mentális erő fejlesztése

6 dolog, amit ha átéltünk, mentálisan erősebbek leszünk, mint az átlag

Ha valaki mentálisan erős, nem azt jelenti, hogy nem keseredik el vagy nincsenek rossz napjai. Azt jelenti, mindehhez hogyan áll hozzá. A mentális erő olyan, mint a fizikai erőnlét: megszerzése és megtartása kemény munka, meggyőződés és kitartás kell hozzá. Van hat olyan megélés, ami kétségtelenül erősebbé tesz mentálisan.

Az élet a különféle tapasztalatok hullámvasútja. Van, amelyik kihívást jelent, van, amelyik motivál, de olyan is van, ami rendesen padlóra küld bennünket. Kérdés, hogy a negatív időszakokat és krízishelyzeteket hogyan építjük be saját személyiségünkbe – különbség van ugyanis aközött, hogy valamit elszenvedünk vagy átélünk, megélünk. A dolog lényege a rugalmasság, hogy hogyan reagálunk ezekre a kihívásokra, ettől függ, hogy reziliensek, mentálisan erősebbek leszünk-e.

A reziliencia egy pszichológiai alapfogalom, amellyel érdemes megismerkedni: rugalmas ellenálló képességet jelent a hétköznapi, vagy éppen kevésbé hétköznapi, mondhatni kritikus változásokkal, akadályokkal szemben. Tehát hogy mennyire tudunk megbirkózni mentálisan az akadályokkal, nehéz élethelyzetekkel, milyen gyorsan vagyunk képesek felállni és akár tanulni belőlük.

6 dolog, amitől mentálisan erősebbé válunk

Az biztos, hogy ha az ember szembenézett már bizonyos kihívásokkal az életében, és sikerült is feldolgoznia azokat, akkor valószínűleg mentálisan erősebb lett általuk. Akár erősebb, mint a többség. Ahogy Carl Gustav Jung mondta egyszer: „Nem az vagyok, ami megtörtént velem, hanem az, amivé válni akarok”.
A mentális erő tehát nem cél, hanem egy folyamat, egy utazás, nem születünk vele, hanem tanuljuk.

1. Jelentős veszteség vagy gyász megélése

Az élet gyönyörű, de vele jár az elmúlás és a halál is. Még ha tudjuk is ezt jól, egy szerettünk elvesztése sokakat a mélybe taszíthat. (A veszteség nem csak haláleset lehet, de másfajta veszteség is, például ha egy szeretett személy súlyos balesetet szenved, beteg lesz, de a válás is gyásszal jár.) Aki átélt már ilyesmit, tudja, hogy ilyenkor az egész világ összeomlik látszik. És azt is, hogy

nem lehet megspórolni azt a lelki munkát, amelyen átvezet a gyász különböző szakaszain és végül megtanít újra élni.

A jelentős veszteséggel vagy gyásszal való szembesülés megrázó élmény, önismereti munka, amelyből kijőve erősebbek leszünk. Akkor is, ha megy egyedül, akkor is, ha a gyászfoldozáshoz könyv vagy éppen terapeuta segítségét vesszük igénybe. Aki megtapasztalja az élet legkeményebb valóságát, és megtalálja a módját, hogy tovább lépjen, mentálisan sokkal erősebb lesz.

mentális erő fejlesztése

Vannak megélések, amelyekből ha kijövünk, mentálisan sokkal erősebbé tesznek (Fotó: Getty Images)

2. Kijönni egy hatalmas kudarcból

Hogyan tesz erősebbé a kudarc? (Kudarcnak tekinthető az elutasítás is.) Úgy, hogy emlékeztet bennünket arra, hogy nem vagyunk legyőzhetetlenek, senki sem tökéletes, és hogy ha valamit nem jól csinálunk, érdemes átgondolnunk a dolgokat és akár segítséget kérnünk. Illetve arra, hogy mindez teljesen rendben van, hiszen

a növekedéshez a bukás is szorosan kapcsolódik,

hiszen alkalmat ad arra, hogy magunkba nézzünk. Ha a kudarcot nem a világvégének éljük meg (vagy ha annak is, felállunk és leporoljuk magunkat), hanem leckeként tekintünk rá, akkor sokkal erősebben, reziliensebben térhetünk vissza általa. Nem kell hát tőle rettegni, ha szembe találjuk vele magunkat, a lehetőséget érdemes keresni benne – ha már túlvagyunk egy ilyen élményen, sokkal erősebbek leszünk mentálisan. Hiszen tudjuk, hogy tényleg túlélhető.

A mentális erő fejlesztése nem korhoz kötött: ezért lehet idősebb korban hatékonyabb a terápia.

3. Szembenézni a legnagyobb félelmeinkkel

A félelmek megbéníthatnak, képesek visszatartani attól, hogy elérjük a bennünk rejlő lehetőségeket. Ahogy Mark Twain mondta: „A bátorság nem a félelem hiánya, hanem a félelemmel szembeni ellenállás, a félelmen való uralkodás.” Milyen igaz!

A félelmeinkkel való szembenézés (lehet ez a közönség előtti beszéd, egyedül utazás vagy kilépni egy rossz kapcsolatból, mert rettegünk a magánytól) megtanít minket arra, hogy sokkal többre vagyunk képesek, mint amennyire hisszük. Szóval, ha már sikerült ezen is túllenned, az nagyban növelte a mentális erődet.

4. Megtapasztalni, milyen az egészségtelen kötődés

Mindannyian vágyunk a kapcsolatra, ez az emberi lét része. De néha a kapcsolat iránti vágyunk egészségtelen kötődésekbe vezethet minket. Ha tapasztaltad már meg valaha, milyen a társfüggőség, pontosan tudod, mire gondolunk. Ahogyan akkor is, ha kerültél már manipulatív vagy nárcisztikus jegyeket mutató ember „csapdájába”.

Az ilyesfajta függőségben könnyű benne maradni, de aki egyszer megtöri a sémát (vagyis felismeri az egészségtelen mintákat a kapcsolataiban és megpróbálja feloldani őket – ebben sokat segíthet a sématerápia), és kiszabadul a körforgásból, erősebb lesz, mint valaha.

A dologból kijönni ugyanis sokkal nehezebb, mint felismerni.

De ha ez megvan, az egy szupererővel ér fel. Vágyi Petra Sémáink fogságában című könyve egyébként sokat segíthet ebben. 

5. A változás elfogadása, a kontroll elengedése

Hogy még egy idézettel éljünk: „Az egyetlen állandó a változás maga” – mondta Epheszoszi Hérakleitosz, preszókratikus filozófus. Mégis sokan ellenállunk neki, ragaszkodunk ahhoz a tévképzethez, hogy mindent képesek lehetünk kontrollálni, mert ez tart bennünket a komfortzónában.

A változás elfogadása azonban a mentális erő jele.

Alkalmazkodóképességet, rugalmasságot és hajlandóságot igényel, hogy belevágjunk az ismeretlenbe. Az Amerikai Pszichológiai Társaság tanulmánya kimutatta, hogy azok az emberek, akik rugalmasabbak a napi rutinjukban, általában jobban megbirkóznak a nagyobb kaliberű váratlan változásokkal is. Emellett nagyobb valószínűséggel rendelkeznek pozitív érzelmekkel, és ritkább náluk a depresszió és a szorongás. Ha kialakítottad magadban azt a képességet, hogy az élet hullámvölgyeit egyszerűen csak meglovagolod, az olyan rugalmasságról tanúskodik, amelyre sokan még csak vágynak.

6. Felfedezni az alapvető értékeinket

Önmagunk megértése – hogy kik vagyunk valójában – egy utazás, mégpedig a nehezebb fajtából. Egy olyan folyamat, amely önvizsgálatot, őszinteséget és nagy bátorságot igényel, de a személyes fejlődés és önismeret elengedhetetlenül megköveteli. Az alapértékeink azok az elvek, amelyek értelmet adnak az életünknek, és lehetővé teszik számunkra, hogy kitartsunk a megpróbáltatásokon keresztül.

Iránytűként szolgálnak, és olyan döntések meghozatalában irányítanak bennünket, amelyek összhangban vannak autentikus énünkkel. Ha szántál már időt arra, hogy megértsd önmagad, és meghatározd az alapvető értékeidet, akkor olyan szintű mentális erőt mutattál, amelyet az emberek többsége bizony nem szeret gyakorolni.

Íme 5 hiba, amit érdemes elkerülni, ha mentálisan erős gyereket szeretnénk felnevelni.

Kiemelt kép: Getty Images