véres vizelet okai

Véres vizelet: Minden esetben komolyan kell venni a tünetet!

Egyes húgyúti fertőzések során sokan megtapasztalhatják ezt a kellemetlen tünetet, hiszen ha már vér jelenik meg a vizeletben, akkor a fájdalom is fellép. De nézzük, milyen rendellenességek állhatnak még a tünet mögött.
  • Előfordulhat, hogy véres a vizeletünk, ez mindig nagy pánikot kelt, elvégre fertőzések és számos rendellenesség jele lehet.
  • Véres vizelet esetén számíts rá, hogy laborvizsgálatot, vérnyomásmérést, lázmérést és hasi ultrahangot is végez az orvos.
  • Összeszedtük, milyen okai lehetnek, és mikor kell azonnal ügyeletre menni a problémával.

A vizelet a veséből elindulva a húgyhólyagba jut, a hólyagból pedig a húgyvezetéken keresztül pisiljük ki. A vizeletkiválasztás során pedig több helyen és szervben is jelentkezhet olyan probléma, amitől véres lesz a vizelet.

Az egészséges vizelet

Normális esetben a vizelet színe a szinte átlátszótól a nagyon sötét okkersárgáig változhat attól függően, mennyit iszunk és miket ettünk a nap folyamán. A vizeletet egyes ételek ugyanis elszínezhetik, főleg a cékla, az áfonya és a rebarbara képes erre, de bizonyos orvosságok is hathatnak a vizelet árnyalatára. Ha tele van a húgyhólyag, és teljesen egészségesek vagyunk, akkor körülbelül 3-3,5 deci vizelet távozik, amelynek színe halvány sárga.

A vizelet színén kívül a szaga és állaga is árulkodhat betegségről.

Az opálos, fehéres vizelet (baktérium jelenlétére utal) és a szúrós szag is már egy kezdődő fertőzés jele lehet, ami órákon vagy napokon belül csaphat át kínzóbb betegségbe. 

Az éjszakai vizelés 7 oka – Így szüntesd meg az ingert!

Ha véres, vegyük komolyan!

A látványos vérvizelés (teljesen pirossá válik) háttérben lehet húgyúti fertőzés, véralvadási zavar, autoimmun vesebetegség, daganat vagy veseköves megbetegedés is. Előfordulhat viszont húgyúti vérvesztés mikroszkopikus mértékben is, amit csak a vizelet üledék vizsgálata derít ki. Ebben az esetben idült vesebetegség, esetleg cukorbetegség okozta veseprobléma lehet a háttérben, illetve akár a tartósan fennálló magas vérnyomás szövődményeként kialakuló vesebetegségre is gondolhatunk.

A magas vérnyomás a vesebetegségek kísérője, sőt előidézője is lehet, tehát a legtöbb tartósan fennálló vesebetegség maga is okozhat hipertóniát.

Hogy ne következzen be nagyobb baj, véres vizelet esetén mihamarabb orvoshoz kell fordulni,

aki megoldást keres a problémára. Magas vérnyomás gyanújakor a 24 órás vérnyomásmérés is indokolt lehet. Az adatok alapján a szakember beállíthatja a gyógyszerek dózisát, életmódváltozást javasolhat, mely érinti az étkezést (sófogyasztás mérséklése), illetve a testmozgást is (könnyű kardioedzés).

Véres vizelet okai

A véres vizeletet általában húgyúti fertőzés okozza, de mindig ki kell vizsgáltatni magunkat (Fotó: Getty Images)

Ha fertőzés, akkor sok ivás

Leggyakrabban húgyúti fertőzés áll a véres vizelet hátterében, amit az urológus orvos egy egyszerű vizeletvizsgálattal néhány perc alatt meg tud állapítani. A tesztcsíkon látszik, hogy a vizeletben milyen bakériumtörzsek szaporodtak el. Jó esetben csak egyféle, és akkor elég egy antibiotikum rá. Ha több bacilus támadta meg a húgyhólyagot, vagy az egész medencét érinti a fertőzés, akkor többféle antibiotikumra is szükség lehet.

Húgyúti fertőzések esetén nagyon fontos, hogy többet kell inni, mint szoktunk, hogy folyamatosan ürüljenek a kórokozók, ne legyen idejük újra megtelepedni a szervezetben.

Te is a biztonsági pisilés rabja vagy? Akkor ez a cikk éppen neked szól!

Kiemelt kép: Getty Images