A székrekedés az egyik leggyakoribb hétköznapi kellemetlenség, sokak életét keseríti meg. Sokan nem tudják, hogy jó székelési pozícióval is enyhíthetjük a bajt.

A székrekedés az egyik leggyakoribb hétköznapi kellemetlenség, ami tömegek életét keseríti meg, és aminek előfordulását egyre gyakoribbá teszi modern, ülő életformánk és megváltozott étkezési szokásaink is. Amikor hosszabb ideig nem tudunk megszabadulni a megemésztett ételtől, egyre több kényelmetlenséget érzünk: felfúvódás, hasi fájdalom, általános rossz közérzet lép fel…

Aztán, ha néha sikerül is elmenni vécére, a székletürítés kifejezetten fájdalmas lehet. Mit tehetünk annak érdekében, hogy végre menjen, aminek mennie kell, ráadásul simán?

Székrekedés ellen

A székrekedés bármely életkorban és élethelyzetben előfordulhat, bár tény, hogy például idősebb felnőttek vagy épp várandósok körében gyakoribb lehet. A székrekedés diagnosztizálása nem mindig könnyű, mert abban, hogy mi számít normálisnak ürítési szokásainkkal kapcsolatban, nagy egyéni eltérések lehetnek.

Ha viszont heti 2-3 alkalomnál kevesebbszer van székletünk, ha az ürítés nehézségekkel, erőlködéssel jár, ha a széklet kemény és csomós, illetve ha székletürítés után olyan érzésünk van, hogy a belek nem ürültek ki teljesen, bátran gyanakodhatunk.

Azt, hogy az életmódváltás, például a magasabb rostfogyasztás, a megfelelő hidratáció és a több testmozgás hosszú távon segíthet a nehézségeken, a legtöbben jól tudjuk, és legkésőbb szorult helyzetünkben mindent meg is teszünk a helyzet enyhítésére. Csakhogy sokszor ilyenkor már késő: az ember nem tehet mást, mint hogy a legkülönfélébb tablettákhoz nyúl. 

Azt viszont már kevesen tudják, hogy

a megfelelő székelési pozíció szintén azonnali segítséget jelenthet a székrekedés kezelésben.

Kutatások szerint a guggolás kifejezetten hatékony ürítési pozíció lehet, és nagy segítséget jelenthet akkor is, ha székrekedésük van. Mivel ezt a pozíciót viszonylag nehéz egy hagyományos kialakítású WC-n felvenni, szakértők valamilyen segédeszköz, például lábzsámoly alkalmazását javasolják azoknak, akik ki szeretnék próbálni. 

Székrekedés ellen guggolás

Ha eddig némiképpen elszörnyedve konstatáltad balkáni vagy ázsiai utazásaid során, hogy a WC néhol gyakorlatilag egy földbe vájt lyuk, és hogy dolgodat ezeken a helyeken bizony legfeljebb guggoló helyzetben tudod elvégezni, itt az ideje, hogy felülbíráld nézeteidet. A legtöbb szakértő ugyanis egyetért abban, hogy a guggolás tulajdonképpen a legjobb székletürítési pozíció.

Kutatók szerint (akik persze nem a levegőbe beszélnek, hanem elgondolásukat többször, többféle módon is letesztelték) ez a pozíció optimalizálja a hasizmok működését, ami nagyban segíti a székletürítést. Mivel a nyugati típusú vécék kialakítása arra ösztönzi az embereket, hogy kakilás közben egyenesen üljenek, az ilyen mosdót használva az ember végbele szükségtelenül meggörbül, ami megnehezíti a székletürítést.

székrekedés póz guggolás vécé WC

Aki látott már ilyen guggolós vécét, soha nem feledi – pedig nem is rossz ötlet! (Fotó: Getty Images)

Guggoló pózban viszont ez a görbület megszűnik, ezáltal pedig sokkal könnyebb és gyorsabb lehet a székletürítés. Ha nagydolgunknak úgy látunk neki, hogy felhúzott térdekkel és a térdeken nyugvó könyökökkel újrateremthetjük a guggoló helyzetet, amely a végbelet és a végbélnyílást egy vonalában tartja, és könnyebb bélkiürítést tesz lehetővé, akár azonnali enyhülést is szerezhetünk magunknak. 

Nem kell persze azonnal szétverni a fürdőszobát! Ha nyugati vécénkhez lábzsámolyt használunk, amely a térdünket magasabbra emeli a csípőnknél, újrateremtjük a guggoló testtartást, és kiegyenesítjük a végbél görbületét: ez a beállítás segíthet, hogy rendszeresebben és kényelmesebben ürítsünk.

Mit tehetünk még székrekedés ellen?

Annak érdekében, hogy rendszeresen és könnyen menjenek a dolgok a vécén, van még mit tennünk. Bár ezeket a lépéseket a legtöbben jól ismerjük, nem lehet eleget hangsúlyozni ezek fontosságát. Először is tegyük rendbe az étrendünket: elegendő víz fogyasztásával tartsuk magunkat jól hidratáltan, fogyasszunk sokkal több rostot, gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, dióféléket, magvakat és babot.

Kerüljük a gyorsételeket és az erősen feldolgozott élelmiszereket. Mozogjunk rendszeresen, mert ezzel a beleinket is mozgásra ingereljük, ami hozzájárul az egészséges bélrendszerhez. Nagyon fontos emellett, hogy mindig elegendő időt hagyjunk az ürítésre. Ha ez megoldható, igyekezzünk minden nap rendszeres időpontokban nekilátni, és erre tréningezni a szervezetünket. Az egyik legfontosabb tanács pedig, hogy amikor menni kell, menni kell: ne tartsuk vissza (pláné rendszeresen) a székelési ingert.

Székrekedés ellen, azonnal

És hogy mit tehetünk, ha már fennáll a székrekedés? Mivel székletünk ilyenkor kemény, száraz lehet, fontos lépés a széklet lágyítása. Ezt a folyadékbevitel megemelésével is megkísérelhetjük, hosszabb távú székrekedés esetén pedig bevethetünk székletlágyító szereket is. A lelassult bélmozgás ellen testmozgással is tehetünk, súlyosabb esetben pedig itt is bevethetünk a bélmozgást stimuláló hashajtó szereket.

Jó viszont észben tartani, hogy noha

a tabletták és kanalas orvosságok legtöbbször gyors enyhülést hoznak, hosszabb távú alkalmazásuk esetén fellép a hozzászokás veszélye.

Ezért mielőtt valamilyen patikaszerhez nyúlunk, próbálkozzunk a természetes módszerekkel. Egy kiadós séta, egy nagy marék aszalt szilva és és néhány pohár víz fogyasztása után várjunk egy keveset, majd próbálkozzunk meg a guggoló pozícióban való ürítéssel.

Ha panaszaink hosszú távon fennállnak, keressük fel kezelőorvosunkat. 

Milyen az egészséges széklet – és mit jelez, ha fáj az ürítés?

Kiemelt kép: Getty Images