Kevés ahhoz foghatóan kellemes élmény létezik, mint egy kiadós, pihentető alvás végén kellemes álomból ébredni. Az embernek ilyenkor csodásan indul a napja, és a jó kedv egész álló nap elkíséri. Lehetséges befolyásolni, hogy miről és mit álmodunk?
Az álom az emberi elme egyik legfontosabb kognitív funkciója, amely segít feldolgozni és rendszerezni a napi tapasztalatokat és információkat. Emellett az érzelem-feldolgozásban is kulcsfontosságúak, és hozzájárulhatnak a kreativitás növeléséhez, valamint problémamegoldó képességeink fejlesztéséhez is.
Az álmodás az agy különböző részeinek összehangolt működését igényli: ilyenkor különböző eltérő aktivizálódnak az agy érzékelést, mozgást és érzelem-feldolgozást irányító területei. Az álmok leggyakrabban az úgynevezett REM alvási fázis során fordulnak elő, amikor is az agy aktivitása hasonlít az ébrenléti állapothoz.
Álom és jelentés
Álmaink nagyon sokfélék lehetnek. Az olyan álmok mellett, amelyek a napi eseményeket dolgozzák fel, néha egészen zavarba ejtő, félelmetes, vagy épp teljesen szürreális képek és forgatókönyvek is megjelennek, ezért az álomnak az emberi kultúrák az idők kezdete óta igyekeznek mélyebb jelentést tulajdonítani.
Az amerikai katonák trükkjével állítólag két perc alatt képesek lehetünk elaludni.
Sok vallás tekinti például az álomvilágot isteni üzenetek vagy útmutatások forrásának, más vallások a tudat egy magasabb szintjeként határozzák meg, és úgy vélik, lehetőséget ad az önismeretre és a spirituális fejlődésre. Persze a pszichológiának is van véleménye.
Freud szerint például az álmok a tudattalan vágyak, konfliktusok és elfojtott érzelmek kifejeződései, a kognitív pszichológia szerint viszont inkább az információfeldolgozás, a problémamegoldás és a memóriafeldolgozás részeként értelmezhetők. Akárhogy is, mind szeretnénk csupa szépet és jót álmodni, nem igaz?
Álmaink befolyásolása
Az álom befolyásolását egyesek kifejezetten magas szinten űzik. Elegendő gyakorlással állítólag akár konkrét forgatókönyveket is végigálmodhatnak azok, akik az úgynevezett tudatos álmodás mesterei. Ők elalvás előtt tudatosan tréningezik magukat arra, hogy egy-egy adott témában álmodjanak, és szorosan követik testük jelzéseit, miközben elalszanak. Ezzel a módszerrel állítólag lehetőségük van tetten érni a pillanatot, amikor álomba merülnek, és a tudatosságot az álmodás idejére is magukkal vihetik.
Ha ez a szintű tudatosság nem is megy mindenkinek, az alvás körülményeinek befolyásolása mindannyiunknak sokat segíthet abban, hogy jól aludjuk, és szépeket álmodjunk.
1. Rossz hírek kizárása
Ha elalvás előtt te is a netet pörgeted, és térdig gázolsz a negatív híradások között, jobb, ha felhagysz ezzel a szokásoddal. Szakértők szerint ugyanis az ilyesmi nagyon káros az álmaid szempontjából. Agyadnak ugyanis mintegy 90 percre van szüksége ahhoz, hogy feldolgozza ezeket az információkat, így ha lehet, a rémtörténeteket, a családi veszekedéseket és a rossz híreket is időzítsd elalvás előtt legalább ennyivel.
2. Reflexió
Ha egy nap rengeteg, esetleg felkavaró, így vagy úgy, de kiemelkedő jelentőséggel bíró esemény történik velünk, az megnehezíthet az elalvásunkat, és zaklatott álmokhoz vezet. Ha lefekvés előtt végig gondoljuk napunkat, és reflektálunk a történésekre, esetleg naplót is vezetünk a nap eseményeiről, nagy esélyünk lesz rá, hogy agyunk ne őrült álmokkal próbálja feldolgozni az eseményeket.
3. Alváshigiéné
Az alváshigiéné javítása jelentősen jobbítja az általános alvásminőséget, ami pedig növelheti az esélyét annak, hogy pozitív álmaid legyenek. Olyasmi tartozik ide, mint a képernyőhasználat visszaszorítása lefekvés előtt, a sötét, csendes és hűvös hálószoba illetve a következetes alvásrutin.
4. Relaxációs technikák
Bár nem készült olyan tanulmány, amely egy konkrét relaxációs technikát összekötne a pozitív álmokkal, egyes kutatások szerint bizonyos relxációs módszerek jobb alváshoz, és ezáltal potenciálisan jobb álmokhoz vezethetnek. Próbáltad már valamelyiket?
5. Illóolaj
Egy, az aromaterápia hatékonyságát az alvászavarok kezelésében vizsgáló széles körben végzett kutatás alátámasztja bizonyos illóolajok teljes testet ellazító képességét. A kutatás megállapította például, hogy a levendulában található linalool és linalil-acetát hatékonyan növeli a paraszimpatikus idegrendszer aktivitását, és lelassítja a szívverést, ami a szervezetre gyakorolt pihentető hatáshoz és jobb alváshoz vezet.
6. Mindfulness
Ugyanígy, egy 2018-as, 18 különböző vizsgálatot elemző vizsgálat megállapította, hogy a lefekvés előtti mindfulness-meditáció gyakorlása szintén javíthatja az általános alvásminőséget, valószínűleg a relaxáció fokozása révén.
Mit tehetünk még az álmok szabályozásáért?
Ha szeretnénk jobban aludni, ha lehet, zárjuk ki a zavaró tényezőket és törődjünk egészségünkkel is. Fontos tudni például, hogy a magas stressz- és szorongás-szint gyakran okozhat nyugtalan alvást és rémálmokat: az aggodalmak és a problémák megjelenhetnek az álmainkban, ami hatással lehet az alvás minőségére.
A koffein és az alkohol fogyasztása szintén negatívan befolyásolhatja az alvás minőségét. A rendszertelen alvásidő vagy az alvásidő drasztikus változása szintén hozzájárulhat az alvásproblémákhoz és az álomminőség romlásához. Az alvási apnoé, amely során az alvás során ismétlődően leáll a légzés, szintén okozhat nyugtalan éjszakákat és rossz álmokat, emellett a krónikus fájdalommal élők vagy betegségben szenvedő személyek is gyakran tapasztalhatnak zavaros vagy nyugtalan álmot.
Annak érdekében, hogy éjjelente pihentetően aludjunk, és ehhez kellemes álmaink is asszisztáljanak, kövessük az alvási szakértők tanácsait. Lefekvés előtt néhány órával már ne együnk, ne igyunk alkoholt, és utolsó kávénkat kora délután fogyasszuk el. Ha emellett általános egészségi állapotunkkal is törődünk és megtanulunk alvás előtt ellazulni, jó eséllyel olyan édesdeden alszunk majd, mint egy kisbaba.
Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, mi lehet a furcsa álmok oka.
Kiemelt kép: Getty Images