Általánosságban elmondható, hogy mindig figyeljünk a testünk jelzéseire, változásaira, és ne csak akkor vegyük komolyan, amikor már bajt jelez. Amit évekig tolerált a szervezetünk, azt nem biztos, hogy holnap is elfogadja, ráadásul a korral bizonyos enzimekből, hormonokból és egyéb élettani vegyületekből többet vagy kevesebbet termel a szervezetünk. Érdemes ehhez igazítani a táplálkozásunkat, sőt az egész életmódunkat is. Így van ez a gréfrúttal (grapefruit) is.
Előfordulhat, hogy egészen más mozgásra van szüksége a szervezetünknek 50 felett, mint 30 évesen. Az is elképzelhető, hogy beérjük 6 óra alvással, miközben régen 8 órára volt szükségünk a kipihentséghez.
A dietetikusok is azt tanácsolják, hogy mindig személyre szabottan alakítsuk ki az étrendünket, az egészségi állapotunkhoz és saját igényeinkhez mérten. Persze ez csak akkor igaz, ha az étkezésünk fókuszában nem a sütemény, zsíros hús vagy a pizza áll…
Lehet, hogy meglepünk, de az új iránymutatás az, hogy a grapefruitot ki kell hagyni idősebb korban az étrendből bizonyos gyógyszerek szedése mellett.
Hiába a sok benne a rost, a C-vitamin és az antioxidáns, ez a citrusféle nem a legjobb forrás időskorban.
Gyógyszerrel együtt nem jó a grapefruit
A korral egyre nő az alapbetegségek száma, amire rendszeresen gyógyszert kell szedni. Ilyenek a vérnyomáscsökkentők, a vízhajtók, vérhigítók, gyulladáscsökkentők vagy olyan hormonkészítmények, amiket a menopauza miatt ír fel az orvos.
Az egyik leggyakoribb orvosság, amit időseknek felírnak, a koleszterinszint-csökkentők, ugyanis a magas koleszterin hosszú távon szív- és érrendszeri problémákat okoz. A koleszterinnek fontos élettani szerepe van, de ha túl sokat termel a máj, akkor a koleszterin érelmeszesedést okoz.
2012-ben kanadai tudósok felfedezték, hogy a grépfrút összesen 43 gyógyszer hatóanyagával lép kölcsönhatásba,
egyes vegyi anyagok hatását megsokszorozza ez a citrusféle.
A Lawson Egészségügyi Kutatóintézet orvosai bebizonyították, hogy vérnyomáscsökkentők, kilökődésgátlók (szervátültetés után kötelező szedni), rák elleni gyógyszerek és koleszterinszint-csökkentők szedésekor a grapefruit erősen befolyásolta a terápia kimenetelét.
Ez a probiotikum csökkentheti a koleszterinszintet.
Csodagyümölcs extra hatással
A grépfrútban található furanokumarin gátolja a szervezet gyógyszereket és más vegyi anyagok lebontó képességét vagyis a máj nem tudja lebontani a gyógyszert, és sokkal nagyobb dózisban is bekerülhetnek egyes hatóanyagok a véráramba.
A koleszterincsökkentők esetében is ez történik, mert a furanokumarin kölcsönhatásba lép a gyógyszerben lévő sztatinokkal. „A grépfrútlé köztudottan belezavar a sztatinok – amelyeket a koleszterinszint csökkentésére használnak – hatásmechanizmusába. A grapefruitban található furanokumarin nevű vegyület elnyomja a májenzimek termelését, amelyek a sztatinok lebontására szolgálnának” – mondta Sarah Hormachea, a Nourish dietetikusa.
Vagyis túl sok sztatin jut így a szervezetbe, éppen ezért, ha koleszterinszint-csökkentőt vagy más, fentebb felsorolt gyógykészítményt szedsz, de rendszeresen fogyasztasz grépfrútot, mindenképp konzultálj az orvosoddal a megengedett gyümölcsmennyiségről.
Az időskorral sokszor a horkolás is együtt jár, egy eddig másra használt gyógyszer erre a problémára is megoldás lehet.
Kiemelt kép: Getty Images