- Az orrsövénynek fontos szerepe és funkciója van az egészségünk megőrzésében,
- Sokaknál azonban az orrsövényen ferdülések, görbülések alakulnak ki.
- Az orrsövényferdülés szembetűnő jeleinél érdemes kivizsgálásra jelentkezni, és korrigáltatni, amennyiben lehetséges.
Az orrsövényferdülés nem pusztán egy görbe vonalat jelent a testünkben, az elváltozás a rossz szellőzés és légzés mellett számos egyéb kellemetlen tünetet, akár fülpanaszokat is kiválthat. Az orrsövénynek fontos funkciója van: a beáramló levegőt kettéosztva tereli és juttatja az orrkagylók mellett az orrgarat felé. Ideális esetben ez egyformán és egyenletesen történik, így biztosítva a beszívott levegő melegítését, párásítását, szűrését. Az orrsövényünk azonban ritka esetben tökéletes, sokaknál alakulnak ki különféle kinövések, tüskék, tövisek, görbületek. „Az orrsövény az orrüreg jobb és bal részét elválasztó, nyálkahártyával fedett, elöl porcos, a hátsó részen pedig csontos képződmény. Ferdülésről akkor beszélünk, amikor ez a sövény nem a középvonalban helyezkedik el, esetleg szögletben megtörik. Tüskeszerű kitüremkedése elérheti az orrüreg oldalsó falát, és az orrkagylót is deformálhatja – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus. Az elváltozás lehet veleszületett, fejlődési rendellenesség következménye, de kialakulhat az életünk során bármikor elszenvedett trauma, például arcsérüléssel, orrtöréssel járó baleset következtében is.”
Mikor szükséges kivizsgálás?
Gyakran fellépő hurutos betegség, allergiás nátha, fejfájás esetén fontos mielőbb orrüregvizsgálatra jelentkezni. Az orr eltéréseit fül-orr-gégészeti alapvizsgálat keretében érdemes diagnosztizáltatni, ilyenkor az érintett részéről elengedhetetlen a panaszok pontos ismertetése. Az állapotfelmérés az orr megtekintésével, azaz endoszkópos orrtükrözéssel folytatódik. Ezzel a módszerrel ellenőrizhetők az orrkagylók, az orrsövény, az orrüreg nyálkahártyája, a melléküregek bejárata és az orrgarat is, továbbá az orrüreg hátsó területei is láthatóvá tehetők. Emellett, ha indokolt, az orrváladék bakteriális vizsgálatát és az orrmelléküreg CT-vizsgálatát is kérheti a szakorvos. Ez fájdalommentes, általában nincs szükség érzéstelenítésre. Nagyon szűk viszonyok esetén nyálkahártyát lelohasztó, érzéstelenítő spray szükséges lehet.
Panaszok a láthatáron
„Ha az orrsövény nem középen helyezkedik el, akkor beszűkül valamelyik orrfél, ezáltal csökken a levegő áramlása, és orrlégzési panaszok jelentkezhetnek – folytatja a szakértő. – Ez aztán sokféle tünetet okozhat a gátolt orrlégzéstől, orrdugulástól a gyakori arcüreggyulladáson át a rossz fülkürtműködés következtében kialakuló fülpanaszokig. Az orrmelléküregek szellőzési zavara és a következményként kialakuló gyulladás fejfájással, arcfájdalommal is járhat. Az orrlégzés gátoltsága miatti nyitott szájjal légzés garatgyulladást, torokszárazságot, elhúzódó légúti hurutot idézhet elő. Az eleve rossz orrlégzés fokozza az allergiás nátha tüneteit, és csökkenti a kezelés hatékonyságát, mivel az orrspray-k csak korlátozottan jutnak be az orrüregbe. A helytelen orrlégzés következtében besűrűsödött váladék termelődhet, pörkösödés alakulhat ki, garatba csorgást generálva. Tipikus tünet még az orrhang is.”
Fotó: Unsplash
Az orrsövényferdülés kezelése és a korrekció
Orrsövényferdülés esetén a konzervatív kezelés nem hoz megoldást, a szakértő viszont hangsúlyozza, attól, hogy egy vizsgálaton valakinél orrsövényferdülést állapítanak meg, még nem feltétlenül kell kés alá feküdnie.
„Műtétre akkor van szükség, ha az elváltozás hosszan tartó panaszokat okoz – hívja fel a figyelmet a fül-orr-gégész. – Az orrsövény korrekciója helyi érzéstelenítésben vagy altatásban történik, erről közösen dönthet az orvos és a páciens, miután megvan a szakvélemény.
A műtét az orrüregen keresztül, külső vágás nélkül zajlik, és az orr kinézetét nem befolyásolja. Az operáció célja, hogy a porcoscsontos sövény többféle lehetséges orvosi megoldás alkalmazásával a középvonalba kerüljön, és az igazítás következtében helyreálljon a tökéletes orrlégzés. A helyi érzéstelenítésben végzett beavatkozás idején a beteg ropogó, recsegő hangot hallhat. Tizennyolc éves kor alatt általában nem végzünk orrsövény-korrekciót, mivel ilyenkor még alakul, változik az orr mérete és formája, ami a gyermekeknél és fiataloknál még nem érte el végleges alakját, méretét. A teljes kifejlődés után lehet eldönteni, szükséges-e a korrekció. A betegnek a műtét kis megterhelést jelent, ugyanakkor jelentős életminőség- javulást eredményez.”
Mi történik a műtét során?
Az első lépés az érzéstelenítő folyadék befecskendezése a porchártya és a porclemez közé, ez az érzéstelenítés mellett a lágyrészek gyors és kíméletes leválasztását is lehetővé teszi az orrsövényről. Ha nem altatásban történik a beavatkozás, orrspray-ben és átitatott gézcsíkon behelyezett felszíni érzéstelenítés előzi meg. A szabaddá tett csontos-porcos részt a szakember ezután középre, egyenes vonalba helyezi, szükség esetén darabokat is eltávolít belőle. A műtéti szituációtól függően a metszés vonalát varratokkal látja el az orrüregen belül, majd ha indokolt, az orr tamponálása következik. A műtétet követő napokban enyhe orrváladékozás jelentkezik. Ilyenkor jobb kerülni a sportolást, a fizikai munkát, és minden olyan tevékenységet, amelynek során megsérülhet a még érzékeny orr. Az orrlégzés azonnal könnyebbé válik, de a panaszok jellemzően a nyálkahártya és a kötőszövet teljes gyógyulásával, átépülésével, nagyjából egy hónap után szűnnek meg.
Kiemelt kép: Unsplash, a cikk a Nők Lapja Egészség 2023. augusztus-szeptemberi számában jelent meg.