- A ritkán jelentkező fájdalom vécézés közben általános jelenség és valamennyien átéltük már.
- Amennyiben huzamosabb időn át fáj a székletürítés, komolyabb ok állhat a háttérben.
- Adunk néhány tippet, milyen természetes megoldásokkal enyhíthető a székelési fájdalom.
Mindannyiunkkal megesett már, hogy a székletürítés a normálisnál kissé fájdalmasabb volt, ami az esetek többségében pusztán a gyomorrontás, esetleg a rostszegény étrend vagy a kevés folyadékbevitel számlájára írható.
Ilyenkor jellemzően a kemény széklet miatt enyhe görcs vagy fokozott gázképződés is jelentkezhet,
míg máskor épp a túlzott mosdóhasználat – és a rendszerint lágyabb salakanyag – okozza a fájdalmas székelést. A felsorolt esetek miatt legtöbbször úgy véljük, egy kis átmeneti fájdalom vécézés közben még nem a világ vége, ennek ellenére nem árt tudni, mi az a határ, amikortól már igenis komolyan kell vennünk a gyötrelmes tüneteket.
Mi lehet az oka, ha fáj a székletürítés?
Ha tisztában vagyunk vele, mi okozza a fennálló fájdalmat, időben feltárhatjuk a székletürítési problémák mögötti súlyosabb okokat, melyek hosszú távon akár visszafordíthatatlan szövődményekhez is vezethetnek.
1. Aranyér
Aranyér során a végbélnyílás környékén található vénák székrekedés, túl sok ülés, terhesség, vagy akár nehéz súlyok emelése miatt megduzzadnak. Ez a folyamat érintheti a végbél belső és külső részét egyaránt, ahol fájdalom jelentkezhet, illetve így a székletürítés is kellemetlen erőfeszítéssé válik. Az aranyér az egyik leggyakoribb oka az ilyen jellegű fájdalomnak, de a jó hír az, hogy az esetek többségében speciális krémekkel hatékonyan csillapítható.
2. Végbélrepedés
A végbélrepedés épp olyan kellemetlen, mint amilyennek elsőre hangzik, ráadásul számos oka lehet – a szexuális szokásoktól kezdve az erőlködésen és kemény székleten át a túl gyakori ürítésig. Ilyenkor fájdalmas szakadások vagy sérülések keletkeznek a végbél nyálkahártyáján, ám a legtöbb esetben ezek a repedések maguktól begyógyulnak. Amennyiben viszont súlyos a szakadás, vagy napok után sem gyógyul, csak a műtéti beavatkozás segíthet.
3. Hasmenés, ételallergia vagy ételmérgezés
A gyakori, laza széklet ugyancsak irritálhatja a végbélnyílást és a környező szöveteket. Ez érthető módon fájdalommal járhat. Ételmérgezés esetén inkább az emésztőrendszer gyulladása és az egyéb gyomor-bélrendszeri tünetek fokozzák a kellemetlenséget, de a túl fűszeres ételek, valamilyen ételallergia és a nem megfelelő táplálkozás miatt egyaránt jelentkezhet égő érzés.
4. Kiszáradás
Nem mondunk újat akkor sem, amikor székelési problémák esetén a hidratálást hangsúlyozzuk. A megfelelő vízfogyasztás elengedhetetlen az egészséges emésztéshez. A víz megkönnyíti a széklet áthaladását a beleken, ám ha szervezetünk nem kap elég folyadékot, a széklet megkeményedik, ami értelemszerűen megnehezíti az ürítést és fájdalmat is okozhat.
5. Rostszegény étrend
Ahogy a víz, úgy az élelmiszerekben található rost is segíti az emésztőrendszert, a széklet könnyű továbbhaladását és a belek egészségét. Ebből kifolyólag hiánya miatt fájdalmas vécézésre számíthatunk. Ezzel szemben magas rosttartalmú étrenddel lágyíthatjuk a székletet, és segíthetjük a rendszeres, fájdalommentes székletürítést. Figyeljünk rá, hogy a napi rostbevitelünk minimum 25–30 gramm legyen. Ez a felnőtteknek ajánlott általános mennyiség.
6. Irritábilis bél szindróma
Ahogy hasmenéssel, úgy székrekedéssel és egyúttal fájdalmas székletürítéssel is együtt járhat az irritábilis bél szindróma. Az egyre gyakoribb, krónikus emésztőrendszeri probléma legtöbbször a hasi fájdalomról, a görcsökről, a puffadásról valamint a változó székletről ismerhető fel, ami a bélfal érzékenysége miatt rendkívül fájdalmas lehet.
7. Szexuális úton terjedő betegség
Egyes szexuális úton terjedő betegségek is eredményezhetnek fájdalmas kakilást. Mivel gyulladást váltanak ki a végbélnyílás környékén, a székelési fájdalom a szifilisz, a chlamydia és a gonorrhea (más néven kankó vagy tripper) esetében is gyakori tünet, sőt, HPV-fertőzés esetén szintén előfordulhat.
Így enyhítsd a székletürítési fájdalmakat
Ahogy már fentebb is említettük, ha enyhíteni szeretnénk a székletürítéssel járó fájdalmakat, elsősorban a rostbevitelt kell növelnünk, például gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával. Emellett nagyon fontos a folyadékbevitel és a hosszú ideig tartó ücsörgés elkerülése. Igyekezzünk minél több alkalommal sportolással beindítani a bélmozgásunkat!
Segíthet még a meleg fürdő, a meleg vizes borogatás. Ezek ellazítják az izmokat, csökkentik a fájdalmat, ahogy az is hasznos lehet, ha erőlködés helyett kényelmesebb testhelyzetet veszünk fel a vécékagylón ülve. (Sokan nem tudják, hogy a megfelelő székelési pozícióval is enyhíthetik a bajt. A linkre kattintva kiderül, melyik ez!) Ha azonban hosszabb távon fennáll a probléma, mindenképp forduljunk orvoshoz, aki a mögöttes, súlyosabb okokat is segít feltárni és még idejében kezelni.
Egy bizonyos fajta széklet a vastagbélrák előjele lehet
Kiemelt kép: Getty Images