- Visszértágulat, visszérgyulladás, trombózis előtti fájdalom – sokan nem tudják megkülönböztetni a tüneteket.
- A visszértágulat hazánk felnőtt lakosságának 40%-át érint, és a fiatalok között is sokan küzdenek a visszér okozta kellemetlenségekkel.
- Az érben a vér pangása, a nem megfelelő vérkeringés mindenképpen tünetekkel, fájdalommal, dagadással jár, de melyik tünet mire utal?
A visszér, vagyis a visszértágulat esetén az erekben lévő vér egy része pang, az elégtelen vérkeringés miatt a vér a végtagokból nem képes visszajutni a szívbe. Az erekben pangó vér miatt egy idő után az erekben nagy nyomás alakul ki, ettől pedig megrepedhetnek az erek. A visszér először csak apró, lila seprűvénákként jelenik meg a lábon, de a huzamosabb ideig tartó rossz keringés miatt a vénák billentyűi is felmondják a szolgálatot, és ekkor kezdődnek a komolyabb bajok.
A feszítő, égető fájdalom mellett egyre jobban elkezd dagadni a láb, és a súlyos, kezeletlen visszértágulat miatt előbb-utóbb trombózist is kaphat a beteg. De nézzük, pontosan, mi is megy végbe az erekben, és hogyan különböztetjük meg a kisebb bajt, az életveszélyes trombózis tüneteitől.
Visszérből gyulladás és trombózis lehet
A vénás keringési zavarok számtalan embert érintenek, így nem ritka, amikor az állandósuló keringési problémák miatt előbb-utóbb visszérgyulladás lép fel. A visszérgyulladás a visszértágulatokkal küzdők gyakori szövődménye, mely igen nagy fájdalmakkal is járhat.
A thrombophlebitis – azaz a felületi visszérgyulladás – hátterében a vénafal károsodása áll,
melynek következtében az ér kitágul, és a benne lévő vér keringése lelassul, pangás alakul ki. Emiatt a felszíni vénákban gyulladás lép fel. Kezdetben még nem képződnek vérrögök, de ha nem kezelik úgynevezett phlebothrombosis alakulhat ki a felületes vénák elzáródásával.
Jellemző tünetei a fájdalom, nyomásérzékenység, duzzanat. Ismertetőjegye továbbá, hogy a keletkező vérrög miatt érintésekor kemény, fájó csomó érezhető. Mivel heveny gyulladásról van szó, a panaszokat gyakran kíséri hőemelkedés, esetleg láz.
Bizsergés, dagadás, zsibogás, forróságérzet – a lábfájás életveszélyes is lehet. Tudj meg többet a trombózisról!
Maga a felületes visszérgyulladás ártalmatlan állapot, ami akár magától is meggyógyulhat, ám ennek ellenére fontos komolyan venni, hiszen a probléma könnyen a mélyen fekvő vénákra is terjedhet, így a vérrögök ott is keletkezhetnek, és kialakul a mélyvénás trombózis.
Ha a vérrögök leszakadnak és a véráramba kerülnek, úgy a tüdőbe juthatnak és embóliát okozhatnak.
Könnyen összekeverhető a trombózis és a gyulladás
A visszérgyulladás másik nagy veszélye, hogy nemcsak mélyvénás trombózist okozhat, de könnyű is vele összekeverni, hiszen a tünetei igen hasonlóak. Éppen ezért érdemes orvoshoz fordulni, aki fizikális vizsgálat mellett vérvétellel, illetve ultrahanggal kizárja a komolyabb problémák jelenlétét.
A visszérgyulladást általában nem-szteroid gyulladásgátlókkal szükséges kezelni, valamint fontos sok folyadékot fogyasztani, sokat mozogni. Sokat segíthet kompressziós harisnya viselése. Mélyvénás trombózis esetén az orvos alvadásgátló kezeléssel orvosolja a problémát – ez visszérgyulladás esetén csak akkor szükséges, ha a beteg fokozott trombózishajlammal küzd, ami egy vérvétellel könnyen megállapítható.
A trombózis 5 tipikus jele:
- Emelt pulzus: ez mindenféle elakadt vérrög esetén egy komoly jel, tüdőembólia és stroke esetén is megfigyelhető tünet.
- Mellkasi fájdalom: a nyilalló fájdalom légzés nehézséggel és köhögési rohamokkal. Ez jelzi, hogy a szívbe nem jut elég vér, a rossz keringés vagy annak teljes hiánya miatt oxigénhiány alakul ki.
- Lila foltok: a zúzódás okozta foltokhoz képest hirtelen megjelenő lilás-pirosas foltok, forróak, fájdalmasak, és kifényesedik felette a bőr.
- Erős végtagfájdalom: a trombózisos fájdalom mozgásra növekszik (még a visszérgyulladás vagy az ízületi fájdalom inkább felálláskor okoz nagyobb fájdalmat). Ha a végtagokban jelentkező fájdalom mellé vizesedés is társul, vegyük nagyon komolyan a jelet.
- Lábdagadás: a drasztikus, gyors lábdagadás, ödémásodás a trombózis legjellemzőbb tünete, főleg, ha csak az egyik végtagon tapasztaljuk a dagadást. A tünetek észlelés legyen intő jel és azonnal keressünk orvost vagy hívjuk a mentőt!
Tudtad, hogy a repülőn is megnő a trombózis veszélye?
Kiemelt kép: Getty Images