kamilla gyógynövény

Ezt az egy gyógynövényt mindig tartsd otthon, mert szinte mindenre jó

Nem véletlen, hogy az hazánkban rengeteg elnevezése van a kamillának (nevezik még orvosi székfűnek, bubulykának, szüzekanyjának, pipitérnek, anyaméhfűnek és piperefűnek), hiszen mindenhol elismerik a multifunkcionális gyógynövény hatását. Alig létezik olyan panasz, amin ne segítene.
  • A kamilla a gyógynövények királynője, érdemes mindig otthon tartani, mert a legtöbb gyulladásos betegségre jó.
  • Éppen itt van a kamilla szezonja (július végéig), ments le egy növényfelismerő appot, és szedj egy kis kamillát!
  • Létezik kamillaolaj is, ami sokkal koncentráltabb, erősebb, mint a gyógynövényből készül teafőzet.

A kamillavirág (latin nevén matricaria recutita) nagyon sokoldalú gyógynövény, és már az ókorban is ismerték áldásos hatásait. Az ókori Egyiptomban a kamillát szent növénynek tartották és gyakran áldozták fel az istenek tiszteletére. Magyarországon is őshonos, vadon is nő. Igénytelen növény, amit persze locsolni kell hetente egyszer, szép dús, apró fehér virágai matt a konyhakerted dísze is lehet.

Kamilla vagy margaréta?

A kamilla fejlett virágait június-július környékén gyűjtik, jellemzően szedőfésűvel. Ránézésre könnyen összetéveszthető egyéb margarétafélékkel, ezért hagyatkozzunk bátran az orrunkra (dörzsölj össze egy virágot a kezeddel és érezni fogod a jellegzetes illatot) vagy ments le egy növényfelismerő applikációt, hogy azonosítsd. A PlantNet, a PictureThis – Plant Identifier vagy a Flora Incognita remek a növényvadászatra.

kamilla gyógynövény

A kamillának összetéveszthetetlen illata van. Csak dörzsöld két ujjad közé és érezni fogod! (Kép: Getty Images)

Mire jó a kamilla?

De egyszerűbb lenne azt kérdezni inkább, hogy mire nem jó ez a fantasztikus gyógynövény?  Sokrétű felhasználhatósága miatt a kamilla a legismertebb gyógynövények közé tartozik. Illóolaja kiváló gyulladáscsökkentő, úgy borogatás, szájöblögetés formájában (aftára, ínygyulladásra), mint belsőleg alkalmazva. Remekül csillapítja a krónikus bélgyulladással és gyomorfertőzések okozta görcsöket.

A kamilla serkenti az immunrendszert, és képes enyhíti a hányingert, de csak akkor, ha hidegen fogyasztjuk!

Külsőleg remek sebgyógyító, de a pattanásokat, aknét, tályogokat, nehezen gyógyuló sebeket és egyéb bőrbetegségek tüneteit is kezelhetjük vele. Gyerekek is élhetnek a kamilla jótékony hatásaival, a híg kamillatea enyhíti a babák hasgörcseit és a fogzási fájdalmakat, enyhe nyugtatószerként pedig a hiperaktív kicsiken is segíthet.

Ha biztosra akarsz menni, akkor mutatunk 5 gyulladáscsökkentő gyógynövényt!

A szépségápolásban is elismert gyógynövény csökkenti a bőr szárazságát, viszketését, az atópiás dermatitiszen és az ekcémán is segíthet. Emellett pedig fényesebbé teszi a hajat, valamint nyugtatja a fejbőrt.

Borogatásként ízületi gyulladásra, reumára remek, de egyes szembetegségeknél is hatásos, a kezdődő, kisebb árpánál hatékony – dunszt alatt pedig ki is fakadhat az árpa, ami gyorsítja a gyógyulást.

Hogyan alkalmazzuk a kamillát?

A kamillás inhalálás hatásosan csökkenti a hörghurut tüneteit, ehhez 2 teáskanál virágzatot forrázzunk le egy nagy tál vízzel, majd óvatosan fölé hajolva, fejünkön egy törölközővel mélyen lélegezzük be a felszálló párát.
Gyógyteájához 2 púpozott teáskanál kamillavirágot forrázzunk le másfél deci vízzel, hagyjuk állni pár percig – gyomorbántalmak esetén is hatásos, naponta 2-3 csészével fogyasszuk emésztőszervi panaszoknál.

Ülőfürdő formájában mérsékli a menstruációs görcsöket és az altesti gyulladásokat (például hüvelygyulladást, aranyeret) is.

Az esti fürdővízhez adjunk 4-5 csepp kamillaolajat, és áztassuk magunkat 15-20 percig. Ha nincs kéznél olaj, akkor egy erős főzet is megteszi, de ehhez érdemes egész virágos kamillateát használni.

Ha rosszul alszol, vagy nehezen merülsz álomba, akkor is segíthet a kamilla. Ilyen esetben elalvás előtt egy órával kortyolj el egy bögre kamillateát. A kamilla elősegíti a szervezetben a glicin aminosav emelkedését, ami nemcsak az idegeket nyugtatja, de segíti az izmok elernyedését is.

Erre figyelj, ha kamillát használsz!

Bár sokféle panaszra használható, a kamilla az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki. Ha alkalmazása közben vagy után bőrünk kipirosodik és viszketni kezd, a kúrát azonnal függesszük fel!

Íme 6 gyógytea, ami felpörgeti a fogyókúrát is!

Kimelt kép: Getty Images