- A nyári fejfájás másképpen jelentkezik, mint a hagyományos.
- A tünetek könnyen súlyosabbá válhatnak.
- Érdemes a megelőzésre koncentrálni.
Ebben a testileg-lelkileg nagyon megterhelő forróságban még a létezés is óriási kihívásnak tűnik. Minden lépésünket kétszer meggondoljuk, és lassan az édes, hideg fagylalt sem nyújt vigaszt a perzselő hőségben.
Sokakat azonban még a saját fejük is sújt. Szó szerint, hiszen a hőség okozta fejfájás alaposan próbára teszi az ember idegrendszerét. Még az is megtapasztalhatja, aki amúgy hírből sem ismeri a fejfájást, de ez a nyári állapot nem számít tipikusnak, ezért nem is kezelhető úgy, mint egy átlagos migrén.
Ezekkel a módszerekkel csökkenthető a migrénes fejfájás.
Nyáron másképp fáj a fejünk
A szokatlan hőmérséklet szokatlan tünetekkel jár, de a hőség szélsőséges terhelést jelent a szervezetünknek. Ehhez nem is feltétlenül kell tűző napon vagy akár a szabadban lenni, hiszen
a saját otthonunkban is rosszul lehetünk, ha nincs megfelelő külső és belső hűtés.
A hőség okozta fejfájás a test hőszabályozó rendszerének felborulását jelzi, amikor természetes módon már nem tudja csökkenteni a szervezet a hőt.
A hőség okozta fejfájás okai
A fejfájást tehát nem feltétlenül maga a meleg időjárás okozza, hanem az, ahogyan a testünk reagál a hőre.
1. Kiszáradás
Habár érthető, hogy a nyár beköszöntével mindannyian vágyunk a szabad levegőn töltött időre, ennek az árnyoldalairól sem szabad elfeledkezni.
Alapvető fontosságú a hidratálás, ám sokan még ilyenkor sem érzik magukat szomjasnak.
A szervezet viszont igényli a folyadékot, ellenkező esetben kiszáradás fenyegethet.
A folyamat egyik klasszikus tünete a fejfájás. Kiszáradásnál csökken a folyadék a test, így az agy szöveteiben is. Azok elkezdenek zsugorodni és eltávolodni a koponyától, am idegfájdalmakat okozhat. Az elegendő mennyiségű folyadék segít visszaállítani a normál szövetállapotot, és megszüntetheti a fejfájást is.
2. Napsütés
A túlzásba vitt napozás is okozhat lüktető fájdalmat. Fotofóbia esetén az illető abnormálisan érzékeny a fényre. Ez egy neurológiai tünet, amely a szem és az agy közötti információátviteli problémák miatt következik be.
A szemnek az a része, ami a fényt továbbítja az agyba, különbözik a szemnek attól a részétől, amely segít a látásban. Emiatt még egy vak ember is kaphat fényfóbia okozta fejfájást.
3. Légköri nyomás
A légköri nyomás az adott területre ható nyomás, amit a levegő súlya okoz. Több kutatás is kimutatta, hogy a légköri nyomás kismértékű csökkenése is fejfájást okozhat. Jellemzően nyári zivatarok idején fordul elő például, amelyek a légköri nyomásváltozások gyakori okai.
4. Fizikai tevékenység
Szakértők nem véletlenül intenek óva attól, hogy a legnagyobb meleg idején végezzünk fizikai munkát vagy sportoljunk. A túl magas hőmérséklet hőkimerüléshez vezethet, nyomában pedig kínzó fejfájás járhat.
A nyári fejfájás tünetei
Ismerjük fel időben a tüneteket, hogy minél gyorsabban tudjunk reagálni. Íme a hőség okozta fejfájás leggyakrabban előforduló jelei:
- lüktető fájdalom, általában a fej mindkét oldalán, tevékenységre fokozódik
- szédülés
- hányinger
- fáradtság
- fényérzékenység.
Bármelyik tünetet is tapasztaljuk magunkon, haladéktalanul igyunk vizet, és kezdjük el a test hűtését.
Próbáljunk a megelőzésre koncentrálni
Extrém melegben nagyon hamar fokozódhatnak a tünetek, ezért vegyük azokat komolyan. Hányás, zavarodottság, neurológiai probléma esetén, vagy
ha a tünetek órák múlva se javulnak, esetleg rosszabbodnak, mindenképpen kérjünk orvosi segítséget.
Habár előállhat olyan helyzet, amikor nem tudjuk kikerülni az extrém magas hőmérsékletet, koncentráljuk inkább a prevencióra. De mit tehetünk?
1. Hidratálás
Nem lehet elégszer elismételni, hogy minden sejtünknek szüksége van a folyadékra, de a nyár folyamán különösen fontos, hogy a szervezet hidratált maradjon. Kerüljük a kávét és az alkoholt, mivel hozzájárulhatnak a kiszáradáshoz, ha pedig szabadba megyünk, legyen nálunk vízzel teli kulacs.
2. Megfelelő ruházat
A nyári viseletünk is segítheti a hőség könnyebb elviselését. Válasszunk könnyű, bő szabású darabokat, melyek jól lélegző anyagokból, például pamutból, lenből készülnek, hogy így is távol tartsuk bőrünktől a hőt.
3. Hűtés
Ha lehetséges, tartózkodjunk árnyékos vagy légkondicionált helyiségben, főként a legveszélyesebb napszakban, 11 és 15 óra között. Ha módunkban áll, tusoljunk le langyos, enyhén hűvös vízben.
4. Fényvédelem
Magas fényvédő krémmel, napszemüveggel és kalappal óvjuk magunkat a leégés és a napnak való túlzott kitettség ellen.
A nyári fejfájás alaposan megkeserítheti az életünket. A kezdeti enyhének látszó tünetek könnyedén átfordulhatnak hőkimerülésbe, ezért ha szükséges, változtassuk meg a napi terveket, hogy minél rövidebb ideig érjen minket az extrém hőség. Legyen nálunk fájdalomcsillapító is, és figyeljük testünk jelzéseit, hogy minél korábban reagálhassunk rájuk.
A fejfájás csillapítása külön tudomány, így szedd a gyógyszert, hogy hasson is!
Kiemelt kép: Getty Images