korral változó menstruáció

Hormonális hullámvasúton – Így változik a ciklus a korral

Gyerekkorban olyan misztikusnak tűnik, és kiskamaszon alig várjuk, hogy megérkezzen az első menstruáció, majd rádöbbennünk, hogy a havi ciklus nem mindig könnyű, sőt, olyan, mint a legmeredekebb hullámvasút. Nézzük, hogyan és miért változik korral a menstruáció.
  • Az első menstruációt ma már átlagosan 11 éves korban tapasztalják meg a kislányok.
  • A 30-as éveinkben a legjobb menstruálni, 40 felett azonban sűrűsödnek a ciklusok.
  • 55 éves korra a nők 90 százaléka már átesik a menopauzán vagy erős klimaxos tünetekkel küzd.

Teljesen másképp működik egy kamasz teste, máshogy egy érett nőé és megint másképp reagál a nemi hormonokra egy 50 feletti nő szervezete. Megváltozik a menstruációs vér, hullámokban jöhet fájdalom, izzadás, hányinger vagy más kellemetlenség, amire még tapasztalt nőként sem vagyunk mindig felkészülve.

Amilyen csodálatosnak tartjuk a testünk működését, olyan nehéz megbocsátani olykor ezeket a görcsöket és egyéb tüneteket, amit a ciklus alatt tapasztalunk. Most azt vettük sorra, a tinédzserkortól a menopauzáig hogyan változik a menstruációs ciklusunk.

Menstruáció tinikorban

Főleg ez jellemzi: rendszertelen, fájdalmas, ciklus

A fiatal lányok nem ovulálnak még rendszeresen, így ciklusuk is szabálytalan. Akár három évig is eltarthat, míg kialakul, milyen hosszú a ciklusuk, hány napig menstruálnak, és milyen erős a vérzésük. Ebben az időszakban nem különösebben aggasztó, ha kimarad egy-egy hónap, de az sem, ha két ciklus közben is pecsételő vérzés jelentkezik.

Az extrém hormonváltozás, amin átesnek, nemcsak a testet, de a lelket is megviseli,

ezért van az, hogy a tinik gyakran kibírhatatlanok, hisztisek és elviselhetetlenül lusták.
Leggyakoribb gond ebben a korban a fájdalmas menstruáció. Mivel a fiatal lányok méhe kicsi és fejletlen az első menstruáció időpontjában, a méhszájuk pedig teljesen zárt, erőteljes, vajúdáshoz hasonló méhösszehúzódásokra van szükség, hogy kiürülhessen belőle a vér.

Menstruáció 20 évesen

Főleg ez jellemzi: beállt a rendszer, de még könnyen felborul az egyensúly

A húszas évekre egyenletesebbé válik a hormonszint, és a menstruáció is rendszeres lesz. Ugyanakkor sok olyan tényező van, ami ebben a korban is könnyen felboríthatja az épp csak megszerzett egyensúlyt.
A legjelentősebb változás, ami ebben a korban a menstruációt is érinti, a hormonális fogamzásgátlás bevezetése.

Miért tabu még mindig a menstruáció?

A nők többsége ebben az életkorban alakítja ki az első komolyabb kapcsolatát, amelyben rendszeres szexuális életet él, és felmerül a nem kívánt terhesség megelőzése. A nők döntő többsége a tablettát választja – és ez jó döntés, hiszen a modern gyógyszerek már csak minimális hormonmennyiséget tartalmaznak.

Mégis, a gyógyszer kis mennyiségű hormontartalma is alaposan megváltoztathatja a ciklust.

Van, akinél erősebbé válik a havivérzés, másoknál szinte teljesen eltűnik. De a legnagyobb változás talán, hogy beáll egy mesterséges rendszer: a 28 napos ciklus.

Van, akinek a teste könnyebben alkalmazkodik a változáshoz – másoknál előfordulhatnak kisebb-nagyobb mellékhatások (vérzészavarok, fájdalom, a szexuális vágy csökkenése). Ezekről érdemes beszámolni az orvosnak, hiszen sokféle gyógyszer létezik, így van lehetőség némi személyre szabásra.

Leggyakoribb gond ebben a korban: ebben a korban főleg azért keresik fel a nők a nőgyógyászukat, mert kimarad a menstruációjuk. Amennyiben nem terhesek, ennek általában a stressz és a túlzásba vitt sport, diéta az oka. Ha egy-egy ciklus kimarad, akkor még nincs ok aggodalomra.

Nyugalommal, pihenéssel, megfelelő étrenddel általában maguktól is rendeződnek a dolgok.

De ha egymás után három hónapig nem történik semmi, akkor mindenképp orvossal kell konzultálni, mert ilyenkor komolyabb hormonzavar állhat a háttérben, és annak hosszú távú egészségügyi következménye is lehet.

korral változó menstruáció

Nagyjából 30-40 évig menstruálunk, természetes, hogy a korral változik a ciklus (Fotó: Getty Images)

Menstruáció 30 évesen

Főleg ez jellemzi: pontos, olajozott rendszer

A harmincas nőknek általában nincs sok gondjuk a menstruációjukkal: megbízhatóan, óraműszerűen működik, és kevés gondot okoz. Előfordulhat persze, hogy hirtelen erősebbé, fájdalmasabbá válik a vérzés, de az esetek többségében csak jóindulatú méhdaganatok (polip, fibróma) okoznak riadalmat. Ezek nem veszélyes elváltozások, és viszonylag könnyen gyógyíthatók, ezért nem érdemes halogatni a kezelésüket.

Egy új kutatásban azt vizsgálták, hogyan hat a menstruáció az agyunkra.

Ekkorra tehető a magyar nők többségének az életében a gyerekszülés időszaka is. A terhességgel, szüléssel, szoptatással járó hormonváltozások gyakran felborítják a menstruációs ciklust, és a szülés után hónapokba is telhet, míg újra visszatér a havivérzés.

Kellemes meglepetés lehet, hogy a szülés után a menstruációs görcsök szinte teljesen megszűnnek,

mert a baba kilazította a méhszájat, így a vér könnyebben távozik, és gyakran a vérzés mennyisége is csökken.

Leggyakoribb gond ebben a korban: az endometriózis. A méh nyálkahártyája ilyenkor a méhen kívülre kerül. Ez gyulladást, hegesedést, letapadást okoz, és ha a petefészek is érintett, és elzáródott, akkor szinte lehetetlenné válik a teherbe esés. Mivel a betegség legfőbb tünete a fájdalmas menstruáció, érdemes megkeresni az okot, ha ilyesmit tapasztal valaki.

Menstruáció 40 évesen

Főleg ez jellemzi: apró, teljesen normális változások szinte hónapról hónapra

A menupauza szóval érdemes megbarátkozni, mert bár ilyenkor mindenki azt gondolja, hogy fiatal még hozzá, a hormonrendszer már jó tíz évvel korábban elkezd felkészülni a kapuzárásra. Míg a harmincas években a hormonok stabilan, folyamatosan termelődnek, a negyvenesek szervezetében egyre kevesebb van belőlük.

Gyakori tünet, hogy a menstruáció rendszertelenné válik, ennek oka, hogy az alacsonyabbá váló hormonszint miatt elmarad a peteérés. Nem ritka, hogy a következő hónapban a hormonszint felugrik, így akkor két pete is megérik, és a vérzés is jóval erősebbé válik.

Újra visszatérhetnek a görcsök, a premenstruációs tünetek is felerősödnek,

és a hormonszint változása miatt egyre rövidebbé válik a ciklus. Tehát egy negyvenes nő sokkal gyakrabban menstruál, mint a megelőző években, és ezek a menstruációs vérzések jóval erősebbek lehetnek.

Leggyakoribb gond ebben a korban: A rendszeres szűrővizsgálatok egyre fontosabbá válnak, mert negyvenéves kor fölött a daganatok kialakulásának esélye is nő. Bár a méhdaganat előfordulása ritka, a jóindulatú elváltozások is okozhatnak ijesztő tüneteket. Mivel a méh betegségeinek az első jele általában a hirtelen jelentkező, extra erős vérzés és a szexuális együttlét közben jelentkező fájdalom, ha ilyesmit tapasztal valaki, érdemes felkeresnie az orvost.

Menstruáció 50 évesen

Főleg ez jellemzi: ritkább lehet, de örüljünk neki, amíg megvan

Az ötvenéves nők többségének már nincs gondja a menstruációjával. 55 éves korra a nők 90 százaléka már átesett a menopauzán. Egy-két ciklus kimaradása után még nem érdemes kidobni az összes megmaradt tampont és betétet, mert simán előfordulhat, hogy akár fél év múlva is visszatér a piros vendég.

Peteéréssel együtt térhet vissza a menstruáció, tehát érdemes gondolni a fogamzásgátlásra is.

Ne feledjük, a világ legidősebb anyukája, aki természetes módon esett teherbe, 56 évesen adott életet a gyerekének. Vagyis akkor hagyhatjuk abba a védekezést végleg, ha már egy éve nem menstruáltunk.

Mivel a vérzés hirtelen visszatérése daganatot is jelenthet, érdemes felkeresni vele a nőgyógyászt, de ha a szokásos premenstruációs szindrómával együtt érkezik (ingerlékenység, görcsök), akkor valószínűbb, hogy csak a normális havibaj jött vissza egy váratlan látogatásra.
Leggyakoribb gond ebben a korban: A női nemi hormonok többféle betegség ellen védik a nőket. A menopauza idején fokozódik az érrendszeri betegségek, a csontritkulás és a gyulladásos betegségek kockázata.

6 dolog, amivel még időben felkészítheted a tested a menopauzára.

A legtöbb nő azonban nem ezért szeretne hormonpótló kezelést kapni, hanem mert nagyon megviselik a változókori tünetek. Az utóbbi években sok új, biztonságos gyógyszer lett elérhető, érdemes megbeszélni az orvossal a kezelési lehetőségeket.

Természetes módszerekkel a fájdalom ellen

A menstruáció valakinek egész életében könnyű, és vannak nők, akik egész életükben küzdenek a havi rosszulléttel, fájdalommal. Ezekkel a természetes módszerekkel könnyebbé teheted a nehéz napokat!

  • D-vitamin: természetes módon csökkenti a gyulladásokat a testben, ezért nyáron általában enyhülnek a tünetek.
  • Könnyű testedzés: fájós hassal elképzelhetetlennek tűnhet, de a fizikai aktivitás serkenti a vérkeringést és csökkenti a görcsöket (ideális a jóga, a séta és a nyújtás).
  • Hő: a forró fürdő és a meleg palack segíti az izmok ellazítását.
  • Orgazmus: örömhormonokat szabadít fel a testben, amelyek természetes fájdalomcsillapítóként működnek.

És ne felejtsd, ahogy valami rendelleneset tapasztalsz (furcsa vérzés, érzés) a menstruációddal kapcsolatban, akkor mindenképp menj a panaszokkal nőgyógyászhoz!

Úgy érzed, nem normális a ciklusod? 6 eset, amikor kifejezetten bajt jelet a menstruációs görcs.

Kiemelt kép: Getty Images