A feszültség és az álmatlanság elleni harc egyik csodaszerének tartják. Mire érdemes figyelnünk, ha élni kívánunk a valeriána, vagyis a macskagyökér jótékony hatásaival?

A valeriána élőhelye, formája

Az évelő, lágyszárú macskagyökér Európa és Ázsia mérsékelt égövi területein őshonos, főleg a nedves, hűvös területeket kedveli. A valeriána növény rövid, henger alakú gyöktörzséből 15-20 cm hosszú, húsos gyökerek ágaznak el, színük kívül világosbarna, belül fehér. Vadon ritkán gyűjtik, gyógyászati célokra inkább termesztik a gyógynövényt.

Álomdoktor

Kezdetben a növény illóolaját, később a nem illékony valepotriátokat gondolták a hatásért felelős anyagnak, de ezekről kiderült, hogy eléggé bomlékonyak. A bomlás eredményeként izovaleriánsav is képződik, ez felelős a szárított gyökér kellemetlen szagáért – a friss növényen ez nem érezhető. A valeriánatartalmú készítményeket könnyű felismerni átható, jellegzetes aromájukról. A macskagyökér-tartalmú szerek nyugtalanság, ingerlékenység csillapítására használhatóak, és enyhíthetik az idegrendszeri eredetű emésztési panaszokat. Enyhe görcsoldó hatásukat is dokumentálták.  A valeriána javítja az alvás minőségét, de sokáig csak krónikus alvászavar kezelésére ajánlották, mivel úgy tartották, hogy hatása csak 14–28 napos szedés után alakul ki. Újabb vizsgálatok szerint azonban akut esetekben is alkalmazható altatóként, mivel hatása az egyszeri adag bevételét követően fél órán belül kialakul. A macskagyökér-készítmények közül egy 40–70%- os etanollal készített kivonatnak a hatásossága klinikailag igazolt, ennek egyszeri adagja 400–600 mg; növényi gyógyszerként elérhető. Készítményekben a macskagyökeret sokszor komlóval és/vagy citromfűvel együtt használják, ezeket a kombinációkat pozitív klinikai vizsgálatok bizonyítják. Teaként kellemetlen szaga miatt nem elterjedt.

A valeriána fogyasztása nem okoz függőséget, elvonási tüneteket. Hatása viszont összeadódik más gyógyszerekével, ezért ne alkalmazzuk egyéb altató, nyugtató készítmények mellett. Az alkohol hatásfokát is felerősíti, együttes fogyasztásuk ellenjavalt. Használata várandósság, szoptatás idején, májbetegség esetén sem ajánlott. Az előírtnál nagyobb mennyiség fogyasztása esetén szívműködési zavarokat okozhat.

A valeriána és a macskák

A macskagyökeret már az ókorban is a jelenlegi javallatának megfelelően alkalmazták, erre utal latin nevének (Valeriana officinalis) eredete is: valeo = nyugodt, egészséges. A népgyógyászatban baldriánként, magdolnafűként és gyökönkeként is ismert. A macskagyökér nevet azért kapta, mert jellegzetes illata vonzza a macskákat – eufóriát, izgalmat idéz elő náluk.

Valeriána, orvosi macskagyökér.

Múltbéli gyógyító

Az ókori görögök szorongás ellen, alvászavarokra, fájdalomcsillapításra, sőt, emésztésserkentőként használták. A középkorban szinte minden gyógyító főzetbe kevertek belőle. Az indián telepesek porítva sebekre tették a gyökerét, a népi gyógyítók az álmatlanságot űzték el főzetével. A tudományos kutatások középpontjában is nyugtató, altató hatása, és az ezeket kiváltó anyagok állnak.

Szöveg: Nádasi Eszter, kiemelt kép: Amédée Masclef, Public domain, via Wikimedia Commons, a cikk a Nők Lapja Egészség 2022. májusi számában jelent meg.