Ahogy egy amerikai humorista remekül megfogalmazta, a nőknek hónapról hónapra meg kell küzdeni a vérzés kényelmtlenségével és az azzal járó fájdalommal, közben teljesíteniük kell a munkahelyükön, és akkor igazán belevalók, ha még keményen edzenek is menstruáció alatt.
A videóban a stand upos, Sasheer Zamata elmondja, hogy egy új kutatás szerint a menstruációs görcs felér a szívinfarktus okozta fájdalommal, arról nem beszélve, hogy négy napig ömlik az emberből a vér… A reklámok pedig azt sugallják, ne foglalkozzunk vele, sőt menjünk edzeni, lovagolni, szörfözni, dolgozni, érezzük már jól magunkat. A humorista megkérdezi, el tudjuk képzelni, hogy egy férfinak, akinek 4 napja szívinfarktusa van és kontrollálatlanul vérzik, azt mondják, menjen lovagolni és dolgozni?
Pontosan erről van szó, eléggé magunkra vagyunk hagyva ezzel a problémával, így ki kell tapasztalnunk, hogyan vészelhetjük át legkönnyebben a menstruáció napjait. Jöhet a hasmelegítő, a csoki, a pihenés, na és a gyógyteák. Nézzük, milyen természetesen módszerekkel tudjuk a PMS (premenstruációs szindróma) tüneteit és a menstruáció okozta kellemetlenségeket csillapítani!
Gyógynövények PMS-tünetekre
A menstruációt megelőző napokban ingadozik az ösztrogén- és progeszteronszint, és változik a vegetatív idegrendszer működése is, ami együtt fokozott idegességet, ingerlékenységet, fáradtságérzetet, hasi puffadást és mellfeszülést okozhatnak. Íme pár gyógynövény a PMS-re!
Barátcserje (Vitex agnus castus)
A barátcserje termésében lévő anyagok segítik a szervezet ösztrogén-progeszteron egyensúlyát, prolaktincsökkentő hatása pedig enyhíti az emlőfájdalmat.
Ajánlott mennyiség: szájon át csak gyári készítményként pl. tinktúraként alkalmazható az előírás szerinti dózisban. Nagy adagban libidócsökkenést okoz. Teaként nem ajánlott, mert a hatóanyagok nehezen oldódnak fel ebben a formában.
Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis)
A növény fitoösztrogént tartalmaz, amely gyengébb, mint a szervezet által termelt ösztrogén, de képes az ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódni. Még a PMS tüneteinek a jelentkezése előtt érdemes elkezdeni az alkalmazását.
Ajánlott mennyiség: A WHO és az OÉTI Szakértői testülete szerint étrend-kiegészítőkben csak a megjelölt dózishatárig használható fel, a kötelező figyelmeztetések feltüntetésével. Gyermekek, terhes és szoptató anyák nem használhatják.
Gyógynövények menstruációs fájdalomra
Mielőtt fájdalomcsillapító gyógyszer után nyúlnál, mindenképp próbáld ki ezeket a természetes verziókat menstruációs görcsökre!
Cickafarkfű (Achillea millefolium)
A havi vérzés erős fájdalmakkal is járhat. A cickafarkfű hatóanyagai befolyásolják a méh és a petefészek működését. Enyhítik a görcsöket, gátolják a gyulladás kialakulását, érösszehúzó hatásuknak köszönhetően pedig csillapíthatják az erős vérzést.
Fitoösztrogén-tartalma miatt a klimax idején is használható.
Ajánlott mennyiség: napi 1-3 csésze. Ha a bőrünkön a friss növénnyel érintkezve kiütések jelennek meg, kerüljük az alkalmazását. Terhesség és szoptatás alatt ne alkalmazzuk!
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
A rozmaring nemcsak isteni fűszer, de remek simaizomgörcs-oldó is, javítja a vérellátást és az emésztést, serkenti a vérkeringést.
Ajánlott mennyiség: reggel és este 1-1 csésze. Túl nagy adagban vesekárosodást idézhet elő. Kifejezetten serkentő, ezért alvás előtt ne alkalmazzuk.
Palástfű (Alchemilla vulgaris)
Kedvező irányba befolyásolhatja a petefészek működése során a sárgatest funkcióját, gyulladásgátló hatással is rendelkezik.
Ajánlott mennyiség: napi 2-3 csésze.
Gyógynövények gyulladásokra, fertőzésekre
Az altesti, nemi szervi fertőzések, gyulladások kialakulásáért többek között a legyengült immunrendszer és a hüvelyi flóra egyensúlyának felbomlása okolható. Most olyan gyógynövényeket ajánlunk, amelyek a külső és belső női nemi szervekre hatnak pozitívan.
Benedekfű (Cnicus benedictus) és Izsóp (Hyssopus officinalis)
Mindkét növény alkalmas a nemi szervek körüli herpesz kezelésére.
Alkalmazása: 1 evőkanál teafüvet forrázzunk le 2 dl vízzel, 20 perc után szűrjük le. Kihűlés után adagoljuk jégkocka tartóba, és fagyasszuk le. Ezzel borogassuk a problémás területet az első tünetek jelentkezésekor.
Cickafarkfű (Achillea millefolium)
A cickafarkfű főzetéből készült ülőfürdő enyhítheti a hüvelyviszketést. A népgyógyászat szerint eredményesen kezelhetjük vele a meddőséget és a fehérfolyást is, ezekben az esetekben belsőleg is javasolt napi két csésze cickafarkfű-tea.
Ülőfürdő elkészítése: 8 evőkanál cickafark virágot forrázunk le 2 liter vízzel, 15 perc múlva szűrjük le.
Puffadsz, hasmenésed van, görcsölsz? Ezeket az ételeket mindenképp kerül menstruáció alatt!
És íme az amerikai humorista menstruációról szóló előadása, ha egy kicsit nevetnél:
Kiemelt kép: Getty Images