vízi sportok fogyókúra

5 vízi sport, amit még nem próbáltál, pedig formálják az alakod

Ebben a rekkenő melegben csakis akkor van kedvünk sportolni, tenni a fogyásunkért, ha azt a hűvös vízben végezhetjük. Szerencsére bővelkedünk olyan vízi sportokban, amiket érdemes kipróbálni még idén nyáron. Annak is utánajártunk, vajon mennyi kalóriát égetnek a vízi sportok.

Hiába diétázunk rendületlenül, tónusos, izmos, szépen formált testünk csak akkor lesz, ha rendszeresen sportolunk, erősítjük, használjuk az izmainkat. Csakhogy a kánikula nagyon nehézzé teszi ezt. Az orvosok nem is ajánlják ebben a hőségben az intenzív testmozgást, hiszen nagyon könnyen rosszul lehetünk.

No de akkor hogyan formálhatjuk a testünket?

Egyszerű: a sportot helyezzük át egy olyan közegbe, ami lehűt, ahová akkor is vágyakozunk, ha épp nem a fogyókúrán jár az eszünk. A hűs vízben már bátrabban mozoghatunk és kipróbálhatjuk a vízi sportokat.

1. Ha vízi sport és fogyókúra, akkor SUP

Az egyik legkevésbé megerőltető sport, ami formálja az alakunkat, megnyugtat, erősíti a törzs, a láb, a kar izmait, ráadásul akár az egész családnak jó szórakozást nyújt. Tavaink, folyóink környékén szinte mindenhol bérelhetünk deszkát, amin állva evezve égethetjük a kalóriákat. A kisebb gyerekek leülhetnek előre és élvezhetik, ahogy anya vagy apa evezve hajtja őket előre, nekünk pedig extra kihívás a mozgó súlypont melletti egyensúlyozás.

Külön érdeme a sportnak, hogy elég megjelenni fürdőruhában vagy akár felöltözve is,

és bérelni egy SUP deszkát evezővel, mentőmellényt pedig adnak mellé. Nincs szükség előképzettségre, vízi sportokban szerzett jártasságra sem, csak türelemre, amíg megtaláljuk az egyensúlyunkat a vízben lebegő deszkán. Attól függően, mennyi erőfeszítést teszünk az evezésbe, óránként 330-460 kalóriát égethetünk így el.

vízi sportok fogyókúra

A vízi sportok nincsenek korhatárhoz kötve: a fogyókúra mellett az izomépítésre is kiválóak (Kép: Getty Images)

2. Kajak és kenu

Nagy előnyük, hogy nemcsak a tavainkon de a kisebb folyóinkon is űzhetjük őket. A Kis-Balatonon éppúgy evezhetünk, mint a Hévízi-csatornán, hogy a különböző, országszerte elérhető vízi túrákat ne is említsük. Minimális alaptudás és gyakorlat elég ahhoz, hogy ne boruljunk a vízbe. A legtöbb strandon bérelhetünk hozzájuk eszközöket, és

nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ennek kötelező része a mentőmellény is, mégpedig felvéve.

Hacsak nem vagyunk derékfájósok, amely esetben az evezés előtt egyeztessünk az orvosunkkal, kicsiktől a nagyokig bárki kipróbálhatja a sportot, a kenukban pedig úgyis párosával ülünk, így a barátnőnk, edzőpajtásunk vagy épp a párunk sem marad le az élményről. Az evezés megdolgoztatja a karokat, vállakat, a hát- és a hasizmokat egyaránt, óránként akár 3-400 kalóriát is elégethetünk.

3. Szél és víz együtt: irány a szörf

Ha a supozásnál eseménydúsabb élményre váltanánk, és az egyensúlyérzék már megvan, jöhet a kite-szörf vagy a windszörf. A legtöbb nagyobb balatoni strandon tartanak tanfolyamokat kezdőknek és haladóknak egyaránt. A windszörf a megszokott élményt nyújtja, a deszkán állva egyensúlyozunk, a vitorlát a kezünkkel tartva.

Megfelelő oktatás nélkül ne próbálkozzunk a dologgal,

ahogy a kite-szörf esetében sem. Viszont némi szakszerű segítség után egészen új élményben lehet részünk, amivel óránként 170-300 kalóriát is elégethetünk a széltől és aktivitásunktól függően. Az adrenalinfröccs és a büszkeségérzet garantált!

Egyébként ezek a sportok égetik a legtöbb kalóriát.

4. Wakeboard és vízisí

Aki szeret télen síelni vagy hódeszkázni, az nagyon jól érzi majd magát a Balaton, illetve egy sor hazai tó körül kiépített pályákon,  ahol kezdőknek és haladóknak is egyaránt garantált az élmény. Nagyon fontos, hogy ezekhez a vízi sportokhoz a felszerelés bérlése még nem elég, részt kell vennünk egy rövid oktatáson is, hiszen ami hóban jól működött, az vízben épp ellenünk dolgozhat.

Néhány próbálkozás után viszont már büszkén szelhetjük a habokat,

miközben a kar- és lábizmaink, illetve a törzsünk izmai is ezerrel dolgoznak. A sport nagyon népszerű a fiatalok körében is, így ha nem tudjuk, mivel motiváljuk mozgásra fiainkat és lányainkat, keressünk egy pályát. Óránként 300-500 kalóriát is elégethetünk a sporttal, úgyhogy bátran nevezhetjük fogyókúrához illően intenzív edzésnek.

5. Labdajátékok a vízben

Szerencsére egyre több strandon találunk a vízben kifeszített hálókat, amelyek izgalmassá teszik a különféle labdajátékokat. A legnépszerűbb a röplabda, de egy sima adogatás is élmény lehet, hiszen a vízben gázolva kell megszereznünk a győzelmet. Aki csak gyalogolt már hosszabban minimum térd fölé érő vízben, az tudja, micsoda kalóriaégető mulatság ez, ami

az ízületek terhelése nélkül formálja az egész lábat.

Ha ezt kiegészítjük a játék hevében történő ugrabugrálással, futkosással, vetődésekkel, már óránként több, mint 145 kalóriát elégethetünk, miközben jól érezzük magunkat és az egész családot megmozgatjuk.

A lista nem teljes, további vízi sportokért olvass tovább!

Kiemelt kép: Getty Images