Már többször írtunk arról, milyen fontos, hogy a vitaminokat tudatosan, az orvos utasítása szerint és helyesen adagolva szedjük. Sőt, azt is bővebben kifejtettük, hogy mely étrend-kiegészítőket szedjük feleslegesen, illetve hogyan vihetjük túlzásba egyes vitaminok bevitelét. A vitaminok rendszeres szedése nemcsak az egészségünk megőrzése miatt nagyon fontos, de bőrünk, hajunk állapotán is javíthat.
Emellett persze a közérzetünk is javulni fog, és az energiaszintünk is helyreáll, ha a nekünk való mennyiséget pótoljuk.
És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy betegségek, műtétek után fokozott tápanyag-bevitelre lehet szükségünk. Valamint a korral is egyre több vitaminra van szüksége a szervezetünknek, hogy elég ellenálló legyen és az immunrendszerünk is hatékonyan védjen bennünket. A korral változik a hormonszint, ingadozhat a vérnyomásunk, nőhet a koleszterinszintünk és az idegrendszerünk is nagyobb törődést igényel.
Hányingert okoz a vitamin? Akkor lehet, hogy nem jól vagy nem jókor szeded!
Most azt vesszük sorra, hogy az egyes problémákra szedett gyógyszerekkel milyen vitaminokat érdemes párosítani, hogy fokozzuk a terápia hatékonyságát.
Figyelem! Mielőtt bármilyen szer szedése mellett döntenénk, konzultáljunk orvosunkkal a lehetőségeinkről, a javaslatairól és az esetleges kockázatokról!
Q10 magas koleszterinszintre
- Gyógyszer: sztatinok
- Milyen étrend-kiegészítőt érdemes szedni vele? Q10 koenzim
A modern koleszteringyógyszerek egyik mellékhatása, hogy csökkentik a szervezet természetes Q10 koenzim termelését. Márpedig ez az anyag nélkülözhetetlen a szív és érrendszer normális működéséhez, valamint a máj egészségének fenntartásához. Mivel a Q10 koenzim termelődése az életkorral csökken,
érdemes pótolni, hiszen hatására lassulhat maga az öregedési folyamat és a szabadgyökök termelődése.
A két tablettát együtt szedve megakadályozhatjuk a sztatinszedés egyik gyakori következményét, az izomfájdalmat is.
Vitamin fogamzásgátló mellé
- Gyógyszer: fogamzásgátló tabletta
- Milyen étrend-kiegészítőt érdemes szedni vele? C-vitamin
A fogamzásgátlókban lévő hormon csökkentheti a C-vitamin felszívódását, márpedig ennek magas szintje elengedhetetlen az immunrendszerünk megfelelő működéséhez. Ám a C-vitamin hiánya nemcsak az immunrendszert gyengíti, hanem a fogamzásgátlót szedő nőknél ciklusközepi vérzést is okozhat. Ilyenkor a szervezetben túl magas az ösztrogénszint, a nagy dózisú C-vitamin azonban ezt orvosolni tudja.
Probiotikum bakteriális fertőzés esetén
- Gyógyszer: antibiotikum
- Milyen étrend-kiegészítőt érdemes szedni vele? probiotikum
Az antibiotikum sajnos nem válogat – a káros és a hasznos baktériumokat egyaránt elpusztítja a szervezetünkben.
Ha azonban kiírtjuk a szervezet védelmében fontos szerepet játszó bélbaktériumokat, fogékonyabbá válhatunk egy újabb fertőzésre, beindítva ezzel egy hosszú hónapokon át zajló betegségciklust. A gyógyulást azonban felgyorsíthatjuk a bélbaktériumokat hatékonyan helyreállító probiotikumok szedésével, melyek segítenek megelőzni az antibiotikumok szedése mellett gyakran előforduló hasmenéses panaszokat is.
Vitamin csontritkulás megfékezésére
- Gyógyszer: biszfoszfonát
- Milyen étrend-kiegészítőt érdemes szedni vele? D-vitamin és kalcium
A csontok erősítéséhez és a törés kockázatának csökkentéséhez a D-vitamin és a kalcium alapvető fontosságú. Ezért, ha csontritkulást diagnosztizálnak nálunk, és erre gyógyszert írnak fel, érdemes vitaminnal is támogatni a gyógyulásunkat. Arra azonban figyelni kell, hogy
a kalcium minden vele együtt szedett gyógyszer felszívódását csökkenti,
így érdemes azt teljesen külön beszedni, legalább egy órát hagyva a két tabletta lenyelése között. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a csontok erősítéséhez nem elegendő a gyógyszeres kezelés: mindennél hatékonyabb a mozgás, a súlyzós erősítés és a napfény, amely természetes módon tölti fel D-vitamin-raktárainkat.
Vitamin depresszió kezelésére
- Gyógyszer: antidepresszáns
- Milyen vitamint érdemes szedni vele? B-vitamin
A B-vitamin-szint meghatározza az ember hangulatát. Amennyiben ez alacsony, hajlamosabbak leszünk a depresszióra. Ezért például annak, aki telente hajlamos a melankóliára, érdemes a napfénymentes időszakokban B-vitamint szednie, hogy megelőzze a tüneteket.
A B-vitamin ugyanis alapvető szerepet játszik a szervezet szerotonin-termelésében, ami a kedélyünkért felelős. Az antidepresszánsok többsége a szervezet szerotoninszintjét emeli. Ha mellé B-vitamint is szedünk, hatékonyan tudjuk támogatni, serkenteni a szer megfelelő működését.
Ha cukorbetegség, akkor halolaj
- Gyógyszer: metformin
- Milyen étrend-kiegészítőt érdemes szedni vele? halolaj
A legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy a cukorbetegeknek több okból is érdemes lenne halolajat, vagyis ómega-3-tablettát, -kapszulát szedniük. Ez a szer védi és rugalmasan tartja az érfalat, így segíthet megelőzni a cukorbetegség egyik szövődményét, az érszűkületet.
A has körüli zsírpárnák eltüntetésében is segít a halolaj, mert felgyorsítja a szervezet zsíranyagcseréjét.
Márpedig az „úszógumi” nem puszta esztétikai probléma: a has környékén felgyűlt zsírszövet lerakódhat a belső szervekre, elsősorban a májra, így akár a zsírmáj nevű állapot is kialakulhat, amely hosszú távon a máj gyulladását, zsugorodását okozhatja.
Ízületi gyulladásra ómega-zsírsavak
- Gyógyszer: reumagyógyszerek
- Milyen étrend-kiegészítőt érdemes szedni vele? halolaj
Pár éve még a glükozamint tartották az ízületek legjobb barátjának, ám a legújabb kutatások szerint a halolaj jóval hatékonyabb, mert erős gyulladáscsökkentő hatása van, enyhíti az ízületek merevségét és természetes fájdalomcsillapítóként is működik.
Erre figyelj, mielőtt együtt szeded őket!
Mielőtt bekapunk egy ártalmatlannak tűnő pirulát, mindenképp beszéljük meg a háziorvossal, vagy a gyógyszerésszel, nehogy ártsunk magunknak, vagy megakadályozzuk a gyógyulásunkat!
Ha rendszeresen szedsz vitaminokat, akkor így párosítsd őket!
Kiemelt kép: Getty Images