- Önkárosító életmódunk nagyban hozzájárul, hogy egyre gyakoribbak manapság a bélbetegségek.
- A colitis ulcerosára bár nincs konkrét gyógymód, a korai tünetek felismerésével még időben kezelhető.
- A kezeletlen fekélyes vastagbélgyulladás súlyos szövődményekhez vezethet: ekkor forduljunk orvoshoz.
Nem véletlen, hogy egyre többször hallunk a bélrendszer súlyos betegségeiről, mivel az olyan elterjedt problémák, mint a gyulladásos bélbetegségek és a bélrák modern életmódunk tényezőire vezethetők vissza. Felgyorsult mindennapjaink megannyi rizikófaktort hordoznak magukban, így például az étrendünk, a magas zsírtartalmú, feldolgozott élelmiszerek is hozzájárulnak a bélflóra egyensúlyának felborulásához, és vele együtt a különféle gyulladások kialakulásához.
Mindehhez hozzájönnek még cseppet sem egészséges életmódbeli körülményeink, a túlzott stressz, az ülőmunka, de a mozgáshiány, a genetika és a környezeti hatások ugyancsak szerepet játszanak abban, hogy egyre nő manapság a bélbetegségek száma. Ugyanakkor hála a modern diagnosztikai módszereknek, a megelőzés mellett – ami leginkább csak rajtunk múlik – már a korai felismerés is a segítségünket szolgálja, így mielőbb elejét vehetjük a súlyosbodó tüneteknek.
De mi is az a colitis ulcerosa?
A fekélyes vastagbélgyulladás, vagy orvosi nevén colitis ulcerosa valójában egy krónikus gyulladásos bélbetegség, ami sajnos leggyakrabban tinédzsereknél és felnőtteknél fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. Ez a rendellenesség irritációt okoz a vastagbélben és a végbélben, utóbbiban a végbélnyíláshoz közelebb eső szakaszon, ahol fekélyek és sebek is kialakulhatnak. A colitis ulcerosára egyelőre nem létezik konkrét gyógymód,
az étrend, az életmódbeli változtatások és a gyógyszeres kezelés együttesen segíthetnek enyhíteni a tüneteket,
kordában tartani a betegséget. Mivel egyénileg változóak a panaszok – van, akinél éveken át szünetel, míg másoknál gyakori a fellángolás –, a legtöbbet mi magunk tehetjük azért, hogy visszaszorítsuk a problémát, de szerencsére a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegek többsége csupán enyhe tüneteket tapasztal élete során. Lássuk, melyek lehetnek a legjellemzőbbek.
Ez a fekélyes vastagbélgyulladás 5 tipikus tünete
1. Hasmenés
Az egyik legszembetűnőbb tünet a gyakori hasmenés. Mivel a colitis ulcerosa gyulladást és sebesedést okoz a vastagbélben, a széklettel együtt rendszerint vér és genny is távozik a szervezetből. A tartósan jelentkező hasmenés ráadásul kiszáradáshoz is vezethet, ezért nagyon fontos, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot és naponta legalább 2-3 liter vizet fogyasszunk.
2. Görcsös hasi fájdalom
A fájdalom mértékéből és helyzetéből egyaránt következtethetünk, fennáll- e fekélyes vastagbélgyulladás veszélye. A görcsös, hasi fájdalom, mely jellemzően a bal alsó régióban, hullámokban jelentkezik – melyek egybeesnek a székletürítéssel – krónikus vastagbélgyulladásra utal, ami súlyos esetekben akár hasi puffadással is együtt járhat.
Különös tünet figyelmeztethet a vastagbélrákra.
3. Véres széklet
Fentebb már röviden említettük, de külön is érdemes kiemelni, ugyanis a véres széklet az egyik legmarkánsabb tünet, ami abból eredően jelentkezik, hogy a gyulladt bélfal sejtjei sérülnek, az így kialakult fekélyek pedig vérzést okoznak. A vér keveredhet konkrétan a széklettel, vagy kiülhet a tetejére, sőt, végbélvérzés két székletürítés között is jelentkezhet.
4. Kimerültség
A fáradtság, a látszólag ok nélküli, súlyos levertség a fekélyes vastagbélgyulladás gyakori, ám jellemzően figyelmen kívül hagyott tünete. Tekintve, hogy a szervezet minden energiáját a gyulladás leküzdésére fordítja, miközben a gyakori székletürítés miatt jelentős mennyiségű tápanyagot is veszít, nem meglepő, hogy a betegség krónikus kimerültséggel párosul.
5. Súlyvesztés
A nem tervezett fogyás szintén árulkodó tünet lehet, mely gyakran étvágytalansággal együtt jelentkezik, hiszen a bélrendszer a gyulladás miatt nem képes annyi tápanyagot felvenni, amennyire a szervezetnek szüksége volna. A tápanyagfelvétel mellett a túlzott székletürítés is fokozza az akaratlan súlyvesztést.
Ekkor forduljunk orvoshoz
Az itt felsorolt panaszokon túl a fekélyes vastagbélgyulladás előrehaladott állapotban már szisztémás tüneteket is produkál. Láz, ízületi fájdalmak, bőrkiütések jelentkezhetnek, ha pedig nem kezelik időben a betegséget, még súlyosabbak lehetnek a következmények.
A vastagbél hosszan tartó gyulladásos állapota idővel vastagbélrákot okozhat, de perforáció (amikor a a vastagbél falán lyuk vagy szakadás keletkezik), súlyos kiszáradás, májbetegség, mélyvénás trombózis, szemgyulladás és csontritkulás is lehet egy kezeletlen colitis ulcerosa szövődménye.
Mivel ezek súlyos, esetenként életveszélyes szövődmények, nem javasolt a sürgősségi ellátásig várni a betegség kezelésével, hanem amint lehet – már az enyhe panaszok jelentkezésekor – forduljunk gasztroenterológus szakemberhez.
Vastagbélrák: már kevés változtatással is megelőzhető.
Kiemelt kép: Getty Images