Az évnek ebben az időszakában a legtöbbünkben ott motoszkál a gondolat: lehet, hogy mégis jobb lett volna tavasszal kicsit jobban odafigyelni az egészségünkre, étkezésünkre, magyarán fogyni. Hogy nem is lenne rossz esetleg néhány kilóval karcsúbbnak lenni. Sőt: milyen jó lenne, ha valaki olyan megoldással állna elő, amitől 1-2 nap alatt mérhetően csökkenne a súlyunk!
De vajon tényleg pár nap alatt fogyni?
Kezdjük az elején: olyan csodamódszer, amivel néhány nap alatt érdemi, valós, és pláne zsírból történő súlyvesztést érhetünk el sajnos (szerencsére) nem létezik. A villámgyors fogyásokat ígérő kúrákkal meg amúgy is több baj van. Ha valamilyen speciális készítményt írnak elő a fogyáshoz, a dolog máris gyanús: vélhetően csak a pénzünkre utaznak, akik az egészet kitalálták.
A villámfogyókúra csak mese
Ha pedig nem csodaszerrel, hanem kalóriacsökkentéssel ígéri egy-egy diéta elérni a (nyáron már kapkodva, irreálisan kitűzött) célt, akkor valószínűsíthetjük, hogy az úgynevezett csodamódszer egy a legfeljebb egy karon ülő gyereknek elegendő energiát tartalmazó étrend lesz.
És ha fogyunk is a gyors tortúra alatt: a súlyveszteség java része víz lesz.
Mit tegyünk, ha szeretnénk villámgyorsan fogyni? Nos, leginkább is gondoljuk át, miért szeretnénk leadni a súlyunkból és pláne miért azonnal.
Ha valóban kényelmetlenül érezzük magunkat, esetleg egészségügyi problémánk van, jó ötlet lehet kicsit átgondolni az étkezést. Ha viszont pusztán arról van szó, hogy túl sokat olvastunk ilyen-olyan magazinokban a bikinitestről, meg arról, hogy nyárra aztán mindenkinek a legjobb formáját kell hozni, hagyjuk a csudába a dolgot.
Biztos, hogy jobban sikerül az idei nyaralás, ha 2-3-10 kilóval könnyebben vágunk neki? Biztosan a fogyás fogja megoldani elakadásainkat, teszi rendbe a párkapcsolatot, vagy önt belénk végre-valahára önbizalmat? Ha pedig még ezekre a provokatív kérdésekre is igen a válaszunk, akkor is gondolkodjunk inkább hosszú távon. Étkezzünk egészségesebben mától, igyunk elegendő vizet, aludjunk eleget, végezzünk valamilyen nekünk tetsző mozgásformát, és
jövő nyáron biztosan jobban fogjuk érezni magunkat a bőrünkben akkor is, ha nem fogytunk egy kilót sem.
De mi is van a sportolókkal?
Ja igen, a sportolók. Na meg én. Érdekességképpen szeretnék mesélni egy súlycsökkentő módszerről, amit elsősorban sportolók alkalmaznak.
Idén nyár elején életem első erőemelő versenyén vettem részt. Ebben a sportban súlykategóriákban versenyzünk annak érdekében, hogy az erőszintünket igazságosan mérhessék össze. Én év közben jellemzően 61 kiló között szoktam lenni, és mivel a 63 kilós kategóriába belenőni nem szeretnék, az 57 kiló alatti kategóriát céloztam meg a verseny előtt két és fél hónappal. Igen, túlzó vállalás volt, mert az éppen 57 is néhány kilóval van odébb attól, ahol kényelmesen működik a testem, de ahhoz, hogy biztonsággal beleférjek abba a kategóriába, egy dekával sem lehetek több ennél, így inkább egy valamivel alacsonyabb súlyt 56.5 kilót volt érdemes belőni.
Nem is sikerült 4,5 kilót fogynom a rövid időszak alatt… Nemcsak azért, mert nincs jelentős túlsúlyom, amiből valamivel könnyebben olvadna, de azért sem, mert közben az erőszintemet is szerettem volna megőrizni a versenyre, így se a nagyon kevés kalória, se az egész napos böjtök nem jöhettek szóba. A verseny előtti héten 58,5 kilónál jártam, azaz még körülbelül 2 kilóra voltam a céltól. És itt jött képbe a gut cut.
Gut cut
Én nem ismertem, pedig ezt a technikát régóta alkalmazzák a nálam jóval komolyabb sportolók azokban a sportágakban, ahol a megmérettetés előtt mérlegelés is van, mert néhány nap alatt
jelentős súlycsökkenést eredményez úgy, hogy közben nem szükséges csökkenteni a kalóriabevitelt.
A módszer célja ugyanis, hogy néhány nap alatt ürüljön ki a szervezetből a tápcsatornában (gyomorban, belekben) található akár 2-3 kiló súlyú matéria úgy, hogy közben nem pótoljuk vissza ugyanolyan súlyú ételekkel.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy az napi kalóriaszükségletet (mondjunk 2000 kalóriát) a gut cut ideje alatt olyan ételekből viszik be, amiknek a súlyukhoz mérten relatív magas az energiatartalmuk. A legjobb példa erre a mogyoróval, aminek 10 dekája majdnem 600 kalória, azaz 30-35 dekából ki is jönne a napi bevitel. Persze nem ennyire egyszerű a dolog.
Egy sportolónak (még az olyan amatőrnek is, mint én), figyelnie kell arra is, hogy megfelelő mennyiségű szénhidrát és fehérje is jusson a szervezetébe, ezért egy gut cut idején sem élhet csak egyféle ételen. Az én menüm olajos magokból, fehérjeporból és némi puffasztott rizsből állt, mások szénhidrátként gumicukrot vagy más édességet esznek, mindenesetre nekem
napi 40-50 dekánál nem kellett több, hogy bevigyem a szükséges energiát.
Ez pedig, figyelembe véve, hogy a hétköznapokban kifejezetten nagyevő vagyok, és akár 1 kiló zöldséget is bevágok csak úgy, jelentős különbség a mindennapi ügymenethez képest. És meg is lett a hatása a dolognak. A verseny napján, mindössze 3 nap gut cut után két kilóval odébb, 56.5 kilónak mértek.
Jó, de akkor miért nem csinálja ezt mindenki?
Azért, mert ez valójában nem fogyókúrás módszer, csak és kizárólag arra jó, amire használják: a szervezet kizsigerelése nélkül a mérlegelés időpontjában a lehető legkisebb súlyúnak lenni éhezés, vagy épp szaunázás, vízhajtás nélkül. Ettől a módszertől nem lesz rajtunk kevesebb zsír, nem lesz vékonyabb a sziluettünk és még csak a nadrág sem fog jobban állni.
A verseny napján hétköznapi szempontok szerint semmivel sem voltam vékonyabb, mint korábban, mert elegendő energiát vittem be a súlyom megtartásához.
Az alacsonyabb súly abból eredt csak, hogy kevesebb étel ült a gyomromban és az emésztőrendszeremben.
A hiányt persze már aznap visszapótoltam, sőt, ahogy leléptem a mérlegről, máris egy szendvicsnek mentem neki, és már estére bőven a súlyomnál voltam. Bár a módszer az akkori célokhoz nagyon hatásos volt, sima fogyókúrára egyáltalán nem javasolt, nemcsak, mert abban az értelemben nem is hat (még egyszer: ettől nem fog jobban tetszeni az, amit a tükörbe nézve látunk), de azért sem, mert nagyon unalmas tud lenni három-öt napon át egy nagyon szűkre szabott élelmiszerkörből választani.
Hogyan fogyjunk akkor le?
Ha szeretnél fogyni néhány kilót, nincs új a nap alatt. A lényeg a kalóriadeficit, azaz, hogy kevesebb kalória menjen be, mint amennyit elhasználsz. Ha hosszú távú eredményt szeretnél, attól függően, hogy mennyi túlsúlyod van, körülbelül kétszáz, nagyobb testsúly esetén legfeljebb ötszáz kalóriával menj mínuszba, miközben ügyelsz arra, hogy kiegyensúlyozottan, tápanyagszempontból változatosan eszel.
Ha nem vagy biztos benne, a te esetedben mik a kívánatos makrók (szénhidrát, fehérje, és zsírarányok), kérj dietetikusi segítséget, emellett egyél annyi zöldséget, amennyit csak tudsz, aludj eleget, igyál körülbelül 3 liter vizet, ha teheted sétálj naponta 8000-10 000 lépést. Így szenvedés nélkül és egészséged megőrzésével le tudsz fogyni. Ha pedig nyáron majd nézed az olimpiai birkózást, ökölvívást vagy épp dzsúdót, a bennfentesek mosolyával gondolj a gut cutra.
És azt tudtad, hogy vannak olyan ételek, amikről csak gondoljuk, hogy fogyni lehet tőlük?
Kiemelt kép: Getty Images