hőség_munkahely_forróság

8 tipp, hogy hőségben is haladjon a munka

Sajnos sem az e-mail nem küldi el magát, se a szoba nem festődik ki magától.

Te is úgy vagy vele ebben a nagy melegben, mint én? Úgy állsz a munkához, hogy azért más is odaférjen? Meg tudlak érteni. Az ember ezekben a napokban ábrándosan nézegeti mások nyaralós beszámolóit (akkor is, ha maga is épp csak most tért vissza a saját vakációjáról), izzadságot töröl, iszik, magára irányítja a ventilátort… De majdnem felesleges. Így is olyan, mint a lőtt medve: még mozdulni is alig akaródzik neki.

Sajnos felnőttként nincs nyári szünetünk, hogy az ilyenkor kívánatos tevékenységekkel, strandolással, árnyékban olvasgatással töltsük az időt. Muszáj dolgozni, és muszáj elfogadhatóan is teljesíteni. Csakhogy ehelyett mi van? Félreolvasott vagy rossz helyre küldött e-mail, lemaradt rendelés, picit több hanyagság. Még jó, hogy nem agysebészként dolgozunk, nem? De pontosan mi okozza, hogy ennyire nehezen megy a munka ilyenkor, és mit tehetünk, hogy kicsit felrázzuk magunkat? 

Hőség és kimerültség

A legfontosabb tényező, hogy a nagy hőségben a test hőszabályozása jelentős energiát igényel. Az izzadás és a testhőmérséklet szabályozása érdekében a szervezet ilyenkor több vért pumpál a bőr felszínére, ami fokozott szívveréssel jár, miközben az erek tágításával csökken a vérnyomás is.

Ez a folyamat jócskán kimerítheti a szervezetet, és fizikai fáradtsághoz vezethet akkor is, ha az ember tulajdonképpen egy szalmaszálat se tett keresztbe, pláne, ha fizikai munkát kellene végeznie. A mentális kimerültség szintén gyakoribb lehet ilyenkor, mivel agyunknak, a rosszabb vérellátás miatt nehezebb fenntartani figyelmet is.

stressz teszt

A hőség fokozhatja a stresszt és az irritációt is (Fotó: Getty Images)

Hőség és koncentráció

A magas hőmérséklet jelentősen csökkentheti a koncentrációs képességet is. Kutatások igazolják, hogy az extrém hőség negatívan befolyásolja csaknem az összes kognitív funkciót, beleértve a memóriát, a problémamegoldó képességet és a döntéshozatalt is. A hőstressz hatására az emberek hajlamosabbak a kisebb-nagyobb hibákat véteni, és nehezebben is összpontosítanak a feladataikra is.

Hőség és stressz

A hőség fokozhatja a stresszt és az irritációt. Biztosan te is tapasztaltad, hogy forróságban az emberek könnyebben ingerültté válnak, ami konfliktusokhoz vezethet a munkahelyen: helló, rossz hangsúlyok, irritáló félmondatok! Az érzelmi reakciók ilyen felerősödése és a csökkent toleranciaszint együttesen hozzájárulhat a munkahelyi feszültségek növekedéséhez. Márpedig kinek van kedve dolgozni egy rakás ideges ember közelében?

A nyaralás utáni depressziót hőségben még nehezebb legyűrni – szerencsére erre is vannak tippjeink.

Hogy legyünk hatékonyabbak?

Először is beszéljük meg magunkkal, hogy valójában mennyire is kell hatékonynak lennünk hőségben is. Sok olyan munkahely van, ahol nyáridőben a fű is alig nő, és sok olyan munkakör létezik, ahol belefér, hogy ilyen nagy melegben azért ne gebedjen meg az ember. Ha a te munkahelyed is ilyen, nem érdemes erőn felül vállalnod, majd pótolod ősszel, amit most nem tudsz elvégezni.

Inkább vállalj és végezz kevesebbet, így nagyobb eséllyel legalább a hibák száma csökken. Ha viszont nincs kecmec, és ugyanolyan fordulatszámon pörög a cég, mint egyébként, van néhány tippünk ahhoz, hogy újra olyan jól muzsikálj, mint a trópusi idő beállta előtt.

1. Hőség és munkahelyi környezet

A munkahelyi környezet megfelelő hűtése alapvető fontosságú. Én például azért tervezek a héten még egyszer bemenni, mert a szerkesztőségi irodaépületben jóval elviselhetőbb a hőmérséklet, mint itthon. Ha légkondicionálás nem elérhető, a ventilátorok és az árnyékolók is jelentősen javíthatják a munkahely vagy a home office komfortérzetét, érdemes kísérletezni velük.

Fontos továbbá biztosítani a megfelelő szellőzést és a friss levegő áramlását is, mert

ha valami, a meleg és az oxigénhiány együtt biztosan meggátolja, hogy rendesen végezd a munkád.

Ez munkavállalóként nemcsak a te feladatod, munkaadódnak kötelessége gondoskodni arról, hogy egészségedet ne veszélyeztető körülmények között dolgozz. Forduljatok a felettesetekhez, munkaadótokhoz, ha már nem bírjátok a strapát, mert ezekre az esetekre speciális hőségszabályok vonatkoznak.

2. Hőség és rugalmas munkarend 

A rugalmas munkarend lehetővé teszi, hogy a legmelegebb napokon/órákban ne kelljen utazni vagy hosszabb időt tölteni a forróságban. Az éjszakai vagy kora reggeli hűvösebb időben sokkal hatékonyabb a munka, ezért ha van rá lehetőség, érdemes a főnökségtől a munkaidő átszervezését kérni. Ők is sokkal jobban járnak így.  Ha a szabadban dolgozol, nagyon fontos, hogy a legmelegebb órákat ne töltsd a tűző napon, ezt munkahelyed sem várhatja el, a munka meg sajnos olyan, hogy megvárja az embert.

3. Hőség és hidratálás 

A hidratáltság fenntartása elengedhetetlen a nagy hőségben, hiszen a gyakori vízfogyasztás segít megelőzni a kiszáradást, és javítja a koncentrációt is. Idősebb munkavállalók esetében még fontosabb a dolog, mert a kiszáradás náluk komoly koncentrációs nehézséget, akár zavartságot is okozhat. 

fogyás olaj saláta

Kánikula idején ebédre is válassz könnyebb, hűsítő ételeket, salátákat, gyümölcsöket (Fotó: Getty Images)

4. Hőség és szünetek

A rendszeres szünetek beiktatása megint csak létkérdés, ha kicsi fel szeretnénk frissülni a munkanap közben. A rövid pihenők alatt érdemes hűvösebb helyre vonulni, inni pár kortyot, home office-ban esetleg hűvössel lezuhanyozni, mert ez segít csökkenteni a stresszt és javítja a munkavégzés hatékonyságát is.

5. Hőség és ruházat

A könnyű, légáteresztő ruházat viselése munka közben is segíthet csökkenteni a stresszt, és ha az ember nem azt figyeli egész nap, hány milliméteren tapad hozzá a hosszúnadrág, produktívabb is lehet. A természetes anyagokból készült ruhák – például a pamut és a len – jobban szellőznek és elvezetik az izzadságot, és fontos, hogy a munkaruházat kényelmes is legyen, és ne akadályozza a mozgást. Azokban a munkakörökben, ahol elvárás az elegáns megjelenés, a konzervatív szabályokat a megfelelő, szellős anyagokkal játszhatjuk ki.

6. Hőség és étkezés

A kajakóma télidőben is kíméletlenül ledönti az ember délután 1-2 óra körül, nyáron viszont, a forróságban kifejezetten kellemetlen, és ellehetetleníti az érdemi munkavégzést. Nyáridőben munkahelyi ebédre is válassz könnyebb, hűsítő ételeket, salátákat, gyümölcsöket, vagy legalábbis kérj kisebb adagot. Este, ha kicsit már elviselhetőbb a hőmérséklet, bepótolhatod a kimaradó élvezeteket és kalóriákat is.

7. Hőség és munkaszervezés

Forróságban érdemes saját magunknak is úgy szervezni a munkát, hogy a nehezebb, komplex, több gondolkodást vagy nagyobb fizikai erőfeszítést igénylő feladatokat még reggel, a kicsit hűvösebb órákban végezzük el, és a forró időre maradjanak a könnyebb és/vagy rutinszerű feladatok. 

8. Hőség és stimulusok

És mi van kávéval? Hőségben az ember ölni tudna valamiért, ami egy kicsit felrázza, miközben arról is sokat hallunk, hogy ilyentájt csökkentenünk kellene a koffeinfogyasztást, mert az amúgy is megterhelt keringési rendszerünk nem köszöni meg, ha tovább ingereljük. Az áthidaló megoldás a (pláne jeges!) tea lehet, ami anélkül élénkít, hogy 120-as pulzust okozna.

Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, kikre kell különösen odafigyelnünk hőség idején.

Kiemelt kép: Getty Images