Öregedés gyász szerettünk elvesztése

Valóban megöregíthet bennünket, ha meghal egy szerettünk

Felgyorsíthatja a szervezetben az öregedés folyamatát egy szerettünk elvesztése – állítja egy új tanulmány.

Sokan éreztük már, hogy mindjárt beleőszülünk a fájdalomba. Előfordul, hogy ez valóban, szemmel látható módon igazolást is nyer, nem kevés történetet ismerhetünk a saját életünkből, amely arról szól, hogy egy nagyobb trauma vagy megrázkódtatás után valaki valóban, szó szerint megőszült. Egy új tanulmány viszont most arra világított rá, hogy a pszichés fájdalom valójában az egész testünkre kihatással lehet, azaz hogy a gyász ténylegesen megöregíthet bennünket.

Valóban megöregíthet bennünket a gyász

Egy hozzánk közel álló személy, például családtag elvesztése felgyorsíthatja az öregedést – sugallják a Columbia Egyetem új kutatásának eredményei. Azoknál a kutatási alanyoknál ugyanis, akik elvesztették szülőjüket, partnerüket, testvérüket vagy gyermeküket, az idősebb biológiai életkor jeleit észlelték a tudósok – azokhoz képest, akik nem éltek át ilyen jellegű veszteségeket. A tanulmányt a JAMA Network Open című folyóiratban tették közzé.

oregedes-gyasz-szerettunk-elvesztese

Fotó: Getty Images

A biológiai öregedés a sejtek, szövetek és szervek működésének fokozatos romlása, ami a krónikus betegségek nagyobb kockázatához vezethet. A tudósok az öregedésnek ezt a típusát az epigenetikus órának nevezett módszerrel, DNS-markerek segítségével mérik. „Csak kevés tanulmány vizsgálta eddig, hogy egy szerettünk elvesztése az életünk különböző szakaszaiban hogyan befolyásolja ezeket a DNS-markereket” – magyarázta Allison Aiello, a tanulmány vezető szerzője.

A kutatók egy olyan, 1994-ben indult felmérés adataiból dolgoztak, ami a résztvevők életének alakulását tinédzserkoruktól egészen felnőttkorukig követte. A vizsgálat a gyermekkorban vagy serdülőkorban (18 éves korig) és felnőttkorban (19–43 éves korig) átélt veszteségeket vizsgálta. Valamint az ebben az időszakban tapasztalt veszteségek számát is. Emellett a biológiai öregedési adatokat a vér DNS-metilációja alapján értékelték.

Több és mélyebb fájdalom = gyorsabb öregedés

Azt találták, hogy a két vagy még több veszteséget átélt személyek biológiai életkora több szempontból magasabb volt azokénál, akiknek nem halt meg közeli hozzátartozója. De azoknak a teste, akik két vagy több veszteséget is átéltek életük során, öregebbnek mutatkozott azokénál is, akik „csak” egy szerettüket vesztették el. Mondhatni, minél több veszteség érte az adott alanyt, annál idősebbnek mutatták a markerek.

Ezt illetően azonban már korábban is születtek bizonyítékok. „A szeretteink elvesztése és az egész életen át tartó egészségi problémák közötti kapcsolat jól ismert – magyarázta Aiello. – Az élet bizonyos szakaszai azonban jelentősebb kockázatot rejthetnek ilyen szempontból, illetve a veszteségek halmozódása is jelentős tényezőnek tűnik”. Hozzátette: bár a veszteség bármely életkorban hosszú távú egészségi hatásokkal járhat, a hatások súlyosabbak lehetnek a kulcsfontosságú fejlődési időszakokban, például a gyermekkorban vagy a korai felnőttkorban.

Kérjünk segítséget!

„Még mindig nem értjük teljesen, pontosan hogyan is vezet a veszteség rosszabb egészségi állapothoz, de a biológiai öregedésnek fontos szerepe lehet ebben, ahogyan azt a tanulmányunk is sugallja – mondta Aiello. – Azok számára, akik veszteséget élnek át, alapvető fontosságú a megküzdéshez és a trauma kezeléséhez szükséges erőforrások biztosítása.”

Egy szülő vagy egy testvér elvesztése bármikor, de az élet korai szakaszában kifejezetten traumatikus lehet. Ez gyakran vezethet mentális és kognitív problémákhoz, a szívbetegségek magasabb kockázatához és a korábbi halálozás nagyobb esélyéhez. Egy közeli családtag elvesztése bármely életkorban egészségi kockázatot rejt, az ismételt veszteségek pedig növelhetik a demencia kockázatát is. Figyelem! A hatások jóval a tragédia megtörténte után is fennállhatnak, illetve előfordulhat, hogy a tünetek csak jóval később jelentkeznek.

Amennyiben úgy érzed, elakadtál a gyászoddal és személyre szabott segítségre lenne szükséged, tárcsázd az alábbi, ingyenesen hívható telefonszámok egyikét!

Kiemelt kép: Getty Images