zsibbadas

A zsibbadást nem szabad félvállról venni, komoly bajt jelez

A visszatérő zsibbadás több, súlyos betegség első jele lehet. Igaz, nem a legrosszabb tünetek közé tartozik, de pont ezért nem veszik sokan elég komolyan.

Veled is előfordult már, hogy zsibbadt a karod vagy csak a kisujjad anélkül, hogy vmi elszorította volna a vérkeringést? Ha ilyen csak egyszer van és nem tér vissza, semmi baj, de ha rendszeresen érzel hasonlót, vagy zsibogást, „hangyamászkáláshoz” hasonló furcsa érzés, akkor valószínüleg idegi problémáról van szó.

A zsibbadás az idegek érzékelésének valamilyen zavara, ami lehet tartós és átmeneti, de inkább járjunk utána, minthogy komolyra forduljon a kellemetlenség.

A visszatérő zsibbadásnak súlyos okai lehetnek, de nézzük, az enyhe problémától a komoly betegségekig, mi okozhatja a ezt a kellemetlen, bizsergő érzést!

Zsibbadás hiánybetegség miatt

Ha nagyon alacsony a szervezetünkben a vas, a kalcium, a magnézium és a B-vitaminok szintje, akkor az idegekben az ingerületátvitel nem megfelelő, és így érezhetünk a végtagjainkban egy kis bizsergést, enyhe zsibbadást. Ha ilyen kevés van a szervezetünkben a fentiekből, az felszívódási zavarra utal, mindenképp érdemes utánajárni és pótolni táplálék-kiegészítőkkel.

Sérülés maradandó kellemetlensége

Balesetek, zúzódások, ficamok és törések után is maradhat vissza zsibbadás a végtagokban, egyes ujjakban. Ezt mindenképp jelezzük a kontrollon a kezelőorvosunknak, aki korábban diagnosztizálta a sérülést.

A cukorbetegség alattomos tünete

Már korábban mi is írtunk róla, hogy a cukorbetegség jól ismert jelei mellett van egy olyan, ami már a cukorbetegség legkorábbi szakaszában jelzi a baj. Az érzőidegek zavara, vagy a neuropátia már akkor is megjelenhet, amikor még csak néha szökik fel magasra a vércukorszint.

Komoly betegségeket jelezhet a zsibbadás

A zsibbadást indokolhatja alagútszindróma (erről lejjebb részletesebben írunk), porckorongsérv, idegbecsípődéssel járó mozgásszervi betegség (például neuropátia, amely esetében az ideg működésében az ideg anyagcserezavara áll fenn).

Ha a zsibbadás sokáig tart az arcon, a felső végtagokon, esetleg gyengeséggel, izomtónus-vesztéssel jár, azonnal forduljunk orvoshoz!

Ha például az arc környéke kezd el zsibbadni, és ez beszéd-, illetve nyelési nehézséggel jár, akkor gyanakodnunk kell a stroke-ra. Ebben az esetben ne késlekedjünk, hívjuk a mentőket!

De előfordulhat, hogy a zsibbadás fertőzés (például övsömör, herpesz), bakteriális fertőzés (pl. Lyme-kór), keringészavar, daganatos megbetegedés, sclerosis multiplex vagy Parkinson-kór következménye. Amennyiben övsömör miatt érzünk zsibogást a sebek környékén, akkor az antivirális szerek szedésével gyorsan enyhíthetőek a tünetek. Ahogy egyébként a Lyme-kór elleni hosszas antibiotikumos terápia is megszünteti ezt a kellemetlenséget.

zsibbadas

A gerinccsigolya kopását jelezheti az ujjak zsibbadása (Fotó: Getty Images)

A gerincbajok egyértelmű tünete

Porckorongsérv esetében több tünet is megjelenhet a zsibbadás mellett: fájdalom, izomerő elgyengülése a kézujjakban, a végtagokban.

Súlyosabb esetben, ha az idegek is károsodnak, bénulás, széklet- és vizelettartási probléma léphet fel.

Ebben az esetben már csak a műtét segíthet. Ha még nem ennyire előrehaladott a porckorongok kopása, mozgásterápia, gyógytorna, gerincstabilizáló tréning, illetve manuálterápia lehet a megoldás. De erről kizárólag a saját ortopéd szakorvosunk adhat személyre szabott tanácsot, és ajánlhat kiegészítő kezeléseket. Csak úgy, mindenféle csodát ígérő hirdetések alapján ne kezdjünk el videókra tornázni, masszázsgépet vagy speciális cipőt vásárolni.

Sokszor elalszod a nyakadat, fájdalmat érzel a gerinced mentén? Így csípd nyakon a nyakfájást!

Gyakori kézbetegség zsibbadással

A kézbetegségek közül az egyik leggyakoribb az alagútszindróma, ami bárhol kialakulhat, ahol idegek futnak a szervezetben. A tünetek kezdetben éjszaka, tipikusan hajnali három óra felé jelentkeznek, zsibbad a kezünk, mintha elfeküdtük volna. Később azonban már egész napossá válhatnak a panaszok,

súlyos esetben nehezen visszafordítható a folyamat.

Azt, hogy a panaszok hátterében mi áll, perifériás idegvezetési sebességméréssel lehet diagnosztizálni (ENG- és EMG-vizsgálat), illetve MR-rel vagy CT-vel. Ezek részletgazdagon képesek megmutatni az esetleges rendellenességeket. Ha a kiváltó ok már ismert, akkor lehet megtalálni a megfelelő gyógymódot.

A zsibbadás az érzőidegek vészjelzése, így semmiképp se vegyünk félvállról ezt a panaszt!

A modern, ülő életmódunk miatt rengeteg gerincproblémával küzdünk, az egyik gyakori deformáció a banyapúp. 

Kiemelt kép: Getty Images