- Sokan rosszul lesznek egy-egy keményebb edzés közben: megszédülnek, hányingerük lesz, vagy elsötétül a világ.
- Ha mindig rosszul vagy edzés közben, előbb-utóbb el fog menni a kedved a rendszeres sportolástól.
- Találd meg, mi okozhatja a rosszullétet, és akkor könnyebb lesz elkerülni. Az energiaraktárakat mindig fel kell tölteni és a légzéstechnika is fontos.
Van az az elgyengülés, ami tipikusan sportolás közben csap le ránk. Az egyik pillanatban minden oké, erőnk teljében futunk, csináljuk a fekvőtámaszt vagy a legkitekertebb jógagyakorlatot, majd a másikban jön a szédülés. Melegben még gyakoribbak lehetnek ezek a hirtelen érkező rosszullétek, úgyhogy most fokozottan figyelnünk kell. Ha te sem szeretnél a rosszullét miatt lemondani a sportolásról, vagy megsérülni egy nehéz súly alatt a teremben, akkor edzés előtt és alatt figyelj jobban a tested jelzéseire!
Sok tényezőtől függ, hogy miért szédülsz meg edzés közben, de általánosságban elmondható, hogy a pulzushoz, vérnyomáshoz és a vércukor-szinthez van köze. A keringési problémát és az energiacsökkenést könnyen kiküszöbölhetjük, persze ha nem szervi oka van a rosszullétnek.
Előfordulhat, hogy anyagcsere-betegség (pl. diabétesz) vagy szív- és érrendszeri probléma (pl. magas vérnyomás) okozza a rosszullétet. Ezt mindenképpen ki kell vizsgáltatni, ha rendszeresen rosszul vagy edzés közben.
Ha betegség áll a szédülés, elgyengülés mögött, akkor sem kell lemondanod a sportolásról!
Szakember segítségével kiválaszthatod a neked megfelelő mozgásformát és a legjobb étrendet, hogy többé ne kelljen emiatt aggódnod.
Miért jelentkezik a szédülés?
Az izmoknak a nagyobb erőkifejtéshez több oxigénre van szüksége. Ha megszédülsz, elgyengülsz, az annak a jele, hogy az agyadba nem jut elég oxigén. A gyakorlatokat lassan végezd és mindig vedd szabályosan a levegőt! Egyáltalán nem mindegy, hogy egy gyakorlat alatt mikor szívod be a levegőt, és mikor préseled ki. A jó légzéstechnikát egy lelkiismeretes edző pár perc alatt meg tudja tanítani, de számos videót is találhatsz a neten a témában.
Ha guggolsz vagy olyan többütemű gyakorlatot végzel, amiben váltani kell a pózokat (például fekvőtámaszból felállni), akkor különösen figyelj a levegővételre! Mindig úgy gördülj fel, hogy a fejed érkezzen meg utoljára az új pózba, és vegyél közben egy mély levegőt.
Ez az oka, ha edzés után mindig rád tör a hányinger!
Hogyan jelentkezik a rosszullét?
Ha kettős vagy homályos látást tapasztalsz edzés közben, fekete pontok jelennek meg előtted, zsibbadsz, vagy olyan furcsa érzésed van, mintha kimenne az erő a végtagjaidból/a vér a fejedből, akkor mielőbb ülj le vagy feküdj hanyatt! Igyál cukros sportitalt vagy szopogass el egy szőlőcukrot és kortyolj kis vizet mellé! Ha már nem szédülsz, amikor felülsz, felállsz, akkor mosd meg az arcodat, tarkódat hideg vízzel és addig pihenj, amíg a pulzusod vissza nem áll.
Segíthet az is, ha szabályos légzést alkalmazol: az orrodon szívd be 3-4 másodpercig a levegőt, és fújd ki a szádon erőteljesen és hosszan, szinte fújtatva. Ezt ismételd meg, amíg a pulzusod nem rendeződik. A jó pulzus (60–80 szívverés/perc) jelzi, hogy elég oxigén jut minden porcikádba.
Mit együnk, igyunk edzés előtt?
Attól függően, hogy milyen mozgásra készülsz, edzés előtt 2–4 órával már semmiképp ne egyél nehéz, zsíros, lassan emészthető vagy túl sok rostot tartalmazó ételt. Ha melegben vagy fűtött teremben sportolsz, akkor edzés előtt 4 órával már ne egyél nehezet, csak gyümölcsöt, kaukázusi kefirt, joghurtot vagy proteinturmixot növényi tejjel.
Ha megerőltető edzésre készülsz, akkor legyen nálad sportital, ami rögtön pótolja a szervezetedben az ásványi sókat, cukrot. Akár pár korty is „életmentő” lehet sportolás közben. A sima ásványvíz is jó hidratálásra, de nem mindig elég. Edzés előtt töltsd fel az ásványianyag-raktáradat is. Vegyél be a nap folyamán jól hasznosuló magnéziumot (Mg-citrátot vagy Mg-glicinátot), káliumot és kalciumot!
Hosszú edzéshez szénhidrát, fehérje és zsír kell
Több órás mozgás (pl. futás, bicikli- vagy kajaktúra) alatt valószínűleg szükséged lesz szénhidrát-pótlásra. Ebben az esetben legyen nálad olyan energiaszelet vagy zselé, amiből kevés is eléggé felpörget. Ahogyan növeljük az intenzív testmozgás időtartamát, úgy válnak egyre fontosabb üzemanyaggá a szénhidrátok. Hosszú sportolás előtt mindig töltsük fel szénhidrát-, más néven glikogénraktárunkat. Az a legjobb, ha a kevés szénhidrátot fehérjével kombináljuk.
A tökéletes üzemanyagban van szénhidrát, fehérje és kis zsír – mindig legyen kéznél ilyen falat, ha hosszú edzésre készülsz!
Remek lehet erre az energiagolyó magokkal, aszalt gyümölccsel vagy egy kis adag túró bogyós gyümölccsel, esetleg egy banán-zabpehely-növényi tej turmix. Ha nincs lehetőségünk ételt készíteni, akkor szerezzük be félkészen vagy készen. Legyen kéznél olyan proteinpor, amiben rost is van, és csak víz kell a kikeveréséhez, de remek az energiaszelet is. Ezekkel a finom és energiát adó étrend-kiegészítőkkel garantáltan sokáig fogod bírni az edzést:
Az olyan magas intenzitású edzéseknél, mint a HIIT, különösen figyelni kell az energiabevitelre! Próbáld ki te is ezt az edzésformát!
Kiemelt kép: Getty Images