- Ha a bőrünkkel valami baj van, azt a legtöbben kifejezetten nehezen viseljük.
- Nyáron könnyen kialakulhat melegkiütés az embernél, viszont ilyenkor – épp a hőség miatt – nehezebb feladat az öltözködés segítségével elfedni az esetleges bőrproblémákat.
- Megosztjuk legjobb tippjeinket melegkiütés kezelésére.
Manapság a szépségápolásban semmi sem fontosabb a bőr állapotánál. Csak úgy roskadoznak a polcok a legkülönfélébb, problémamentes, pattanásmentes, foltmentes, ráncmentes, mindenmentes eredményt ígérő kenceficéktől. Nyilván van némi tudományosan is megmagyarázható alapja korunk szépségideáljának.
A bőrünk ugyanis nemcsak véd minket a környezeti hatásoktól – ahogyan az iskolában megtanultuk: egyszerre összeköt a külvilággal és el is választ tőle –,
hanem fontos jelzéseket is küld felénk arról, ha valami éppen nincs rendben odabent vagy odakint. Érthető tehát, hogy mind makulátlan bőrre – vagy mélyebb értelemben véve makulátlan egészségre – vágyunk. És, ha éppen valami miatt nem is tökéletes épp a bőrünk állapota, igyekszünk legalább a külvilág felé annak a látszatát kelteni, hogy bizony minden rendben van.
Ezért is bosszanthatnak minket olyan nagyon a különböző bőrproblémák. Pláne, ha nyáron ütik fel a fejüket, hiszen ilyenkor, a hőség miatt, még azt a kegyelmet sem kapjuk meg a sorstól, hogy vastag garbó alá rejtsük a kis pöttyöket és foltokat. Az egyik leggyakoribb nyári bőrprobléma például a melegkiütés.
Melegkiütés tünetei
A babák érzékeny bőre kifejezetten kitett mindenféle bőrbajnak, így melegkiütés is könnyebben alakulhat ki náluk. De ez korántsem azt jelenti, hogy a felnőttek csoportját megkíméli az élet ettől a problémától. Melegkiütés – vagy szaknyelven miliaria, gyulladásos esetben miliaria rubra – esetén az történik, hogy a verejtékmirigyeinkben elszaporodnak, felgyűlnek a baktériumok. A mirigyek ugyanis a melegben többet dolgoznak, emiatt eltömődnek, a meleg, nedves környezet pedig kifejezetten kedvez a baktériumoknak a szaporodásban.
Baktériumok okozzák tehát a hólyagosodást.
Nem gyulladásos esetben a háton, a vállon, a mellkason és a hónaljban alakulhatnak ki apró, folyadékkal telt hólyagok, melyek nem viszketnek és nem is pirosak. Ha nem piszkáljuk őket, általában hamar elmúlnak – feltéve, hogy hagyjuk szellőzni a bőrünket. Gyulladásos esetben azonban már „mérgesebb”, viszkető, duzzadt és vörös pattanásokat is tapasztalhatunk. A nagy gond a melegkiütéssel az, hogy könnyedén ördögi körbe keveri az embert.
Amennyiben ugyanis ruhával elfednénk a kiütéseket, a helyzet csak még rosszabbá válhat.
A melegkiütés tehát valahol bátorságra is nevel és megtanít felvállalni tökéletlenségünket a világ szeme előtt – de még mielőtt teljesen filozofikussá válna ez a cikk, kanyarodjunk vissza a bőrápoláshoz!
Melegkiütés kezelése
Fontos először is megbizonyosodni afelől, hogy a tüneteinket nem valami más okozza. Bőrkiütés igen sok mindentől kialakulhat – például csípés, ételallergia, vagy épp betegség is állhat a hátterében. De érdemes tudni a különbséget melegkiütés és napallergia között is. Utóbbi esetén a pici pöttyök helyett nagy, összefüggő, égően viszkető foltok jelennek meg a bőrön. (Ha elbizonytalanodtunk, kérjük inkább a háziorvos segítségét a probléma diagnosztizálásában!)
És hogy mit tehetünk melegkiütés ellen? Először is, ahogyan írtuk: öltözködjünk okosan! Ha – szó szerint – leplezni akarjuk a melegkiütés okozta pöttyöket, minden bizonnyal csak rontunk a helyzeten. Vegyünk egy nagy levegőt, és bújjunk ki a szorosan ránk tapadó felsőkből és ruhákból!
Válasszunk szellős, könnyű öltözéket!
Amennyiben nem múlik el pusztán ennyitől egy-két napon belül a melegkiütés, ne essünk kétségbe, de azért inkább beszéljünk a háziorvosunkkal. Ő tud ugyanis olyan készítményt felírni nekünk, aminek használatával már biztosan megszabadulunk a melegkiütéstől. Ez lehet rázókeverék, krém, vagy akár antibiotikumos kenőcs is. Amire pedig nincsen vény: türelem és megértés! A testünkkel és az időjárással szemben is.
Nem csak a melegkiütés okozhat gondot: Ezeket a bőrápolási bakikat kerüld el!
Kiemelt kép: Getty Images