Tudtad, hogy körmeink fontos információval szolgálhatnak az egészségünkről? Olvass tovább, és tudj meg mindent a sárgás színelváltozások ártalmatlan, valamint kevésbé ártalmatlan okairól!
  • A körmök színelváltozása komolyabb bajokról is árulkodhat. 
  • Mi történik, ha besárgul a körmünk? Kell tartanunk valamitől?
  • Mutatjuk, mikor kell orvoshoz fordulni! 

Körmeink állapotára érdemes odafigyelni, hiszen számos dolog van, amit elárulhatnak az egészségünkről. A fehér foltok vitaminhiányra vagy valamilyen apróbb sérülésre, a kékes elváltozások a vér alacsony oxigénszintjére, a vékony, töredező körmök akár pajzsmirigy-problémákra, cukorbetegségre, a vízszintes barázdák, a hosszanti csíkok és a struktúrák, formák külső elváltozásai pedig valamilyen fertőzésre utalhatnak.

A körmön látható elváltozások persze nem mindig jeleznek problémát, a tünetek sokszor a normál öregedési folyamat természetes részeként jelentkeznek. Ugyanakkor érdemes résen lennünk, hiszen komolyabb okok is állhatnak a háttérben.

6 ok, amiért besárgulhat a köröm

De mi történik akkor, ha a köröm sárgás árnyalatúvá válik, és milyen esetekben ajánlott vele orvoshoz fordulni? Mutatjuk a lehetséges okokat!

1. Sötét körömlakk

Nyaranta, amikor előkerülnek a szandálok és az élénk színű körömlakkok, sokaknak okozhat fejtörést a körmök sárgás elszíneződése. De mégis miért?

Bizonyos körömlakk-színárnyalatok, -összetevők, illetve az acetonos lemosók rendszeres használata a körömlemez sárgás elszíneződését okozhatják.

Az olyan sötétebb, élénkebb színek, mint a vörös, a piros, a kék, a zöld, a lila, a narancssárga és a fekete, nagyobb mennyiségben tartalmaznak színezőpigmenteket. Emiatt hajlamosak sárgás elszíneződéseket okozni – különösen nyáron, amikor az erősebb, élénkebb színeket részesítjük előnyben.

sarga-korom-okai

A besárgult körmökért nem csak a dohányzás okolható (Fotó: Getty Images)

De semmi vész, ez szerencsére amilyen gyakori, legalább annyira ártalmatlan probléma. Ebben az esetben körmeink nem igényelnek különösebb kezelést, tekintve, hogy az elszíneződés egy idő után lenő. Szüneteltesd picit a lakkozást, kerüld az acetonos lemosókat, és használj növekedést serkentő, E-vitaminos körömápolókat!

Ezek a legjobb vitaminok, ha a hajad és a körmöd sem akar nőni.

Ha megelőznéd a bajt, használj védő alaplakkot, mielőtt felvinnéd a színt! Válassz inkább világosabb, természetesebb (azaz nude) árnyalatokat, vagy olyan speciális összetevőjű, úgynevezett „lélegző” körömlakkot, ami megőrzi a köröm víz- és légáteresztő képességét!

2. Gombás fertőzések

A köröm sárgulása gombás fertőzésre is utalhat, ami a lábkörmöket jellemzően gyakrabban érinti, különösen, ha szűk cipőt hordunk.

sarga-korom-okai

A körömgomba legtöbbször a lábakon fordul elő, de a kezeken is megjelenhet (Fotó: Getty Images)

A fertőzés a körömlemez megvastagodását, deformálódását, majd erős sárgulását okozza. Ebben az esetben kerüljük a nedves környezetet, a szűk, kényelmetlen cipőket, és mindenképp keressük fel bőrgyógyászunkat is!

3. Onycholysis

Az onycholysis, vagyis a körömágy elemelkedése, elválása nagyon gyakori probléma. Ilyenkor a körömlemez nem tapad jól az alatta lévő szövetrészhez, vagyis leemelkedik a körömágyról, ami idővel a körmök sárgulását is okozhatja.

A betegség gyakori okai közé tartoznak a különböző sérülések, tisztítószerek, vegyszerek által kiváltott allergiás reakciók, vashiány, gombás fertőzés, pikkelysömör, sőt, még bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet. Hogy pontosan mi állhat a háttérben, és milyen kezelést érdemes alkalmaznunk egyénileg, arról mindenképp kérjük ki bőrgyógyászunk tanácsát!

4. Sárga köröm szindróma

A sárga köröm szindróma egy ritka, szisztémás betegség, ami megvastagodott, sárga körmök formájában jelentkezik a láb- és/vagy kézfejen.

sarga-korom-okai

Így néz ki a sárga köröm szindróma (Fotó: Getty Images)

A pontos okokat nem lehet tudni, de az orvostudomány eddigi ismeretei alapján minden bizonnyal a nyirokrendszer keringési zavarának egyik tüneteként jelentkezik a betegség, ami gyakran légzési nehézséget és nyirokduzzanatot, vizesedést is okoz a végtagokban. A tünetek észlelésekor azonnal orvoshoz kell fordulni!

5. Cukorbetegség

A cukorbetegek gyakran küzdenek száraz bőrrel, különösen a karokon és a lábakon. E szárazság pedig a körmökre is átterjedhet, amelyek nemcsak törékennyé válhatnak, de be is sárgulhatnak.

sarga-korom-okai

Ha nem figyelünk, a száraz bőr és köröm a fertőzések melegágyává válhat (Fotó: Getty Images)

Sőt, ilyen sérülékeny állapotban a gombás fertőzéseknek is jobban ki vannak téve, ami tovább növeli a körmök elszíneződésének esélyét.

6. Terry-körmök

Az úgynevezett Terry-körmök esetén a köröm nagy része fehérré, halványsárgává válik, ami minden ujj körmén megjelenhet.

sarga-korom-okai

Terry-körmök: érdemes orvoshoz fordulni, hogy a súlyos betegségeket kizárhassuk (Fotó: Getty Images)

Ez jellemzően az időskor egyik velejárója, ugyanakkor érdemes komolyan venni, hiszen májbetegség, szívelégtelenség, cukorbetegség és vesepanaszok is előidézhetik.

Körmök: ennyi mindent tud meg rólad a pedikűrös egyetlen pillantásból.

Kiemelt kép: Getty Images