- Magyarországon évente átlagosan 40–50 ezren kapnak stroke-ot, és közülük 18 ezren életüket vesztik az agyi katasztrófa miatt.
- Stroke-ról akkor beszélünk, ha az agy egy részének vérellátása megszűnik.
- Az úgynevezett ministroke egy átmeneti keringési zavar, de ezt is komolyan kell venni, mert egy nagyobb katasztrófa előjele lehet.
Kedvesen, sőt szelídnek hangzik a ministroke, pedig súlyos problémát okozhat ez a kisebb vérkeringési zavar is. Nagyon hasonlóak a tünetei a komoly stroke-éhoz, de ennél a mini verziónál a bénulás és a zsibbadás enyhébb és átmeneti, pár másodpercig tart. Attól, hogy nem érezzük veszélyesnek, csak ijesztőnek, még ugyanolyan kivizsgálást igényel, mint a sokkal erősebb, életveszélyes „testvére”.
Mi pontosan a ministroke?
A ministroke-nak is nevezett TIA, (transiens ischaemiás attack, magyarul átmeneti agyi keringészavar) ugyanolyan tünetekkel jár, mint a stroke, de ezek a tünetek néhány perc múlva, legkésőbb 24 órán belül megszűnnek. Ahogyan a stroke esetében, úgy a TIA esetében is jellemzően hirtelen kezdődnek az idegrendszeri tünetek. Az alább felsorolt jelenségekre és azok kombinációjára kell figyelni:
- Az arc egyik oldala lebénul, az érintett nem tud szimmetrikusan mosolyogni, az egyik szájszéle és/vagy szeme lekonyul, a nyelvét nem tudja kinyújtani, nyelési nehézséggel küzd.
- A beteg nem képes felemelni vagy megtartani mindkét karját, mert gyengeséget érez az egyikben, esetleg nem is tudja mozgatni.
- A beszéd zavarossá, elmosódottá válik, az is elképzelhető, hogy a beteg a szándéka ellenére sem tud megszólalni.
- Egyensúlyzavar, járási nehézség, esetleg fejfájás, látászavar (homályos látás vagy kettős látás) is jelentkezhet.
Egyes élelmiszerek is ártanak az agyi ereknek. Nemrég kiderült, hogy egy népszerű édesítőszer is növelheti a stroke esélyét.
Nem feltétlenül jelentkezik egyszerre a stroke minden tünete, de ha többet is felfedezünk, az már kétségkívül stroke-ra vagy ministroke-ra utalhat. Ha a panaszok néhány percen belül elmúlnak és nem annyira erőteljesek, könnyen lehet, hogy „csak” az utóbbi jelenségen, vagyis az átmeneti agyi keringészavaron estünk át.
Ebben az esetben is mindenképpen mentőt kell hívni,
mert nem tudhatjuk, hogy TIA-ról van-e szó, vagy továbbfejlődnek a folyamatok, és valódi stroke alakul ki.
Átmeneti, de veszélyes a ministroke
TIA esetében nem pontosan meghatározható percekről van szó, hanem arról, hogy a folyamat reverzibilis (visszafordítható), és relatíve gyorsan – esetleg akár percek alatt – elmúlnak a tünetek. Pontosan ebben áll a veszély is, hiszen a beteg sokszor csak egy múló kellemetlenségre emlékezik, és nem érzi szükségét a kivizsgálásnak. A stroke sokkal gyakoribb, mint néhányan gondolják:
jelenleg a második vezető halálok és a rokkantság vezető oka világszerte.
Ha a kisebb kellemetlenséget okozó ministroke tüneteivel nem fordulunk orvoshoz, azt kockáztatjuk, hogy bármikor lecsaphat egy végzetesen erős agyi katasztrófa, amiből már nem lehet teljesen felépülni.
A stroke is megelőzhető! Ez a 10 rizikófaktor növeli a stroke kockázatát!
Kiemelt kép: Getty Images