Élőhelye, formája
A citromfű (Melissa officinalis) Európában és Ázsiában őshonos évelő. Szereti a meleg, napos helyeket, vadon csak szórványosan él, inkább a kertekben érzi otthon magát, de cserépben is nevelhető. A citromfű magassága az egy métert is meghaladhatja, tojásdad alakú leveleinek széle csipkézett, fűrészes. Júliusban és augusztusban hozza apró, fehér, nektárral teli virágait – utóbbi tulajdonságára utal latin neve is (melissa = mézelő méh). Citromos illata a szúnyogok számára korántsem csalogató.
Múltja
Kedvező élettani hatásait több mint kétezer éve ismerik. Kivonatát sebek kezelésére és étvágyjavításra alkalmazták, idegnyugtató hatását Avicenna említi először. A népi gyógyászatban szívpanaszok, megfázás, herpesz, gyomor- és bélproblémák esetén került előtérbe. A 17–19. században a csodaszernek tartott Karmelita cseppek (Aqua carmelitarum) fő hatóanyaga volt: a „gyógynövényszeszt” használták fizikai bajok kezelésére, memóriaserkentésre.
A citromfű gyűjtése, fogyasztása
Forrázatából naponta többször is lehet fogyasztani, egy adaghoz 1,5–4,5 grammra van szükség. Alvászavarok és funkcionális emésztési panaszok kezelésére étvágyjavító teakeverékek komponenseként is előfordul. Herpeszkezelés esetén a citromfűkivonatot tartalmazó készítményt 2–4 alkalommal érdemes vékonyan felvinni az érintett területre. Aromája miatt likőrök, sörök, élelmiszerek ízesítője is lehet.
Ellenjavallata, gyógyszerkölcsönhatása nem ismert, hozzászokást nem okoz. Lokális használata esetén előfordulhat irritáció, de allergiát nem tapasztaltak a humán vizsgálatok során.
A citromfű hatásai
A gyógynövényt bimbós állapotban gyűjtik be, a gyógyászatban a föld feletti hajtását és levelét használják, melyek kis mennyiségű illóolajat, flavonoidokat, fenolkarbonsav- származékokat, cserzőanyagokat tartalmaznak. A citromfűtartalmú kombinációs készítmények nyugtató, alvásminőség-javító hatását humán vizsgálatok igazolták. Hatásossága ideges eredetű emésztési gondok esetén görcsoldó és nyugtató tulajdonságában, epepanaszoknál szintén görcsoldó aktivitásában rejlik. Vizes-alkoholos, citrálra standardizált kivonata humán vizsgálatban javította az enyhe és közepesen súlyos Alzheimer-kórban szenvedők állapotát. Ezen a területen is ígéretes gyógynövénnyé válhat, ha ezt reprodukálni lehet nagyobb populáción is. Antibakteriális ereje az illóolajhoz és cserzőanyagokhoz köthető. Vírusellenes aktivitása a vizes kivonatban megtalálható fenolkarbonsav-származékoknak tulajdonítható. Kimutatták, hogy herpeszellenes hatása gátolja a sejtek megfertőződését, a vizes kivonatát tartalmazó krém gyorsítja a herpesz gyógyulását.
Szöveg: Nádasi Eszter, kiemelt kép: Wikipedia, a cikk a Nők Lapja Egészség 2023. augusztus-szeptemberi számában jelent meg.