Te eszel ultrafeldolgozott élelmiszereket? Ha határozottan rávágtad, hogy nem, lehet, hogy érdemes alaposabban megnézned, mi szerepel az élelmiszerek címkéin.
Az ultrafeldolgozott ételek olyan élelmiszerek, amelyek az előállításuk során több feldolgozási folyamaton mennek keresztül. Ezek során a gyártók a legkülönfélébb állományjavítókat, édesítőszereket, tartósítószereket és színezékeket adják hozzájuk – annak érdekében, hogy hosszabban eltarthatók legyenek, jobban nézzenek ki vagy akár ízesebbnek is érezzük őket. Egy nemrégiben publikált kutatási eredmény ismét megerősítette, mennyire egészségtelenek ezek az ételek.
Több mint 30-féle egészségi problémával hozhatók közvetlenül összefüggésbe, és olyan komoly kórok kialakulásban játszhatnak szerepet, mint a rák vagy éppen a 2-es típusú cukorbetegség.
Mindemellett pedig mentális problémák kialakulásában is ludasak lehetnek, mind a gyerekek, mint a felnőtt fogyasztók körében.
10 meglepő ultrafeldolgozott étel
Vannak olyan ételek, amikről az ember maga is sejti, hogy ezek közé az ultrafeldolgozott „csodák” közé tartoznak. A tipikusan egészségtelennek tartott chipsek, kekszek, lehetetlen színű cukorkák mellett azonban egyre több olyan termék is van, amelyeket egészséges élelmiszerként tartunk számon – amiket így is marketingelnek –, viszont amik a valóságban szintén a túlbabrált élelmiszerek közé tartoznak.
Lássuk, melyek azok az élelmiszerek, amelyek sajnos semmivel sem jobbak a Deákné vásznánál!
1. Kockakenyér
A szupermarketekben kapható legtöbb, előre szeletelt és csomagolt kenyér módosított keményítőket és különféle adalékanyagokat, például emulgeálószereket és tartósítószereket tartalmaz. Ha nem akarod a kényelem oltárán egészségedet is feláldozni (és már persze, ha megteheted), inkább válassz kovászos kenyeret a sarki pékségből! Bár magasabb áron adják, ez adalékok nélkül áll el sokáig, jobban emészthető és sokkal-sokkal egészségesebb.
2. Húskészítmények
A bacon, kolbász, a sonka és a szalámi baromi finomak, de sajnos tele lehetnek emulgeálószerekkel, sűrítőanyagokkal, módosított keményítőkkel, hozzáadott rostokkal, sőt, színezékekkel és ízesítőkkel is. Emellett jellemzően extrém magas a sótartalmuk is, így, ha teheted, inkább kerüld ezeket a készítményeket! Tudtad, hogy nem ultrafeldolgozott csirkemellsonkát otthon is készíthetsz?
3. Vegán hús
A vegán „műhúsok”, hamburgerpogácsák, kolbászok és bacon, lehet, hogy zöld csomagolásban kerülnek a boltok polcaira, és emiatt kifejezetten egészségesnek tűnnek, de jó, ha tudod, hogy ezek szintén erősen feldolgozottak, és gyakran tartalmaznak mindenféle állományjavító szert is. Keresd helyettük az olyan, teljes értékű, vegán fehérjeforrásokat, mint például a gombák vagy a babfélék!
4. Növényi tejek
Sok növényi tej és vegán sajttermék ultrafeldolgozott, hiszen emulgeálószereket, stabilizátorokat és ízesítőket tartalmaz. Esetükben érdemes a csomagolást átböngészni, és olyat keresni, amiben a lehető legkevesebb összetevő van. Ja, és nem tilos kísérletezni otthoni előállításukkal sem!
5. Reggelizőpelyhek
Sok gabonapehely és reggeli ital tartalmaz hozzáadott színezéket, tartósítószert, ultrafeldolgozott fehérjét, ráadásul a legtöbbnek a cukortartalma is az egekben van. Nem jó ilyesmivel indítani a napot!
6. Fehérjeszeletek
A fehérjeszeletek ma már alapnak számítanak sok egészségtudatos nassoló számára, de nem árt tudni, hogy nemcsak édesítőszerekkel vannak teli, de mindenféle állományjavítóval és emulgeálószerrel is – annak érdekében, hogy valami fogyaszthatót farigcsáljanak belőlük. Inkább egy kis cottage cheese kevés mézzel, ha minket kérdezel!
7. Készételek
A készételek szinte minden esetben tele vannak adalékanyagokkal (ne aggódj, amikor nem így van, arra öles betűkkel hívja fel a figyelmed a gyártó), mert ezek akadályozzak meg a romlást és az állagvesztést. Minél hosszabb az összetevők listája, annál valószínűbb, hogy az étel ultrafeldolgozott, és annál biztosabb, hogy érdemes elkerülni. Ha teheted, hetente legalább 1-2 alkalommal főzz magadra!
8. Joghurtok
Az ízesített joghurtok jóval több adalékanyagot tartalmaznak, mint a natúr verziók, és ha kicsivel jobban megnézed a csomagolásukat, megdöbbensz, egyikben-másikban mennyire kevés gyümölcs van. Ellenőrizd az összetevők listáját, és kutass szemeddel sűrítőanyagok, édesítőszerek vagy ízesítők, esetleg a jó öreg guar- vagy xanatángumi után! Ha ezeket látod, inkább tedd vissza a polcra az ízesített verziót, és barkácsolj magadnak natúr joghurtból és gyümölcsből igazán egészséges nassot!
9. Tésztaszószok
Az üveges szószok nagyon praktikus kényelmi termékek tudnak lenni, de érdemes résen lenni velük, mert gyakran tartalmaznak sűrítőanyagokat, ízfokozókat és színezékeket is. Ha szószból szeretnél főzni, nézd át az összetevők listáját, és keresd azt a verziót, ami a legkevesebb alapanyagból készült! Annyit azért már most is elárulhatunk, hogy az üveges nyolckincs-mártás biztosan feldogozottabb, mint egy egyszerű bazsalikomos tésztaszósz…
10. Babaételek
Az ember a legjobbat szeretné adni a gyerekének, babakorban pedig különösen fontos a minél egészségesebb táplálkozás. Ezért is nagyon rossz hír, hogy néhány babaétel ultrafeldolgozott lehet. Különösen gyakori az ilyesmi a csecsemőknek szánt gabonapelyheknél, kekszeknél és babapiskótáknál. Ne vegyél ilyesmit – már csak azért se, mert csecsemőkorban az ezekben lévő rengeteg cukorra sincs semmi szükség!
A mai világban nem is olyan könnyű egészségesen táplálkozni, mint hinnénk. Noha a boltok polcai roskadoznak a legcsábosabb finomságoktól, valódi ételből egyre kevesebb van. Ha szeretnéd megőrizni az egészséged, a legjobb, ha amikor csak tudsz, magad készíted el az ételeidet. Így sem úszod meg az összes adalékanyagot, de jelentősen csökkenteni tudod az ultrafeldolgozott ételek okozta károkat.
Tudtad? Sok olyan ultrafeldolgozott étel kapható, amit kifejezetten gyerekeknek szánnak…
Kiemelt kép: Getty Images