szamárköhögés

Járványszerűen terjed a szamárköhögés, így védheted meg ellene a családod

Egyre emelkedik a szamárköhögéses megbetegedések száma Magyarországon és több más országban is. Mutatjuk, kik a legveszélyeztetettebbek, és mit lehet tenni a megelőzésért.

A szamárköhögés bakteriális fertőzéssel járó betegség, ami cseppfertőzéssel terjed. A kialakuló betegség antibiotikummal kezelhető, azaz egyáltalán nem vagyunk tehetetlenek vele szemben. A kezdeti tünetek a megfázáséhoz hasonlítanak, ám utána hetekig tartó, súlyos köhögésrohamok maradnak fenn, amelynek során a kimerült beteg zihál, furcsán veszi a levegőt, a belégzés hangja pedig hasonlít a szamárbőgéshez. Innen is ered a kór neve.

A köhögés rendkívüli módon kifárasztja a beteget, mert az inger olyan erős, hogy hányás vagy akár bordatörés is előfordulhat közben. A köhögés akár hónapokig fennállhat, egyes helyeken hosszú lefolyása miatt a szamárköhögést 100 napos betegségnek is nevezik. A legveszélyeztetettebbek a csecsemők, számukra a fertőzés a légzéskimaradások miatt sajnos olykor halállal végződik.

A szamárköhögés ellen már létezik oltás

Az első szamárköhögés-járványt az 1500-as években írták le, innen még négyszáz évet kellett várni, mire felfedezték, hogy a kórt a Bordetella pertussis nevű baktérium okozza. Az 1940-es évektől kezdve gyártanak ellene védőoltást, hazánkban 1954 óta kötelező beadatni. Az oltássorozatot 6-8 hetes csecsemőknél kezdik el,

majd több ismétlő vakcina következik különböző életkorokban.

Csakhogy az oltás nem nyújt száz százalékos védelmet a betegséggel szemben, ahogyan az sem, ha valaki már átesett a fertőzésen. Rendszeresen újra kell immunizálni a szervezetet, mert a baktérium mutálódik és azon van, hogy megőrizze a fertőzőképességét az oltások ellenére is. A legnagyobb veszélyben az idősek, az immunhiányos betegek és a kisbabák vannak.

szamárköhögés

A szamárköhögéstől csak a védőoltás óv meg (Kép: Getty Images)

3–6 évig tartó védettség

A megfelelő korban beadott védőoltás 3–6 évre nyújt védelmet. Azért kezdik korán, 6–8 hetes korban az immunizálást, mert a csecsemők a legveszélyeztetettebbek mindannyiunk közül. Valódi védelmet három oltás után remélhetünk, azaz egyéves kor után. Az utolsó, szamárköhögés elleni oltást 11 évesen kapják a gyerekek. Késő kamasz- vagy felnőtt korra ezek hatása is elhalványulhat.

Gyakori, hogy az immunvédelem még van olyan erős, hogy az illető nem mutat tüneteket, viszont hordozhatja és átadhatja a kórokozót másoknak, például nem oltott csecsemőknek.

Ezért aggódnak most olyan sokan, mivel Ausztriában, Dániában, Norvégiában már 2023-ben emelkedni kezdett a szamárköhögéses esetek száma, ez pedig idén Magyarországra is elért. Az idei évben több, mint 150 gyanús esetet jegyeztek le (mára minden vármegyében volt szamárköhögés gyanús esetet, így mára járványszerűen terjed), két kisbaba pedig életét is vesztette miatta.

Mi lesz a kisbabákkal?

A tünetmentes hordozás miatt az oltatlan kisbabák nagy veszélynek lehetnek kitéve. Ha az orvosok tudják, hogy a betegséggel érintkezhetett a csecsemő, megelőző jelleggel adhatnak antibiotikumot, ez általában segít megelőzni a súlyos tünetek kialakulását. Csakhogy milyen alapon gyanakodjunk arra, hogy bárki a baba közelében megfertőződhetett? A betegséget csak speciális, a garatból vett minta laboratóriumi elemzése után lehet kimutatni.

Két módja van az újszülött védelmének: először is korlátozzuk a látogatók számát,

ne engedjünk boldog-boldogtalant a gyerek közelébe, kerüljük a vendégségeket, a tömegközlekedést, a zsúfolt helyeket. A másik mód a védőoltás alkalmazása, ismétlése: késő kamaszkorban már lehet ismételni a szamárköhögés elleni vakcinát, nem is beszélve a felnőttekről. A háziorvostól kapott recept kiváltása után szerezhetünk oltóanyagot, amit aztán az orvos ad be megfelelő körülmények között.

Az anyák oltása elsődleges fontosságú

A babát váró vagy kisgyerekes családok mindenképpen érdeklődjenek az oltásról az orvosuknál. A legkisebbeket pedig más módon is védhetjük: a terhes anyáknak adott védőoltás megelőzheti a szamárköhögés kialakulását az újszülöttekben, hiszen édesanyjuk szervezetén keresztül ők is immunizálódnak. Így kevésbé kell aggódnunk a kicsiért abban az időszakban,

amikor a sorozatos oltások még nem alakították ki az erős immunvédelmet a betegséggel szemben.

A legnagyobb kockázatot az egy év alatti kisgyerekek viselik, ha túl is esnek a betegségen, a szövődmények súlyosak lehetnek. A helyzetet nehezíti, hogy sok patikában hiánycikké vált a szamárköhögés elleni oltóanyag, ezért a a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ többletmennyiséget kért a gyártóktól.

A szamárköhögés nem az egyetlen betegség, amit védőoltásokkal vissza lehet szorítani, mégsem kap elég baba megfelelő védelmet. Olvass tovább!

Kiemelt kép: Getty Images