Nekem tényleg szükségem volt erre az utólagos feloldozásra, mert tavaly az egyévesemet hónapokig jéggel tápláltam. Tizenhárom hónapos kislányunkkal jártuk be Délkelet-Ázsiát, ahol nem élet az élet a napi mangó shake nélkül. Száz méterenként árulják az édes, napsárga gyümölcs és jég keverékét, a szinte ipari méretű turmixgépek berregnek sztereóban Bangkoktól Kuala Lumpurig minden utcasarkon.
Már az első nap beálltunk a sorba, és a kezünkben lévő fél literes poharat rögtön kiszúrta a gyermek. Akkor még nem tudott szívószálból inni, de a mangó shake kedvéért nagyon gyorsan megtanult. Teljesen függő lett, azt hiszem, erre a fogyasztásra mondják: csak úgy nyakalta. Innentől kezdve nem volt elég kettőt venni, mert akiét a kislányunk is fogyasztotta, nagyon rosszul járt.
Korábban történt, hogy az akkor ötéves keresztlányomnak egy gyereknapon jégkását vettem, természetesen kéket. Két nap múlva írt az anyukája, hogy torokgyulladása lett, ő még nem szokott jégkását kapni, jól elrontottam. Valószínűleg ezért lestem Ázsiában a gyerekemet napokig, hogy na, vajon mikor jön meg az én jól megérdemelt büntetésem, mikor kezd el fájni a torka, folyni az orra a jeges mangótól. Szerencsére viszont semmi ilyesmi nem történt. A napi mangó smoothie mindössze annyiban hagyott nyomot az életünkön, hogy a kislányom azóta is mindig mangó fagyit választ.
Ezek az élmények már a feledés homályába vesző úton vándoroltak bennem, amikor a múlt héten a fagyizóban mellettünk ülő anyuka egyszercsak megszólalt: „Biztos hülyének néznek, hogy az egyéves gyerekemnek vettem egy gombóc fagyit.” Én erre mosolyogva meséltem el a mi fagyizós eredettörténetünket. Láthatólag megkönnyebbült.
Jótékony fagylalt
Dr. Csécsei Márta a Dr. Rose Magánkórház gyermekorvosa van, hogy „receptre” írja fel a fagyit. „Sokszor hallom a rendelőben, hogy egy lázzal is járó, vírusos torokfertőzésnél a szülők nyáron is forró teával próbálkoznak. A gyerek nem kaphat semmi hideget, hiszen csak betegebb lesz tőle – mondogatják. Ez azonban óriási tévhit.
Egy-két gombóc fagyi senkinek sem fogja fokozni a már korábban elindult vírusos száj- vagy torokfertőzését.
A hideg pedig még fájdalomcsillapítólag is hathat, ezért kezelésként, terápiaként is szoktuk javasolni. Legalább ezt megeszi a kis beteg, van benne kalória, a folyadéktartalma is viszonylag magas, és máris megoldottuk, hogy nem eszik-iszik semmit a gyermek egész nap.”
Hogyan ismerhetjük fel az igazán jó fagyit? Egy korábbi cikkünkből ez is kiderül!
„Arra azért érdemes figyelnünk, hogy ne citrusféléket tartalmazó ízeket adjunk a hólyagos torkú gyermeknek, mert az ilyenkor csíphet – fűzi hozzá a gyermekorvos. –
Mint ahogy nem a hidegtől fázunk meg, hanem egy vírust kapunk el, így a torkot érő hideg sem tud közvetlenül betegséget okozni.
Olyan nagy ritkán előfordulhat , hogy a nyálkahártya érzékeny lesz, és átmenetileg kapar a gyermek torka. De egy fagyitól nem fog legyengülni senki immunrendszere.”
A torokgyulladással járó vírusfertőzések főleg az őszi-téli időszakban szoktak tarolni a bölcsis, óvodáskorú gyerekek között, de a doktornő szerint ilyenkor sem ördögtől való fagyival próbálkozni, ha minden más ételt elutasít a gyermek. Ráadásul annyi egészséges fagyi receptet lehet ma már találni az interneten, ezektől egy gyerek sem fog cukorsokkot kapni.
Mikortól kaphat a gyerek fagyit?
„Kilenc-tíz hónapos kortól indul a tejtermékek bevezetése a babák étrendjében, igazából onnantól már nyugodtan adhatunk nekik a fagyiból is néhány kiskanállal” – mondja Dr. Csécsei Márta. A legtöbb szülő a nyolc-kilenc hónapos babának megveszi a könnyen elrágcsálható tölcsért, de az egyéves gyereknek már nyugodtan lehet bele venni egy gombóc fagyit is. Azért sem kell félni attól, hogy túl hideg lesz nekik, mert
ahogy a túl meleget, úgy a túl hideg ételt vagy italt is reflexszerűen kiköpik még a kicsik.
Vagy addig forgatják a nyelvükkel, míg meg nem melegszik. „Eleve a kisgyerekek fagyija mindig mindenhol folyik, csöpög, mert nem tudják olyan gyorsan nyalni, hogy ne olvadjon el közben a fele. Mit tud csinálni a fagyival egy egy-kétéves? A felét lassacskán elnyalogatja, a maradék már addigra elolvad, és a meleg löttyöt a végén kiszippantja. Emiatt sem érdemes attól félni, hogy lefagyasztjuk a gyerek torkát.”
Otthoni fagyikészítés
Minden szempontból kifizetődő, ha házi fagylaltot adunk gyermekünknek. Készíthetjük fagyasztott gyümölcsből, de nyáron a legtöbb leturmixolt idénygyümölcs és joghurt keverékéből is tökéletes jégkrémet készíthetünk. Ha szeretnénk, hogy teljes legyen a fagyizás élménye, vegyünk otthonra tölcsért is! Érdemes próbálkozni, mert ahogy a két és fél éves kislányomtól megtudtam, az anyatejnél csak egy dolog finomabb: a fagyi.
Ezek a legegyszerűbb fagyireceptek, itt az ideje, hogy kipróbáld őket!
Kiemelt kép: Getty Images