hiába tartunk be minden szabályt, néha akkor is megtörténik a baj.
  • Az ételmérgezés gyakrabban előfordul, mint gondolnánk.
  • Akár szuperélelmiszerek is lehetnek fertőzöttek.
  • Van, amikor a hőkezelés se segít – összeszedtük, mire érdemes figyelni.

Nagyon kellemetlen, és gyakrabban előfordul, mint gondoljuk. Az ételmérgezés minden évben több millió embert érint világszerte, majdnem mindannyian megtapasztaljuk életünk során legalább egyszer – akkor fordul elő, ha valamilyen fertőzött ételt vagy italt fogyasztunk.

Gyakori, hogy a hús (főként szárnyas) nincs alaposan hőkezelve, vagy az ételt nem tárolták megfelelően, esetleg túl sokáig hűtés nélkül hagyták.

Vagy az illető, aki hozzáért az ételhez például beteg, esetleg nem mosott kezet.

Az ételmérgezés tünetei közé soroljuk az émelygést, hányást, hasmenést, gyomorgörcsöt, lázat, általános rossz közérzetet. Akár több napig is szenvedhetünk, de az esetek nagy részében otthoni körülmények között is helyreáll a szervezet kis idő múlva.

Meglepő ételek okozhatnak ételmérgezést

Azt már régóta tudjuk, hogy a tojás és az osztriga a magasan veszélyeztetett csoportba tartozik, akárcsak a tejtermékek vagy a túl sokáig elől hagyott húsok. Ám ezeken kívül számos olyan ételt vagy italt fogyasztunk, melyek káros baktériumokat és méreganyagokat tartalmazhatnak. Nézzünk néhány meglepő elemet a listáról!

1. Leveles zöldek

A leveles zöldségeket, például a spenótot, a salátát és a kelkáposztát magas tápanyagtartalmuk miatt gyakran szuperélelmiszerként emlegetik. Azonban megfelelő kezelés hiányában fogyasztásuk eredménye akár ételmérgezés is lehet. A szennyeződés a termesztéstől kezdve az előkészítésen át az asztalra helyezésig a folyamat bármelyik pontján előfordulhat.

A zöld levelesek között a saláta különösen sokszor lehet fertőzött, gyakori a norovírus, szalmonella vagy az E.coli baktérium előfordulása. Vásárláskor érdemes odafigyelni a származási helyre, fogyasztás előtt pedig alaposan mossunk meg minden levelet.

meglepő élelmiszerek ételmérgezés

Ételmérgezés szempontjából a saláta kifejezetten kockázatos élelmiszer (Fotó: Getty Images)

2. Csírák

Az egészségtudatos táplálkozás jegyében marokszámra hintjük meg különböző ételeinket csírákkal, amelyek áldásos hatása régóta jól ismert. Magas a vitamintartalmuk, keringésjavító, vértisztító, bőrtápláló hatással bírnak. Mivel a tápanyagok hőkezelés nélkül hasznosulnak a legjobban, a csírákat általában nyersen fogyasztjuk.

A babcsírát, lucernacsírát és más típusú csírákat azonban meleg, nedves körülmények között termesztik, amelyek ideálisak az olyan baktériumok számára, mint a Salmonella, az E. coli és a Listeria.

Így még ha alaposan meg is mossuk őket, nehéz eltávolítani az összes baktériumot.
A nyers babcsíra például hányással és hasmenéssel járó fertőzést okozhat, ezért a gyenge immunrendszerrel bíróknak nem igazán javasolt a nyers fogyasztása. A csírák főzése csökkentheti az ételmérgezés kockázatát.

3. Bogyós gyümölcsök

Ki gondolná, hogy egy marék finom málna megevése komoly kockázatokkal járhat? Habár a bogyós gyümölcsök, úgy mint az eper, a málna vagy az áfonya igazi vitaminbombák, és nyári desszert nem létezik nélkülük, olykor vírusok és baktériumok is megtámadhatják a gyümölcsöket.

Mind a fagyasztott, mind a friss bogyósokban felbukkanhat a norovírus vagy a hepatitis A. Az ételmérgezés kockázatának csökkentése érdekében alaposan mossuk meg a gyümölcsöket fogyasztás előtt, esetleg válasszunk biotermesztésű bogyósokat.

4. Gyümölcslevek és almaborok

Egészséges választásnak tűnhet a frissen facsart gyümölcslé az utcai árusnál, különösen egy forró nyári délutánon, a nyaralás azonban rémálomba fordulhat.

A pasztörizálatlan gyümölcslé ugyanis káros baktériumokat hordozhat,

úgy mint az E. coli vagy a szalmonella. A pasztőrözés elpusztítja ezeket a baktériumokat anélkül, hogy jelentősen befolyásolná a gyümölcslé tápértékét, ezért javasolt inkább kezelt terméket választani.

5. Rizs

Egy tál konyhapulton hagyott rizs okozhat ételmérgezést? De még mennyire! A nyers rizs ugyanis a Bacillus cereus nevű baktérium spóráit tartalmazza, ami a rizs főzése után is életben maradhat.

Minél tovább hagyjuk a rizst szobahőmérsékleten, annál nagyobb az esély arra, hogy ez a baktérium szaporodni kezd és méreganyagot termel.

A maradék rizst mindig azonnal hűtsük le, és fogyasztás előtt melegítsük fel alaposan.

meglepő élelmiszerek ételmérgezés

Ne hagyjuk sokáig a pulton a főtt rizst (Fotó: Getty Images)

6. Sárgadinnye

A sárgadinnye érdes, porózus héja baktériumokat, például szalmonellát tartalmazhat. A dinnye vágásakor a baktériumok könnyen átkerülhetnek a héjból a húsba. Szeletelés előtt alaposan mossuk meg a dinnyét, a levágott darabokat pedig azonnal hűtsük le, hogy csökkentsük az ételmérgezés kockázatát.

7. Burgonya

A világ egyik legnépszerűbb zöldsége sem ússza meg a veszélyes címkét. Bizonyos esetekben ugyanis a burgonyában megtalálható a Clostridium botulinum nevű baktérium, amely felelős a legsúlyosabb ételmérgezés, a botulizmus kialakulásáért. Megfelelő kezelés nélkül a mérgezés kb. 10-20 százaléka 24 órán belül végzetessé válik.

Az alufóliába csomagolt és szobahőmérsékleten hagyott sült burgonya tökéletes környezetet teremthet a baktérium számára. Ezért a főtt krumplit tartalmazó ételt a kihűlést követően azonnal tegyük hűtőszekrénybe, több órányi állás után viszont már nem ajánlott elfogyasztani, mert a mikró sem tudja elpusztítani a kórokozókat.

8. Csemegehúsok

A csemegehúsok könnyedén megfertőződhetnek Listeria baktériummal, amely még hűtött körülmények között is szaporodhat. A veszély egyaránt vonatkozik a csemegepultoknál felszeletelt és a csomagolt termékekre is. A terhes nőknek, az idősebbeknek és a legyengült immunrendszerűeknek különösen óvatosnak kell lenniük.

Mire figyeljünk még?

Láthatjuk tehát, hogy az ételmérgezés kockázata nagyon sokféle helyről érkezhet, a leggondosabb kezelés vagy csomagolás ellenére is. Néhány óvintézkedés betartásával jelentősen csökkenthetjük a rizikót.

Higiénia

Mindig mossunk kezet szappannal és vízzel, mielőtt nekilátnánk egy élelmiszerrel foglalkozni. Tisztítsuk meg a vágódeszkákat, edényeket és munkalapokat is forró, szappanos vagy mosószeres vízzel.

Tárolás

Hűtsük le a romlandó élelmiszereket két órán belül, és ellenőrizzük, hogy a hűtőszekrény megfelelő hőmérsekletre van beállítva.

Hőkezelés

Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább használjunk ételhőmérőt a megfelelő hőkezelés biztosítására, hogy elpusztítsuk a káros baktériumokat.

A nyári ételmérgezés elkerülésére jobb, ha távol tartjuk magunkat ezektől az ételektől is. 

Kiemelt kép: Getty Images